Fakty i opinie

stat

Neptun wrócił na swoje miejsce

Zobacz, jak wyglądał powrót Króla Mórz


Po półrocznej nieobecności, Gdańsk znów może się chwalić swoim najsłynniejszym symbolem. Posąg Neptuna - po konserwacji - w sobotę wrócił na fontannę na Długim Targu.Czy Trójmiasto dba o swoje symbole?

tak, i bardzo dobrze, w końcu to one budują naszą tożsamość 56%
aż za bardzo, wydaje się na nie za dużo pieniędzy 6%
nie, tylko sporadycznie się o nie dba 38%
zakończona Łącznie głosów: 588
Król Mórz wjechał na ciężarówce na Długi Targ. Mimo że od razu nie mogliśmy podziwiać jego wizerunku w pełnej krasie, to gdańszczanie zgotowali mu gorące powitanie. Ważącą 650 kg figurę Neptuna umieszczano przy pomocy dźwigu na dawnym miejscu.

- To już taki Neptun dojrzały, jednak cztery wieki ma na karku, musiał przejść lifting, od września poddawano go terapii, teraz wrócił - stwierdził Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Instalacji rzeźby towarzyszyła impreza taneczna. Na koniec trójmiejski zespół The Long Road wykonał koncert na cześć Neptuna.

Pod figurą Neptuna - na cokole - zamontowano kapsułę pamięci. Umieszczono w niej srebrną monetę wybitą z okazji zbliżającego się Euro 2012.

Podczas trwającej pół roku renowacji najbardziej zmieniła się misa w której stoi Neptun. Obecnie nie jest ona już szara, ale czarna. Odzyskała pierwotny wygląd i prezentuje się tak samo jak w XVII w. Wykonana z bardzo twardego, ale kruszącego się wapienia bitumicznego, była wcześniej popękana w wielu miejscach. Konserwatorzy z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku skleili ją, wzmocnili stalą nierdzewną, włóknem węglowym i żywicą.

Sam Neptun nie był w najgorszej kondycji. Naprawiono głównie rurki podające wodę, a samą figurę oczyszczono. Co istotne, prace konserwacyjne wykonano też pod fontanną, wymiano pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne. Unowocześnione zostało również oświetlenie fontanny, które teraz będzie LED-owe. Konserwatorzy z pracą uwinęli się ciut szybciej niż pierwotnie zakładano. Według umowy mieli bowiem na to czas do 30 kwietnia. Łącznie remont fontanny kosztował ponad 1,6 mln zł.

Opinie (92) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.