• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nie będzie pomnika załogi Orła. "Słabe projekty"

Patryk Szczerba
14 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ruszają narodowe poszukiwania wraku ORP "Orzeł"
Załoga ORP Orzeł doczeka się upamiętnienia szybciej w postaci filmu niż pomnika. Załoga ORP Orzeł doczeka się upamiętnienia szybciej w postaci filmu niż pomnika.

Pomnik upamiętniający załogę okrętu ORP Orzeł nie stanie w tym roku przy Muzeum Marynarki Wojennej. - Przysłane na konkurs prace nie spełniły oczekiwań oceniających. Na razie zawieszamy nasza starania o pomnik, ale nie porzucamy ich - zapewnia Tomasz Stachura z fundacji Odnaleźć Orła.Znasz historię okrętu ORP Orzeł?

Rozmowy w sprawie upamiętnienia załogi ORP Orzeł toczą się od kilku lat. Jedyna konkretna informacja w tej sprawie to jego lokalizacja. Monument ma stanąć przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w zagłębieniu o powierzchni 80 m kw. Z jego projektem i budową już tak dobrze nie jest. Pomnik miał składać się z dwóch połączonych i podświetlonych płaszczyzn z hartowanego szkła z nazwiskami zaginionych. Pełnej zgody na takie upamiętnienie jednak w Gdyni nie było.

Nikt się nie wyróżnił

Wyjściem z impasu miał być rozpisany zimą konkurs na projekt pomnika. Jego rozstrzygnięcie i wybór koncepcji zaplanowano na wtorek. Wpłynęło kilkanaście prac, ale ostatecznie okazało się, że znów żadna z nich nie spełnia oczekiwań oceniających, wśród których był m.in. plastyk miasta, dyrekcja Muzeum Marynarki Wojennej oraz profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych.

- Dyskusja była długa i burzliwa, ale ostatecznie żadna z prac nie była zdaniem architektów na tyle atrakcyjna, by przekazać ją do realizacji. A że nie chcemy robić czegoś po łebkach i byle jak, ze smutkiem, ale zdecydowaliśmy, że poczekamy z pomnikiem na lepszy czas i klimat, zawieszając nasze działania w tej sprawie - opowiada Tomasz Stachura z fundacji Odnaleźć Orła.
Przypomnijmy, że pomnik miał według szacunków kosztować 100-150 tys. zł, a jego finansowania fundacja chciała szukać wśród inwestorów prywatnych.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wyjściem awaryjnym w takiej sytuacji będzie powrót do pierwotnej koncepcji.

- Profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych przekonali nas, że tamten projekt jest zbyt okazały, jak na miejsce, gdzie ma zostać ustawiony, więc także ten wariant okazał się ostatecznie nie do zrealizowania - tłumaczy Stachura.
Pomnik (może) przy okazji filmu

Przedstawiciele fundacji, która co roku wyrusza z ekspedycją na poszukiwania okrętu zapewniają, że o pomniku nie zapomną i w końcu pojawi się przy muzeum. Być może stanie się to przy okazji premiery filmu upamiętniającego załogę ORP Orzeł.

Czytaj też: Gdynia czeka na pomysły na Pomnik Polski Morskiej

Produkcja pt. "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, o której mówi się od dwóch lat, otrzymała w ostatnich dniach wsparcie z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 3 mln zł, co prawdopodobnie pozwoli ruszyć wreszcie z realizacją filmu. Zdjęcia kręcone będą m.in. w Gdyni, Warszawie i Tallinie.

Ze zdjęciami wnętrz okrętu nie będzie problemu, ale widok "Orła" z zewnątrz powstanie w całości w komputerowych pracowniach. Całkowity budżet filmu to 8 mln zł.

ORP Orzeł to jednostka bardzo zasłużona podczas II wojny światowej - zatopiła m.in. niemiecki transportowiec Rio de Janeiro, który przewoził wojska planujące inwazję na Norwegię. 23 maja 1940 roku wyruszył na swój ostatni patrol. Zaginął na Morzu Północnym kilka dni później, do dziś nie wiadomo, dlaczego.

Czytaj również: Więcej o historii okrętu ORP Orzeł

Teaser filmu o załodze ORP Orzeł. Na zwiastun i cały film trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do 2017 roku.

Miejsca

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

 • słaby (1)

  to może być paź w rurkach. projekt nie może być słaby, jak i nie może być silny.

  • 7 27

  • słaby jesteś w myśleniu, właśnie, że może być słaby

   • 4 0

 • Dajcie już spokój z tym Orłem (15)

  Tragiczna historia...miękki kapitan...nic specjalnie nie zwojowali i zatonęli...
  To tak jakby robić pomnik Kaczyńskiemu....
  nic nie osiągnął oprócz tego że zginął ( w dodatki jako jeden z 96)

  • 60 89

  • Konkretnie i na temat (4)

   A teraz drugi, wredny Kaczor wiedząc o swojej i brata winie atakuje zapiekle otoczenie. Głupcy byli w kabinie pilotów, głupi generał i szef protokolu dyplomatycznego, ktorzy wtracali sie nonstop. 20sciaaa!!! jjbuduuu... I tak sie skonczyla głupota. Szkoda tylko wielu niewinnych pasażerów i stewardess.

   • 29 23

   • Bardziej...

    ... należą się pomniki załogom terrible twins - Dzika i Sokoła

    • 16 4

   • Byłeś i iwdziałeś... (1)

    ... więc mówisz co wiesz.

    • 10 7

    • Przecież są nagrania, bardzo dobrej jakości.

     Córka Putry mówi o filmie z ojcem do samego "końca". Być może pasażerowie nagrywali lądowanie, my o tych nagraniach nic nie wiemy. Po trzecie są dostępne zdjęcia zmagazynowanego wraku, wszystkie zniszczenia, złamania są mocno nieregularne, poszarpane, za wyjątkiem przełamania na lewym skrzydle. To wyraźnie widać na zdjęciach ...

     • 2 1

   • Miało być o załodze ORP Orzeł

    . . . a jest o polityce. Czyli jak zawsze. A i z wiedzą historyczną nie najlepiej.

    • 1 0

  • Zwojowali (5)

   Orzeł zatopił Rio de Janeiro i zdemaskował tym samym przygotowania do inwazji na Norwegię. To że buszmeni z Wysp Brytyjskich to olali to inna sprawa. Gdyby pieszczoszek niosący pokój, Chamberlein, to docenił to zamiast płakać że jogo marynarka znów zaspała na wojnę zaoszczędziłby wiele ludzkich istnień.

   Opanowanie Norwegi oznaczało opanowanie głównego dostawcy rudy żelaza dla III Rzeszy.

   Innym osiągnięciem załogi była ucieczka bez map i zaopatrzenia z kraju który prawie nas wydymał próbując przejąc okręt.

   Żywot Orła kończy tragiczna historia w której pazie z Royal Navy wpuszczają polski okręt na minę.

   • 31 3

   • Ja to wszystko rozumiem (2)

    Ale pomnik???
    Naprawdę???
    Kuźwa niedługo w tym kraju same pomniki będą stać.

    • 10 12

    • To parwda że pomników u nas za dużo ale.. (1)

     zaraz PiS zrobi miejsce na pół tysiąca nowych pomników bo tyle w planie ma usunąć tych z żołnierzami w walonkach i kufajach.

     Po drugie Polska spowita jest pomnikami JPII które upamiętniają najpierworodniejszego papieża bo naszego i to one głównie generują ów pomnikowy krajobraz Polski....w sumie LK depcze mu po piętach jeśli chodzi o ilość.

     Uważam więc że pomnik okrętu i załogi Orła choćby w jednym egzemplarzu należy się tym chłopakom którzy POLEGLI w walce z okupantem niemieckim. To nie musi być zaraz pomnik o wielkości ego Pana Prezesa ani drogi jak pożywienie u Sowy i Przyjaciół ale taki który wpisywałby się w nadmorski krajobraz Gdyni i nie szpecił jak ww wymienione.

     • 11 2

     • Rozumiem że ci "chłopcy" nie są anonimowi i mają gdzieś nagrobki...

      Bo tak patrząc to pomniki należą się wszystkim poległym w II WŚ.
      6 milionów pomników- to by było coś!!!
      Uważam że na pomnik zasługuje wydarzenie bądź postać wybitna!!! Taka która zmieniła bieg historii, lub wydarzenie. Z całym szacunkiem epizod ORP Orzeł to tylko taki mały okruszek...ziareneko piasku w tragicznej historii tamtych czasów.

      • 7 4

   • Mała poprawka (1)

    Opanowanie Norwegii nie miało na celu zapewnienia bezpiecznego transportu rud żelaza ze Szwecji, bo to było zabezpieczone przez Bałtyk, tylko zimą korzystano z Narviku.
    Chodziło o coś zupełnie innego :
    1. Największy sojusznik Hitlera w tym czasie dostarczał mu (zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow) olbrzymie - jak na tamte czasy - ilości surowców potrzebnych do produkcji samolotów i opancerzenia czołgów - aluminium i nikiel. To szło z kopalń na płw Kolskim i z Syberii, a ponieważ rosyjska kolej była taka, jaka była, trzeba to było transportować drogą morską. Po incydencie z Altmarkiem Hitler stwierdził, ze nie może ryzykować utraty dostaw strategicznych surowców na niepewnych wodach norweskich i stąd Operation Weserubung.
    2. Najważniejsze bazy Kriegsmarine były w tym czasie w zasięgu angielskich bombowców i istniało (potwierdzone późniejszym zbombardowaniem Gneisenau) ryzyko utraty najcięższych, prestiżowych dla Hitlera okrętów, które trzeba było bezpiecznie ukryć - najlepiej w miejscu, z którego miałyby blisko na Atlantyk i mogły ominąć Home Fleet. Do tego idealnie nadawała się słabiutka Norwegia z jej usianą wyspami i fiordami linia brzegową.
    3. U-booty też nie były bezpieczne w swoich bazach (gigantyczne schrony powstały 3 lata później) i im też trzeba było zapewnić wyjście na Atlantyk bez większego ryzyka - Murmańsk, w którym początkowo bazowały był zbyt daleko od angielskich linii żeglugowych. Znowu kłania się Norwegia.
    4. Posiadanie baz w Norwegii utrudniało angolom zaplanowanie obrony Wysp, gdyż nie było wiadomo, z jakiego kierunku uderzy Kriegsmarine - trzeba było zabezpieczyć dwa kierunki inwazji. W wyniku tego, Home Fleet stała w Scapa Flow, które tak naprawdę nadawało się jedynie do obrony przed atakiem z Norwegii, bo do Kanału było za daleko na szybką interwencję, a "flota" adm. Ramsaya pokazała swoją bezsilność przy marszu adm. Ciliax'a przez Kanał.

    • 4 0

    • Rzeczowa odpowiedz. Chociaż raz ktoś.

     • 0 0

  • masz rację (3)

   czemu nie podjął walki w kampanii wrześniowej ??? nawet jednej torpedy

   • 4 3

   • Miał inne rozkazy a w wojsku jak w wosku. Jak złamiesz rozkaz to do paki.

    • 1 1

   • Widać, że w wojsku nie byłeś internetowy mądralo (1)

    To jest taka instytucja, która opiera swoje działania na rozkazach, czyli jasnych poleceniach wykonania lub zaniechania pewnych czynności. Jeżeli nie zastosujesz się do rozkazu, to w warunkach wojny grozi za to nawet kulka w łeb.
    A poza tym, to był nowy okręt, z niepełnym uzbrojeniem i wyposażeniem, który wyrwał z holenderskiej stoczni do Polski, bo V kolumna w Holandii blokowała budowę i wyposażenie obu okrętów. No i miał słabego dowódcę, który nie sprostał sytuacji, dopiero kpt. Grudziński odmienił załogę.

    • 3 2

    • nie podjąl walki !!!!

     nie podjął walki !!!! pomnik postawcie mu w Tallinie

     • 0 2

 • (16)

  Szkoda ! W Gdyni pomnik ORP Orzeł , w Gdańsku pomnik jakiegoś U-Boota i tak byłoby sprawiedliwie. Gdynia jest związana z Polską marynarką wojenną ,natomiast Gdańsk jest związany z Kriegsmarine czyli nawet w Gdańsku można U-boota i Pomnik Adnirała Karla Donitza !

  • 15 50

  • gdy co??? (1)

   Przecież moja babcia jest starsza niż ta cała gdynia,a ty chcesz tam pomniki stawiać... Ogarnij się kiedyś....

   • 9 6

   • Moja Babcia też ma wiecej lat niż Gdynia prawa miejskie (serio)! :-D

    • 5 7

  • Najlepiej gdyby Gdańsk wcielić do Niemiec. (4)

   Mieszkańcy by na tym skorzystali. A Gdynię zostawić w pisowskiej wolsce.

   • 6 14

   • (1)

    Chyba cię Jezus opuścił Nie ma wcielania Gdańska do Niemiec ! Nowe Państwo utworzyć Prusy to byłbym za ! Ale nieopłacalne jest to dla nikogo, musi być tak jak jest.Ludzi odpowiednich genetycznie można w ten rejon jedynie ściągnać z RPA , Namibii i Kazachstanu i kilku republik poradzieckich.Takie coś jest utopijne !Do Niemiec to sobie wyjedź :-D Z mojej rodziny zostali wysiedleni lub uciekli w latach 1945-1947 lub w latch 60tych jeszcze wyjeżdzali .Babcia mówi ,że to zdradzieckie psy!

    • 5 10

    • Do tych co dają minusy , chcielibyście mieć Kanclerz angele merkel? Dodam ,że tak naprawdę to 75% rodowitych Niemców zamieszkujących landy po RFN to zwykłe d*p*ki .Uważają się Bóg wie za kogo , kiedyś z 10 lat temu pysk solidnie obiłem typowi pieprzył bzdury o Prusach a jako dziecko uciekł z rodziną bo Rosjanie się zbliżali...(sic) .Wielu jest takich frajerów co ma rodzinę w Niemczech , Holandii,USA i w tyłek im wchodzą bez wazeliny, bo tam wyjadą , dostaną prace , jakieś pieniądze itd .Tacy to zwykłe świnie ! Są i tacy frajerzy potomkowie okradzionych przez własną rodzine którzy jeszcze z takim pomiotem utrzymują kontakty!

     • 4 4

   • moja Babkę zastrzelili Niemcy (1)

    moja Babkę zastrzelili Niemcy - nie pisz takich debilizmów synku

    • 5 1

    • No i? Kiedyś ktoś mówi do mnie , że SS mu prawie całą rodzine wybiło , patrzę na debila i mówię to SS jakieś straszne było.Ten rozdziawił pysk i robi wielkie oczy .Ja mu na to strzaszni partacze gdyby byli w 100% skuteczni nie oglądałbym twojej parszywej mordy! :-D hahahaha.Serio.

     • 2 2

  • Akurat..

   ... historia trochę Ci sprawia psikusa - port macierzysty Bismarcka - Gottenhafen.

   • 7 1

  • szpilek bzdurek muchomorek (1)

   idź truj gdzie indziej

   • 10 0

   • W punkt.

    • 4 0

  • Przymiotniki w języku polskim piszemy małą literą.

   • 3 1

  • Szpilek, masz oczywiście świadomość, że postawienie pomnika poświęconego zbrodniarzowi wojennemu

   byłoby niezgodne z polskim prawem?

   • 7 2

  • w Gdyni pomnik pancernika Bismarck

   • 4 4

  • pohajluj sobie jeszcze

   • 5 1

  • W gdyni byla szkola dla marynarzy u-botow i torpedownia tez niemiecka na babich dolach :)

   Bzdury piszesz :P

   • 3 1

  • pomnika twojego mózgu nie można zrobić - bo go nie ma

   jesteś obcym szpionem - skłócającym Polaków, a pomnika twojego mózgu nie można zrobić - bo go nie ma

   • 2 0

 • nekromasochizm... (2)

  Czy my musimy upamiętniać klęski, tragedie, katastrofy, to ze nas ktoś krzywdził, zabijał, poniżał? To jest chore, to trzeba leczyć...Chyba duży naród w srodku Europy ma jakieś sukcesy i zwycięstwa na koncie? Mojs propozycja: pomnik zeycięskiej bitwy pod Oliwą.

  • 37 17

  • brawurowa ucieczka z Tallina i przedostanie się przez cieśniny duńskie (1)

   przy pomocy mapy sporządzonej na podstawie spisu świateł to znaczący sukces operacyjny.

   Warto o nim pamiętać.

   • 12 3

   • sukces byłby gdyby załoga bohatersko walczyła...

    ...a nie bohatersko spierniczała... Kto im bronił bohatersko wpłynąć do kanału westerpaltte i bohatersko zatopić pancernik? Jak mawia klasyk: nie róbmy z "szamba perfumerii"...

    • 6 7

 • Stop czerstwym projektom!

  NIe pozwólmy oszpecać przestrzeni publicznej. W erze powstających na potęgę pomników sp. PLK i ch koszmarnego wykonania powinniśmy stanąć w obronie naszego otoczenia. Niech stawiają sobie pomniki, mi nie przeszkadzają, ale niech będą wzorowe estetycznie i nietuzinkowe w swojej formie. Kamieniom z tabliczkami stanowcze NIE!.

  • 13 11

 • Powołać komisję sledczą (2)

  I zażądać od Morza Północnego wydania wraku. Antek na pewno ma ekspertów i specjalistów.

  • 39 19

  • ... i parówki. Zapuszkowane oczywiście.

   • 7 0

  • Podobno ma dokumenty gdzie leży wrak

   Ale nie może ich pokazać bo nadal robi łódki z puszek i udowadnia ,że to był zamach

   • 9 0

 • Jeśli projekty prezentowały jakość porównywalną z podobizną zmarłego prezydenta

  na tablicy w 100- licy to może i dobrze się stało;)

  • 25 5

 • PO CO - TERAZ ROBIĄ TYLKO SMOLEŃSKIE I Kaczyńskie (2)

  Musieliby przestawić masową produkcję pomników dla kaczyńskiego na inny projekt

  • 29 16

  • (1)

   np twojej głupoty i biedy intelektualnej

   • 3 7

   • Takich pomników mamy tysiące

    Wszystkie podpisane Lech Kaczyński. Dostał pomnik tylko dlatego ,że zginął w katastrofie. Mierny prezydent

    • 7 4

 • Znowu niby "słabe projekty", więc trzeba będzie to zlecić "profesjonaliście" za grube pieniądze.

  • 13 3

 • ja tam wole pomnik wielkiego budowniczego Gdyni

  kim gryzon un wielki !

  • 11 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane