Nie będzie darmowego parkowania dla wybranych

Ewelina Oleksy
15 maja 2026, godz. 20:00 Wracamy do sprawy
Opinie (152)
Najnowszy artykuł na ten temat Parkingi w pasie nadmorskim już płatne
Honorowi obywatele Gdańska nie będą uprawnieni do darmowego parkowania na płatnych miejscach.

Honorowi obywatele Gdańska nie będą uprawnieni do darmowego parkowania w płatnych strefach. Władze miasta odrzuciły propozycję grupy radnych w tej sprawie. Wiemy dlaczego.



Jak oceniasz decyzję miasta, które nie wprowadzi darmowego parkowania dla honorowych obywateli?

O wprowadzenie możliwości bezpłatnego parkowania dla honorowych obywateli w płatnych strefach zawnioskowali ostatnio do władz miasta radni klubu Wszystko dla Gdańska. Złożyli interpelację w tej sprawie.

Wnioskowali o przywilej darmowego parkowania dla honorowych obywateli



- Honorowi obywatele stanowią wyjątkową grupę, której wkład w rozwój Gdańska ma wymiar nie tylko lokalny, ale często również ogólnokrajowy i międzynarodowy. Przywilej w postaci możliwości bezpłatnego parkowania w miejskich strefach płatnego parkowania byłby rozwiązaniem o charakterze symbolicznym, które nie miałoby realnego wpływu na funkcjonowanie strefy ani na jej dostępność dla mieszkańców - przekonywali radni.
Darmowe parkowanie dla Honorowych Obywateli? Chcą tego radni Darmowe parkowanie dla Honorowych Obywateli? Chcą tego radni

Gdyby miasto zgodziło się wprowadzić pomysł w życie, ten przywilej dotyczyłby tylko 20 osób, bo tyle znajduje się na liście obecnie żyjących honorowych obywateli Gdańska.

Wśród nich są m.in.: Lech Wałęsa, Danuta Wałęsa, Jerzy Owsiak, Jerzy Kiszkis, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Andrzej Gwiazda.

Jerzy Owsiak honorowym obywatelem Gdańska Jerzy Owsiak honorowym obywatelem Gdańska

Jest decyzja władz Gdańska. Negatywna



Ale miasto się nie zgodziło.

Do propozycji radnych odniósł się wiceprezydent Piotr Borawski, który w odpowiedzi na interpelację poinformował, że miasto nie zamierza wprowadzać ich pomysłu w życie.

- Katalog podmiotów uprawnionych do bezpłatnego parkowania pozostaje celowo bardzo ograniczony. Wynika to z podstawowego celu funkcjonowania stref płatnego parkowania, jakim jest zapewnienie rotacji pojazdów na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Wprowadzenie opłat ma służyć zwiększeniu dostępności miejsc parkingowych poprzez ograniczenie czasu postoju lub rezygnację części kierowców z wjazdu do najbardziej obciążonych obszarów miasta - podkreślił Borawski.

Dodał, że pomimo licznych wniosków składanych przez przedstawicieli różnych środowisk grup społecznych, obejmujących łącznie kilka tysięcy pojazdów, dotychczas nie zdecydowano się na rozszerzenie katalogu zwolnień z opłat.

- Wnioski takie kierowały m.in. organizacje kombatanckie, środowiska wolontariackie, podmioty świadczące opiekę medyczną nad osobami starszymi i chorymi, osoby zasłużone dla miasta oraz ławnicy sądowi. Skala zgłaszanych postulatów znacząco przewyższa możliwości parkingowe stref, dlatego wszystkie tego rodzaju wnioski były dotychczas rozpatrywane negatywnie - poinformował Borawski. - Podstawową przesłanką tych decyzji pozostaje konieczność utrzymania rotacji pojazdów oraz zapewnienia możliwie szerokiej dostępności miejsc postojowych.

Jak zauważył Borawski, rozszerzanie katalogu zwolnień z opłat byłoby sprzeczne z celem funkcjonowania SPP. Dodatkowo, wprowadzenie szczególnego uprawnienia wyłącznie dla jednej grupy - honorowych obywateli - mogłoby prowadzić do nierównego traktowania innych podmiotów i środowisk zgłaszających analogiczne postulaty.

Wiceprezydent zapowiedział, że kwestia ta może być jednak przedmiotem ponownych analiz w przyszłości, gdy będą prowadzone prace nad zmianami w funkcjonowaniu SPP.

  • Pełna treść odpowiedzi wiceprezydenta Borawskiego
  • Pełna treść odpowiedzi wiceprezydenta Borawskiego

Radny WdG: szkoda, że się nie udało



Decyzja miasta nie jest satysfakcjonująca dla radnych WdG.

- Rozumiem argumentację miasta dotyczącą konieczności zachowania rotacji miejsc parkingowych i ostrożnego rozszerzania katalogu ulg w strefie płatnego parkowania. Jednocześnie szkoda, że nie udało się znaleźć przestrzeni dla rozwiązania obejmującego bardzo wąską grupę Honorowych Obywateli Miasta Gdańska - komentuje dla Trojmiasto.pl radny Marcin Makowski, wiceprzewodniczący klubu WdG.

Jak dodaje, intencją tej propozycji było przede wszystkim "symboliczne podkreślenie szczególnych zasług osób wyróżnionych tym tytułem oraz wyrażenie wdzięczności za ich wkład w rozwój i promocję miasta".

- W mojej ocenie byłby to raczej gest o charakterze honorowym niż rozwiązanie mające istotny wpływ na funkcjonowanie systemu parkingowego. Doceniam jednak, że miasto nie zamyka całkowicie tej dyskusji i deklaruje możliwość powrotu do tematu przy przyszłych zmianach dotyczących funkcjonowania stref płatnego parkowania - mówi Makowski.
Honorowi obywatele Gdańska nie będą uprawnieni do darmowego parkowania na płatnych miejscach.

Parkowanie w Gdańsku tanie nie jest



W Gdańsku opłaty pobierane są w 15 sektorach Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania.

W tej śródmiejskiej, obejmującej centrum Gdańska, po wprowadzonych w ub. r. podwyżkach, pierwsza godzina kosztuje 7,50 zł, druga już 9 zł, a trzecia 10,80 zł.

Tyle obecnie płaci się za parkowanie w Gdańsku.

Honorowi obywatele mogą za darmo jeździć komunikacją miejską



Warto zauważyć, że na mocy obowiązujących w Gdańsku przepisów, honorowi obywatele są już uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane