Fakty i opinie

stat

Nie będzie masztu telekomunikacyjnego na Myśliwskiej

Zbiornik retencyjny "Jasień". To tutaj ma stanąć maszt telekomunikacyjny, którego pierwotną lokalizację oprotestowali mieszkańcy Moreny.
Zbiornik retencyjny "Jasień". To tutaj ma stanąć maszt telekomunikacyjny, którego pierwotną lokalizację oprotestowali mieszkańcy Moreny. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

To już pewne. Maszt telekomunikacyjny, który pierwotnie miał stanąć przy ul. Myśliwskiej 65 zobacz na mapie Gdańska na Morenie, zostanie zbudowany w innej lokalizacji. Najprawdopodobniej operator telefonii komórkowej Play zgodzi się na zaproponowaną przez miasto alternatywną lokalizację przy zbiorniku retencyjnym zobacz na mapie Gdańska na Jasieniu.Czy miałbyś obiekcje, gdyby obok twojego miejsca zamieszkania miał powstać maszt telekomunikacyjny?

oczywiście, taka konstrukcja zagraża zdrowiu 43%
tak, bo takie maszty szpecą krajobraz 14%
trudno powiedzieć, zależy jak blisko mojego domu by stanął 20%
nie, nie miałbym nic przeciwko takiej budowie 23%
zakończona Łącznie głosów: 647
O planach budowy masztu telekomunikacyjnego, które wywołały protesty mieszkańców Moreny informowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. Stacja bazowa telefonii komórkowej, bo tak fachowo nazywa się oprotestowany obiekt, miała zostać zbudowana przy ul. Myśliwskiej 65 zobacz na mapie Gdańska w formie wysokiego na 34 metry masztu rurowego. Inwestorem miał być operator sieci komórkowej Play.

Maszt wywołał prostesty mieszkańców Moreny

Przeciwnicy budowy argumentowali, że maszt powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, co skutkowałoby nie tylko negatywnym oddziaływaniem na ich zdrowie, ale i zeszpeceniem okolicznego krajobrazu. Ponadto byli oburzeni faktem, że nikt nie konsultował z nimi wcześniej planów budowy wieży. O wszystkim dowiedzieli się dopiero w związku ze wszczęciem postępowania administracyjnego w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

- Wieża powstanie cztery metry od granicy działki, a urządzenia elektryczne przy samym płocie. Nie wspomnę już o oddziaływaniu i dalszych przyłączeniach operatorów, na które nie będziemy mieli wpływu. Jedna z wiązek promieniowania jest ukierunkowana przy oknach naszego domu. Jesteśmy przerażeni i za wszelką cenę będziemy walczyć o tak ciche i piękne miejsce, w jakim mieszkamy z widokiem na wodę, który zostanie zasłonięty przez wieżę - mówiła w sierpniu nasza czytelniczka, pani Iwona.
Wojewoda utrzymał w mocy odmowną decyzję prezydenta Gdańska

Zdecydowany sprzeciw mieszkańców Moreny przyniósł oczekiwany przez nich skutek. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako organ I instancji w postępowaniu administracyjnym, wydał odmowną decyzję w sprawie wyżej wymienionych kwestii. Kiedy mieszkańcy Moreny odetchnęli z ulgą, okazało się, że Play odwołał się od tej decyzji do organu II instancji, czyli wojewody pomorskiego. Wojewoda utrzymał jednak decyzję w mocy.

- Wojewoda Pomorski utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska. Podstawowym powodem odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Myśliwskiej w Gdańsku był brak dostępu działki inwestycyjnej do drogi publicznej - wyjaśnia Anna Zając z biura prasowego Wojewody Pomorskiego.
Warto zwrócić uwagę, że zarówno odmowa prezydenta, jak i odmowa wojewody nie były decyzjami arbitralnymi. Wobec zaistniałego stanu faktycznego, oba organy nie mogły wydać innego rozstrzygnięcia.

- Projektowany dojazd do masztu prowadził bowiem przez działkę stanowiącą współwłasność osób trzecich, które nie wyraziły zgody na korzystanie z ich nieruchomości przez inwestora. Organy administracji publicznej nie mogą w ramach decyzji zatwierdzającej projekt budowlany, akceptować stanu, w którym inwestor wskazuje taki sposób połączenia z drogą publiczną, którego realizacja będzie polegać na nieuprawnionym korzystaniu z cudzej własności - dodaje Zając.
Definitywny koniec sporu

Inwestorowi przysługuje jeszcze odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, operator telefonii komórkowej nie zamierza skorzystać z tej możliwości. Władze Gdańska zaproponowały bowiem alternatywną lokalizację budowy masztu na Jasieniu zobacz na mapie Gdańska. Inwestor wstępnie ją zaakceptował.

- Propozycja dotycząca nowej lokalizacji wyszła z urzędu w poniedziałek. Chodzi o nieruchomość na Jasieniu, na zachodniej stronie zbiornika retencyjnego. Jest to grunt należący do Skarbu Państwa, a ponadto nie ma dla niego planu miejscowego, a więc można na nim budować obiekty na cele publiczne na podstawie pozwolenia na budowę - tłumaczy Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta miasta Gdańska.
Nikt nie spodziewa się protestów na Jasieniu

Czy w związku z tym należy spodziewać się kolejnych protestów w sprawie inwestycji Playa, tym razem ze strony mieszkańców Jasienia? Wątpliwe. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika retencyjnego nie ma żadnych domów ani bloków.

- Sądzę, że budowa nie spotka się ze sprzeciwem mieszkańców Jasienia. Maszt ma powstać przy zbiorniku retencyjnym, który jest zlokalizowany z dala od zabudowy mieszkalnej. Zapewne większość mieszkańców nawet nie zwróci na niego uwagi - mówi Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień.
Wciąż oczekujemy na odpowiedź ze strony przedstawiciela firmy Play. W związku z tym nie wiadomo, kiedy budowa masztu miałaby się rozpocząć. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, dołączymy ją do niniejszego artykułu.

Opinie (132) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.