Fakty i opinie

Nie będzie wielkich szyldów na gdyńskim dworcu

interwencja trojmiasto.pl
Najnowszy artukuł na ten temat

Lokale w pasażu gdyńskiego dworca wciąż bez najemców

Drogeria Rossmann, która zostanie otwarta w budynku gdyńskiego dworca pod koniec czerwca, będzie musiała zmniejszyć swój szyld. - Jest zdecydowanie za duży, wymusimy na najemcy zmiany - zapowiadają przedstawiciele PKP.O to, by szyld galerii Rossmann został zmniejszony zabiegają przedstawiciele PKP. Na jego wielkość narzekają też pasażerowie.
O to, by szyld galerii Rossmann został zmniejszony zabiegają przedstawiciele PKP. Na jego wielkość narzekają też pasażerowie. fot. Patryk Szczerba/Trojmiasto.pl

Czy przeszkadzają Ci wielkoformatowe reklamy i szyldy?

tak, szpecą i są najczęściej nieatrakcyjne wizualnie 80%
nie, każdy chce się reklamować, w tym wypadku kolej powinna się cieszyć, że może zarabiać 10%
są mi obojętne, nie zwracam na nie uwagi 10%
zakończona Łącznie głosów: 1088
O marazmie, jaki zapanował po otwarciu wyremontowanego dworca PKP w Gdyni, pisaliśmy kilkukrotnie. W ostatnim czasie budynek zaczął się w końcu zmieniać. Otwarta została księgarnia Virgin, wcześniej kantor. Pojawił się też wielki szyld reklamujący drogerię Rossmann. Zdążył już wywołać niezadowolenie wśród pasażerów.

- Najpierw przez długie miesiące słyszeliśmy, że nie możemy liczyć na udogodnienia dla pasażerów z uwagi na zabytkowy charakter dworca, który jest pod ochroną konserwatora. Tymczasem teraz już nikomu nie przeszkadzają wielkoformatowe reklamy potentatów w handlu kosmetykami, umieszczane wewnątrz budynku. Swym rozmiarem z pewnością zakłócają zabytkowy charakter obiektu - oburzają się w liście do naszej redakcji pan Łukasz i pani Małgorzata.

O tym, jak trudno spełnić wszystkie wymogi konserwatorskie, przekonała się m.in. sieć McDonald's, która musiała zmienić projekt restauracji pod presją urzędników i wciąż nie otworzyła swojego lokalu w budynku.

W przypadku Rossmanna, choć odpowiednich uzgodnień dokonano, na wniosek przedstawicieli PKP zostaną one prawdopodobnie zmienione.

- Jestem w trakcie wyjaśniania rozmiaru tego napisu, który także we mnie wzbudził mieszane uczucia. Wystąpiliśmy do najemcy z oficjalnym żądaniem, by szyld został pomniejszony. Uzgodnienia w kwestii jego wielkości były prowadzone w czasie, gdy funkcjonowała w PKP inna struktura. Teraz musimy naprawiać błędy przeszłości - przyznaje Krzysztof Piekarski, dyrektor regionalny ds. eksploatacji nieruchomości PKP.

Wciąż wytykanym błędem jest także konstrukcja drzwi prowadzących na perony. By je otworzyć, potrzeba sporo sił. Nie jest zainstalowana żadna fotokomórka ani automat, który samoczynnie otwierałby i zamykał wejście na peron. Rok temu przedstawiciele PKP przekonywali, że drzwi nie mogły wyglądać inaczej, a są potrzebne, ponieważ wcześniej na dworcu był przeciąg. Oponować miał projektant oraz konserwator zabytków. Dziś już podobne argumenty nie padają.

- W przyszłym tygodniu spotkam się z przedstawicielami wykonawcy prac, czyli firmą Mostostal oraz budowlańcami, w celu rozwiązania tego problemu. Chcemy się nim zająć na poważnie. Drzwi mają się nijak do zabytkowego charakteru budynku, nie przewiduje więc opozycji ze strony konserwatora zabytków - wyjaśnia Piekarski.

W przypadku modyfikacji przy drzwiach wejściowych do budynku może być trudniej, ponieważ tutaj decyzja i zgoda jest potrzebna. Z biura konserwatora można usłyszeć głosy, że PKP nie zawsze w przeszłości próbowała szukać rozwiązań zgodnych z wytycznymi konserwatorskimi. Zdarzało się, że firma na siłę forsowała rozwiązanie nie spełniające ich. Teraz współpraca ma być lepsza.

- Na razie układa się bardzo dobrze, zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku. Podobnie jest z miejskimi urzędnikami. Chcemy brać czynny udział w gdyńskich imprezach. Najbliższą okazją ku temu będzie lipcowe wydarzenie Gdynia Design Days - zapowiada Piekarski.

Przypomnijmy, że gdyński dworzec został po remoncie otwarty rok temu, 6 czerwca 2012 roku.

Materiał archiwalny

Tak rok temu prezentował się po otwarciu gdyński dworzec.

Opinie (122) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.