• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lato bez koncertu gwiazdy na stadionie w Letnicy

Maciej Korolczuk
8 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Ubiegłoroczny koncert Guns N'Roses był ostatnią dużą imprezą na Stadionie Energa Gdańsk. Na kolejną gwiazdę musimy poczekać co najmniej do przyszłego roku. Ubiegłoroczny koncert Guns N'Roses był ostatnią dużą imprezą na Stadionie Energa Gdańsk. Na kolejną gwiazdę musimy poczekać co najmniej do przyszłego roku.

Po raz pierwszy od trzech lat na Stadionie Energa Gdańsk nie odbędzie się duży koncert międzynarodowej gwiazdy muzyki. Operator stadionu tłumaczy, że to przez... zmianę prezesa. Organizator koncertów twierdzi, że zarządca woli nic nie robić, niż zaryzykować.Jak oceniasz ofertę kulturalno-rozrywkową stadionu w Letnicy?

160 tys. widzów - tyle w sumie wyniosła frekwencja pięciu koncertów, jakie odbyły się na stadionie w Letnicy od 2012 do 2017 roku. Najwięcej widzów, bo ok. 42 tys. (koncert został wyprzedany) zgromadził występ Justina Timberlake'a. 40 tys. obejrzało ubiegłoroczne show Guns N'Roses. Bon Jovi przyciągnął 30 tys. fanów, a Jennifer Lopez i Avicii po ponad 20 tys.

Ale w tym roku fani muzyki nie zawitają na gdański stadion.

Rośnie konkurencja, także w TrójmieścieGłucha cisza na stadionie ma kilka przyczyn.

Jedną z nich jest rosnąca popularność letnich festiwali muzycznych. Po wydaniu kilkuset złotych na kilkudniowy festiwal, w budżetach wielu fanów muzyki nie ma już środków na kolejny koncert wielkiej gwiazdy.

Gdański stadion musi mierzyć się też z bogatą ofertą innych obiektów: głównie Stadionu Narodowego w Warszawie. W czerwcu wystąpił tam duet Jay-Z i Beyonce (wg naszych informacji oferta organizacji tego koncertu trafiła także do Gdańska, ale operator nie był zainteresowany organizacją koncertu), a w lipcu The Rolling Stones.

A na rynku robi się coraz ciaśniej, bo po latach kosztownej przebudowy z marketingową i organizacyjną ofensywą ruszy też wkrótce Stadion Śląski w Chorzowie. Ponadto rośnie oferta hal widowiskowo-sportowych, gdzie organizacja koncertów jest tańsza i obarczona mniejszym ryzykiem (pogoda). O imprezy dużych gwiazd skutecznie zabiegają zarządcy Atlas Areny w Łodzi, Tauron Areny w Krakowie czy Hali Stulecia we Wrocławiu.

Widać to też po wypełnionym atrakcjami kalendarzu imprez w Ergo Arenie: w kwietniu wystąpili tu muzycy z The Kelly Family, w maju Andre Rieu, w sierpniu Roger Waters, a we wrześniu zaplanowano występ Ricky'ego Martina.

Jak to wygląda na stadionie? Poza meczami Lechii odbywały się tu festyny i pikniki rodzinne, obchody Dnia Dziecka. Na wrzesień zapowiedziano festiwal Amber Fest, który jednak odbywa się wokół stadionu, a nie na nim.

Największą frekwencją cieszył się dotychczas występ Justina Timberlake'a. W 2014 r. koncertu amerykańskiej gwiazdy słuchało ok. 42 tys. widzów. Największą frekwencją cieszył się dotychczas występ Justina Timberlake'a. W 2014 r. koncertu amerykańskiej gwiazdy słuchało ok. 42 tys. widzów.

Koncertu nie było przez... zmianę prezesa?W połowie 2017 r. Tomasza Kowalskiego (po lewej) zastąpił Tomasz Niski. W połowie 2017 r. Tomasza Kowalskiego (po lewej) zastąpił Tomasz Niski.
Co ciekawe, gdy o brak koncertu zapytaliśmy w zarządzającej stadionem spółce Arena Gdańsk Operator, podano nam zupełnie inną przyczynę braku dużego koncertu na stadionie. Karolina Janik poinformowała nas, że powodem braku komercyjnej imprezy była ubiegłoroczna zmiana na stanowisku prezesa. Przypomnijmy, że w połowie 2017 r. Tomasza Kowalskiego zastąpił na tym stanowisku Tomasz Niski.

- Było to podyktowane zmianami, jakie nastąpiły w spółce m.in. na stanowisku prezesa. Taki koncert jest ogromnym przedsięwzięciem i potrzeba czasu, by go należycie przygotować i zorganizować. Dlatego w tym roku z tego zrezygnowaliśmy - informuje Karolina Janik.
Były prezes nie chciał oceniać pracy swojego następcy.

- Jestem trochę zaskoczony tłumaczeniami spółki, ale nie chcę tego komentować - powiedział nam Tomasz Kowalski.
Gdy pytamy, do czego sprowadza się więc działalność obecnego zarządu spółki, Janik odpowiada:

- Organizujemy inne, mniejsze imprezy, tj. Dzień Dziecka czy wrześniowy Amber Fest. Dzień później na stadionie odbędzie się też towarzyskie spotkanie Lechii z Karpatami Lwów - wylicza.
Jak usłyszeliśmy z kilku niezależnych źródeł, mianowanie nowego prezesa miało spowodować "brak decyzyjności" w kilku kluczowych kwestiach, m.in. planowania budżetu i kalendarza imprez na kolejny rok. Gdy nowy prezes przejmował stanowisko po Kowalskim, Niski zapowiadał:

- Jestem przekonany, że dzięki współpracy z właścicielem stadionu, spółką Arena Gdańsk, będziemy kontynuować rozbudowę oferty przemysłu czasu wolnego i umacniać pozycję obiektu, jako największego centrum rozrywki i rekreacji w regionie.

Wideo archiwalne


"Nie było koncertu, bo bali się zaryzykować"Na jeszcze inną sprawę zwraca uwagę Janusz Stefański, prezes agencji Prestige MJM, która zorganizowała w Gdańsku koncerty Jennifer Lopez, Bon Jovi, Justina Timberlake'aAvicii'ego. Twierdzi, że w tym roku próbował rozmawiać ze spółką o koncercie w Gdańsku, ale rozmowy zakończyły się na wczesnym etapie.

Powód? Warunkiem organizacji koncertu miało być to, że jego operator weźmie na siebie część ryzyka biznesowego.

Wideo archiwalne


- To nie tylko oznacza współfinansowanie czy sponsorowanie imprezy - mówi Stefański. - To bardziej wspólne podejmowanie decyzji biznesowych czy organizacyjnych i ponoszenie współodpowiedzialności. Jako agencja jesteśmy otwarci i chętni do organizacji dużych koncertów największych gwiazd, ale do tego potrzebna jest wola współpracy z drugiej strony. Trudno mi powiedzieć, dlaczego w tym roku takiej woli, czy decyzji w Gdańsku zabrakło.
Operator stadionu takiego ryzyka nie chciał podjąć.

- Usłyszeliśmy, że możemy organizować koncert, ale bez ich udziału - mówi Stefański. - W takiej sytuacji nie miało to sensu, bo organizacja koncertu na tak dużym obiekcie, jakim jest stadion w Gdańsku, jest ogromnym przedsięwzięciem. W hali, czy to na granicy Gdańska i Sopotu, czy w innych miastach, w Łodzi czy Krakowie sprawa jest prostsza. Inaczej wygląda sprawa nagłośnienia, ochrony, dystrybucji biletów, nie ma ryzyka pogody, która latem może spłatać figla. To oczywiste, że łatwiej zapełnić i zorganizować koncert na 10 czy 15 tys. widzów w hali niż na 50 tys. na stadionie. Podam panu przykład. Gdy pomylimy się przy cenie biletów i na koncercie zamiast spodziewanych 50 tys. widzów, przyjdzie 45 tys., to te brakujące 5 tys. przemnożone przez cenę biletu wynoszącą 300 zł daje stratę w wysokości 1,5 mln zł. To później decyduje, co było, a co nie organizacyjnym sukcesem.

Wideo archiwalne

Co z płynnością finansową spółki?Zarządzaniu obiektem i skłonności do podejmowania odważnych decyzji zapewne nie pomaga też sytuacja finansowa spółki. Od wielu miesięcy problemy z terminowym regulowaniem faktur ma bowiem Lechia Gdańsk, a więc główny najemca obiektu. Ostatnio przez jej długi wobec agencji ochroniarskiej pod znakiem zapytania stanął mecz ze Śląskiem Wrocław. Dopiero kilka godzin przed spotkaniem władze klubu znalazły środki na pokrycie długów i mecz mógł się odbyć.

- Sytuacja finansowa Lechii to problem Lechii, a nie nasz - zastrzega Karolina Janik. - Kolokwialnie mówiąc: radzimy sobie. Czy Lechia ma wobec nas jakieś zaległości? Pozostawię to bez komentarza, bo to mogłoby wpłynąć na nasze rozmowy, które ciągle prowadzimy.

Kto jest kim na stadionie w GdańskuW zarządzaniu stadionem prawdopodobnie nie pomaga też mnogość miejskich spółek, które za to odpowiadają. Istnieje bowiem spółka Arena Gdańsk, która jest właścicielem stadionu, a także Arena Gdańsk Operator, która stadionem zarządza.

Udziałowcami Arena Gdańsk Operator są Arena Gdańsk i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Prezesem pierwszej z nich był do niedawna Andrzej Bojanowski (został właśnie prezesem Międzynarodowych Targów Gdańskich), a GARG-iem kieruje Alan Aleksandrowicz. Utrzymanie obiektu kosztuje rocznie ok. 15-16 mln zł.

Kto i za co odpowiada na Stadionie Energa Gdańsk
Arena GdańskArena Gdańsk Operator
1wybudowała stadion (dawniej Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012)dawna spółka Lechia Operator odkupiona przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego
2właścicielem spółki jest w całości Gmina Miasta Gdańskaodpowiada za organizację imprez i koncertów na stadionie
3zarządza obiektem pod kątem technicznym
4spłaca kredyt zaciągnięty na wybudowanie stadionu
5ma za zadanie skomercjalizować teren wokół stadionu
W kontekście ubogiej oferty kulturalno-rozrywkowej stadionu zasadnym wydaje się pytanie, czy jedna spółka nie zarządzałaby obiektem sprawniej, efektywniej i taniej?

Jest za to nadzieja, że w przyszłym roku koncert się odbędzie. Jak powiedziała nam Karolina Janik, władze spółki już teraz pracują nad sprowadzeniem do Gdańska dużej gwiazdy. Jakiej? Tego na razie nie wiadomo.

Wideo archiwalne

Miejsca

Opinie (210) 2 zablokowane

 • Jak to było? (10)

  Kasa misiu, kasa

  • 103 2

  • Bareja to przewidział tworząc postać pisarza Jana Oborniaka i jego powieści "Krzyk ciszy" (7)

   idealnie pasuje do stadionu w Gdańsku

   • 14 0

   • POsiewicze rządzą (6)

    • 6 6

    • A ten nowy to przypadkiem nie pracował w....? (3)

     • 5 1

     • Co się czepiacie (2)

      Rok i osiem miesięcy dopiero jest prezesem
      Wolno się wdraża...

      • 9 1

      • A pensje Adam Mowitz za lojalke płaci...

       • 5 2

      • Tam pracuje 80% sbecji

       • 0 1

    • (1)

     Kacper już przebiera nogami aby po enerdze wydoić Gdańsk w ramach #dojnej zmiany

     • 1 3

     • Niestety Adam Owicz wszystko wydoił na 30 lat do przodu

      • 2 2

  • Niestety w miejskich spółkach (1)

   priorytetem nie jest zarabianie kasy (czy nawet tylko szeroko rozumiane uatrakcyjnianie miasta), a spokój. Pensja leci, nie przemęczam się, mi pasuje.

   • 12 0

   • tym bardziej że to tylko kłopot z takim koncertem

    A tak to się siedzi i zarządza spokojnie, pensje i premie lecą, po co kusić los jakimiś imprezami

    • 8 0

 • Zamiast portalu Gdańsk.pl mógł być koncert gwiazdy. (5)

  • 70 13

  • ilosć spółek w zarządzaniu nie pomaga (2)

   ale za to pomaga zasiadającym w spółkach "by żyło się lepiej" Dla nich im więcej spółek tym lepiej bo wtedy każda moze się paśc przy pańskim stole lub jak kto woli przy korycie.

   • 27 4

   • A ten ,,przemysł czasu wolnego" to przemysł ciężki czy może chemiczny?

    • 9 1

   • No i każda z tych osób jest dozgonnie wdzięczna Adamowiczowi za intratne stanowisko.

    Tak się, za publiczne pieniądze, kupuje głosy w wyborach.

    • 19 3

  • Gdańsk

   To bida z nędzą.Lepiej wybudować teatr szekspirowski i cały czas dotować oraz rozprowadzać ulgowe bilety biurwom z magistratu.

   • 6 0

  • Na tym stadionie,tego lata, zagra najwieksza gwiazda - Slawek Peszko

   oh, wait...

   • 3 0

 • super było na Gunsach. szkoda, że władze sa tak nieudolne, (8)

  że nie potrafią podtrzymać tradycję.

  • 101 12

  • To nie miasto ich zaprasza (1)

   Tylko agencja artystyczna

   • 10 7

   • Po co było czas tracić na czytanir?

    • 0 0

  • tak było super...strefa pod sceną na 3/4 płyty :D i do tego nieudolna ochrona...masz rację, (1)

   super koncert bulwo

   • 6 1

   • Byłem na obu koncertach Gunsów

    W Chorzowie stałem bliżej bez GC niż w Gdańsku z GC... i Dody nie było

    • 1 0

  • Nieudolnie to piszesz (2)

   Podtrzymać: kogo-czego?
   Tradycji.

   • 4 2

   • Kogo-co?

    • 2 1

   • Nieudolnie myslisz :)

    Ale próbuj dalej, kiedyś się może "udo".

    • 2 1

  • Mogliśmy mieć Beyonce w Gdańsku?

   Świetnie...250 na pendolino i 200 na hotel wyrzucone w błoto za trip do wawy. Dzięki budyń.

   • 5 0

 • Można odwinąć Marylę z folii (4)

  • 85 8

  • Koncert gwiazd disco polo i myślę żeby mieli pełen stadion (3)

   Oczywiście bilety w rozsądnej cenie.

   • 20 3

   • Wolą Dzień Dziecka. (2)

    Zapomnieli, że jest więcej takich dni, matki, ojca, babci, dziadka. No i Dzień Kobiet. Do roboty lenie.

    • 10 0

    • (1)

     Może urodziny polityka jakiegoś znanego kulawego zorganizować?

     • 13 1

     • BuC

      A może zorganizować rocznicę twojej ucieczki z miski PO skrobance?

      • 2 5

 • Wstyd!! (16)

  Zawsze powtarzam, aby ten stadion nie musia być kulą u nogi dla miasta czyli nas mieszkańców, powinny odbywać się na nim trzy (3) wielkie koncerty rocznie. Ten obiekt ma zarabiać. Pełno imprez musi na nim być. Skoro manager sobie nie radzi to won i niech odda kasę, którą chętnie przyjmuje. Zatrudnić osobę kompetentną, znajacą się w tym temacie, z kontaktami. A tak będzie lipa wieksza niż amber jantar złoto

  • 181 6

  • Serce roście patrząc na ten stadion (3)

   Jak tak może być? Żenada.
   Inne obiekty, jak wyliczono w artykule dają radę, a tu papudraki nie byli zainteresowani takim jay z czy jak mu. Zarządcy siedzą, kasę biorą i nie ponoszą ryzyka-smiech na sali tzn na stadionie.
   Mogę zarządzać z kolegami tym obiektem, podejmiemy ryzyko-wezmiemy disco polo ze trzy razy i od razu będę mieć to czego ci obecni nie mają. Bo prezes się zmienił-pytam gdzie jest taczka?

   • 30 0

   • każdy dzień patrzenia i wzrostu serca to dziesiątki tysięcy PLN z kieszeni podatnika (2)

    Zatem cieszmy się co nam tu Budyń z całą mafią pobudowali

    • 19 2

    • A co ma budyń do rzeczy? (1)

     Lobby nieudaczników kopiących piłkę wymusiło budowę, to zbudowali...

     • 2 3

     • Jaką to leming ma krótką pamięć...

      Budyń był w awangardzie wyrzucania pieniędzy na trwającą niecały miesiąc imprezę euro. Forsował budowę gigantycznego stadionu oderwanego od miejscowych realiów sportowych i showbiznesowych - i rzeczywistość pokazała, że jak zwykle nie miał żadnej wizji, żadnego dobrego pomysłu na przyszłość. Jedynie owczy pęd do przewalania funduszy z ue na kosztownego misia. A nie, miał jeden - po euro chciał żeby Pl zrobiła mundial, taki bystrzacha. A, i jeszcze oczywiście zarządzanie leży, ale to każdy z otwartymi oczami mieszkaniec miasta dobrze widzi

      • 1 0

  • o tym że stadion będzie kulą u nogi a jednocześnie budyniowym misiem to realiści mówili przed jego budową (3)

   potrzeby miasta w zupełności zaspokajałby zmodernizowny obiekt na T29 ale kto za czasów PO się by bawił w wydawanie takich drobniaków

   • 31 6

   • Nie pitol. Skoro na koncert potrafi przyjechać 40 tys. ludzi (2)

    To jak T29 by to pomieściło. Tu wina jest zarządcy a nie wielkości stadionu.

    • 3 6

    • Stadion to nie jest wstyd ani kula u nogi! (1)

     Chyba żeście poszaleli z tymi stwierdzeniami! Stadion to jest bardzo charakterystyczny i ważny punkt Gdańska, z którego powinniśmy być dumni, zamiast tak na niego narzekać! Od kiedy powstał to od razu stał się częścią krajobrazu miasta, turystom i z Polski i zza granicy kojarzy się z naszym miastem, robią sobie pod nim fotki... a dla mieszkańców wystarczy, żeby jakaś "gwiazda" nie zapiała w jednym sezonie, żeby się go wyprzeć? Wstyd !!!

     • 0 3

     • To sobie płać za tę ważność i te fotki i za tych prezesów

      Jak widać ciemny lud to kupi.

      • 0 0

  • Specyfika (7)

   Nie do końca można robić 3 koncerty. Pamiętaj że to jest Stadion na którym są rozgrywane regularne rozgrywki piłkarskie. Na Narodowym nie ma nawet murawy. Pracując na stadionie i robiąc nawet mniejsze eventy nigdy nie możesz zaplanować precyzyjnie eventu komercyjnego, bo nie wiadomo kiedy LG będzie grała. Terminarz określa który weekend na wyjeździe a który na miejscu, ale nawet przy takim trybie masz 5 dni wyłączone - bo LG przejmuje stadion 24 h przed meczem i oddaje dnia następnego po meczu. Mecze na miejscu mogą być od piątku do poniedziałku. Ekstraklasa na 3 tygodnie przed podaje dokładny dzień rozgrywek.
   Płyta stadionu to żywa murawa. Po dużym koncercie należy ją wymienić. Jak więc zrobić koncert w trakcie trwania rozgrywek ? Pamiętaj też że to Stadion dostosowuje się do Gwiazdy.

   • 4 11

   • podobno miał być to stadion uniwersalny a nie tylko na kilkanaście meczów Lechii w ciagu roku (3)

    • 16 1

    • Ten nie jest jak to piszesz uniwersalny , jest piłkarski (2)

     Gdyby zrobili jak Shalke , murawa robi wyjazd po meczu i wraca na następny , to można robić koncerty co parę dni

     • 4 1

     • to że nie jest uniwersalny to się chyba wszyscy przekonali łącznie z akolitami Budynia (1)

      ja tylko mówię jak to szumnie zapowiadano co to się bezie działo na stadionie zanim jeszcze wywieziono pierwszą wywrotkę ziemi z Letnicy. Ogłoszono sukces jeszcze przed startem przedsięwzięcia i tej wersji się trzymamy do dzisiaj.

      • 6 0

      • A nie zauważyłeś, że to zwykł a kolej rzeczy w Gdańsku?

       • 0 0

   • (2)

    To jedno, a drugie: Gdańsk jest jednak peryferyjny. Stadionowy koncert łatwiej zrobić w Warszawie (centralne położenie, łatwo wszystkim dojechać, miejscowych też więcej, jeśli policzymy Warszawa + Łódź, to dużo więcej), czy nawet we Wrocławiu, gdzie z kolei przyjedzie sporo osób spoza Polski. Koncerty klubowe też w Trójmieście leżą i kwiczą, w porównaniu z innymi miastami.

    • 4 0

    • Z Łodzi do Gdańska 2 godz. autostradą więc tragedii nie ma. (1)

     • 2 1

     • Ale prowincjonalność to także format i umiejętności zarządzających całym interesem

      • 0 0

 • Szmitek z budową niech wjedzie. (1)

  Budowa, budowa, budowa auuu

  • 29 0

  • Nie wiem czy Szmitek by wypełnił stadion. Podobnie Hazel, ich raczej widziałbym w Ergo. Za to Cypis jak najbardziej na stadionie.

   • 7 0

 • Na tym "wykresie"

  To chyba avicii z gunsami się wam pomylił.

  • 28 5

 • Hala Stuleci a nie Ludowa (4)

  Autor textu chyba zapomniał że nazwa Hala Ludowa we Wrocławiu obowiązywała w prl. teraz nazywa się Hala Stulecia.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 46 2

  • rzetelność dziennikarska

   Taki doskonały "dziennikarza" a taki błąd?

   • 12 0

  • nie hala stulecia, tylko Jahrhunderthalle

   • 7 1

  • swoją drogą ciekawe, że taki Wrocław zachował pruską nazwę (1)

   upamiętniającą stulecie zrywu przeciwko Napoleonowi, a w Gdańsku zlikwidowano nawet ulice typu Lubecka, Hamburska i nazwane od innych miast Hanzy.

   • 3 2

   • Mysle ze niedługo moze wrócić stara nazwa...

    • 2 1

 • Nic nie ukryje faktu (2)

  Że nocnik przynosi mega straty

  • 69 8

  • 50 mln zł rocznie... A mieszkańcy utrzymują z podatków (1)

   • 11 0

   • Domy dziecka, więzienia, szpitale

    to jest dopiero wstyd na co idą nasze podatki! Bandyta ma świetny posiłek gdy porzucone dzieciaki żyją jak w nędzy a kobieta po porodzie w szpitalu dostaje kromkę suchego chleba! To dopiero jest hańba!! Chcecie rozliczać swoje podatki to patrzcie na rzeczy ważne a nie stadion! Stadion ma swoje zalety a te sytuacje powyższe to prawdziwy ludzki dramat i może dotknąć każdego z nas!

    • 1 2

 • i dobrze że nie wzieli odpowiedzialności finansowej (3)

  koncert okazałaby się klapą trzeba byłoby do tego dołożyć kilka mln to i Pan Korolczuk miałby o czym pisać

  • 25 21

  • Jak zyski - to w 100% nasze

   Jak straty - nie bierzemy odpowiedzialności.

   • 2 0

  • (1)

   Najlepiej nic nie robić. Skoro poprzednie koncerty były dochodowe to chyba trzeba to ciągnąć dalej? No chyba, że się boję, nie chcę, za dużo roboty, a dobra pensja przecież jest, po co się wychylać itd.

   • 1 1

   • Chyba, że nie były dochodowe...

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane