• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie budujmy kolei na Obłuże. Ona już tam jest

Paweł Rydzyński
16 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kierowcy na estakadzie pojadą "na zamek"
Eksperci przekonują, że receptą na korki na północy Gdyni powinna być kolej i wcale nie wymaga to zainwestowania dużych środków finansowych. Eksperci przekonują, że receptą na korki na północy Gdyni powinna być kolej i wcale nie wymaga to zainwestowania dużych środków finansowych.

Gehenna, jaką przeżywają obecnie mieszkańcy Gdyni w związku z remontem Estakady Kwiatkowskiego potwierdza konieczność utworzenia połączenia kolejowego do północnej części miasta. Czy zamiast lansowanego przez władze Gdyni pomysłu budowy nowej linii kolejowej, nie lepiej uruchomić połączenie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury?



Co jest głównym powodem ogromnych korków na północy Gdyni?

W poniedziałkowym artykule opisującym problemy komunikacyjne północnej części Gdyni w związku z remontem estakady, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, przypomniał o pomyśle władz miasta na budowę linii kolejowej do Obłuża. Jest to postulat zapisany od wielu lat w dokumentach planistycznych Gdyni. Zakłada budowę nowej linii kolejowej do Obłuża, wzdłuż ul. Janka Wiśniewskiego. zobacz na mapie Gdyni Należy jednak podkreślić, że dużo tańszym rozwiązaniem mogłoby być ponowne - po ponad 20-letniej przerwie - uruchomienie połączeń pasażerskich pomiędzy Chylonią, Obłużem i (ewentualnie) Oksywiem.

W 1994 r. zawieszono przewozy pasażerskie pomiędzy stacjami Gdynia Chylonia zobacz na mapie GdyniGdynia Port Oksywie zobacz na mapie Gdyni. Pociągi do Oksywia nigdy nie pełniły istotnej roli w obsłudze przewozów wewnątrz miasta (do tej stacji w latach 90. XX w. docierał jeden poranny pociąg z Kościerzyny, który wracał po południu, przewożąc głównie osoby pracujące w Stoczni Marynarki Wojennej). Jednak dziś na tę trasę, zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się na Estakadzie Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni, można by spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

Trasa pociągu z północy Gdyni do Śródmieścia. Trasa pociągu z północy Gdyni do Śródmieścia.
200 metrów do kolei, torowisko w dobrym stanie

Linia kolejowa łącząca Chylonię z Oksywiem wciąż istnieje (użytkowana przez pociągi towarowe), a jej stan techniczny jest bardzo dobry. Prędkości maksymalne wynoszą 60-70 km/godz., czyli praktycznie tyle samo, co na linii SKM (prędkość maksymalna na całej linii kolejowej nr 250 Gdańsk Śródmieście - Rumia wynosi 70 km/godz.). Linia ta znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego i Unruga zobacz na mapie Gdyni, czyli przystanków ZKM Obłuże Centrum. Ok. 200 m od skrzyżowania znajduje się dawny przystanek kolejowy Gdynia Obłuże Leśne. Peron wymagałby naturalnie odbudowy i oświetlenia, podobnie należałoby wyremontować i oświetlić dojście do niego.

Ale poza tym, według mojej wiedzy, nie ma przeciwwskazań dla uruchomienia pociągów, które mogłyby kursować np. wahadłowo pomiędzy stacją Gdynia Główna i przystankiem Obłuże Leśne zobacz na mapie Gdyni. Formalności organizacyjne i techniczne, jakie byłyby konieczne w takiej sytuacji ze strony kolei (np. ułożenie tymczasowego regulaminu jazdy pociągów czy też rozwiązanie kwestii obsługi posterunku, na którym odgałęziają się tory do terminalu kontenerowego) nie stanowią istotnej przeszkody do uruchomienia połączenia szynowego.

Czas przejazdu pociągiem z Obłuża przez Chylonię do centrum wynosiłby ok. 15 minut (zakładając brak postojów - zatrzymanie na stacji w Chyloni wydłuży czas jazdy o ok. 2 minuty - i jazdę pomiędzy Gdynią Gł. i Chylonią po torach dalekobieżnych). Przy dobrze ułożonym rozkładzie jazdy, pociągi mogłyby kursować w cyklu np. co 30 minut.

Oczywiście szansy na realizację tego przedsięwzięcia przed zakończeniem remontu estakady już nie ma. Natomiast gdyby w przyszłości poważnie rozpatrywać uruchomienie pociągów do Obłuża - w pierwszej kolejności trzeba myśleć o wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. W przeciwieństwie do budowy nowej linii - można to zrobić i bardzo tanio, i bardzo szybko.

SKM z Obłuża do Gdańska?

Przystanek kolejowy Gdynia Oksywie Port. Przystanek kolejowy Gdynia Oksywie Port.
Łączne koszty takiej minimalistycznej inwestycji wyniosłyby raptem kilka milionów złotych, co w skali przedsięwzięć kolejowych jest wydatkiem groszowym, a przede wszystkim - wielokrotnie mniejszym (i przez to bardziej realnym do realizacji) niż budowa nowej linii. W tych kilku milionach zawarłaby się zresztą nie tylko wspomniana już odbudowa peronu kolejowego, lecz również elektryfikacja odcinka od Obłuża do stacji Gdynia Port. Odcinek ten nie jest zelektryfikowany, dlatego gdyby w tej chwili uruchamiać pociągi do Obłuża, trzeba by korzystać z szynobusów. Ale w przyszłości, po elektryfikacji, całkiem realne stałoby się np. uruchomienie bezpośrednich SKM-ek z Obłuża do Gdańska.

Naturalnie, biorąc pod uwagę spodziewaną w najbliższych latach elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz tras m.in. do Kartuz i Kościerzyny, a także całkiem możliwą elektryfikację linii kolejowej na Hel, już teraz należałoby myśleć o tym, żeby kolej na Obłuże stała się elementem zupełnie nowego modelu organizacji transportu w Trójmieście i na Pomorzu. To kompleksowe myślenie powinno prowadzić również m.in. do zmniejszenia liczby bezpośrednich autobusów ZKM Gdynia łączących centrum i północną część miasta (skrócenie części relacji i zsynchronizowanie ich z rozkładami jazdy pociągów) oraz wprowadzenie wspólnej taryfy.

Estakada Kwiatkowskiego w Gdyni, a pod nią przystanek kolejowy Gdynia Obłuże. Estakada Kwiatkowskiego w Gdyni, a pod nią przystanek kolejowy Gdynia Obłuże.
Ewentualnym drugim etapem, po reaktywacji połączeń do Obłuża, mogłoby być również wznowienie kursów do Oksywia. Z kolei budowa w samym Obłużu w przyszłości nowego, dwukrawędziowego peronu, pozwoliłaby myśleć o zwiększeniu częstotliwości kursowania nawet do 10 minut. Również w przyszłości można by na trasie z Chyloni do Obłuża zrealizować budowę węzłów przesiadkowych: w rejonie samego Obłuża (pod estakadą) i przy ul. Puckiej.

Nie należy oczywiście przekreślać idei budowy nowej linii: jeśli kiedyś znajdą się na to pieniądze - to należy budować, nawet w wersji z dwoma torami i elektryfikacją. Ale nie ma sensu na to czekać, gdyż jeżdżenie pociągiem do Obłuża przez Chylonię wcale nie musi być "namiastką" połączenia kolejowego.

Zimą 2015 r. miłośnicy kolei udowodnili, że można dojechać szynobusem do Oksywia

Kraków jako "dobra praktyka"

Dobrym przykładem jest tu połączenie do lotniska Kraków-Balice. W 2006 r. zaadaptowano dla ruchu pasażerskiego bocznicę kolejową do Balic. Kilkaset metrów od lotniska wybudowano prowizoryczny przystanek kolejowo-autobusowy, a pasażerów pociągu dowoził pod terminal bezpłatny autobus. Dojazd szynobusem do centrum Krakowa był znacznie krótszy niż przejazd przez zakorkowane miasto, w związku z tym połączenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. W 2015 r. otwarto zmodernizowaną linię kolejową do lotniska: dwutorową, zelektryfikowaną, kończącą się przy samym terminalu, dodatkowo wybudowano na niej trzy nowe przystanki kolejowe.

Oczywiście jakość podróżowania do Balic jest teraz lepsza, a podróżnych jest znacznie więcej. Ale czy to oznacza, że źle zrobiono, nie czekając przez 10 lat na połączenie kolejowe?

Łączna liczba mieszkańców obszaru położonego w bezpośrednim zasięgu oddziaływania Trasy Kwiatkowskiego to ok. 70 tysięcy. W tej liczbie zawierają się mieszkańcy m.in. Obłuża, Pogórza, Oksywia, Babich Dołów i szybko rozrastającej się gminy Kosakowo. Wzrastająca z roku na rok liczba samochodów sprawia, że sceny, jakie obecnie widzimy na estakadzie z powodu remontu - za kilka lat mogą zagościć tam na stałe. Kolej jest jedyną alternatywą. A wykorzystanie istniejącej trasy przez Chylonię jest bez wątpienia lepsze niż marzenia o nowej linii przez port.

Paweł Rydzyński jest dyrektorem ds. projektów transportowych w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, współpracownikiem m.in. portalu www.rynek-kolejowy.pl

O autorze

autor

Paweł Rydzyński

prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu, współautor wielu ekspertyz transportowych, pomysłodawca nazwy „Pomorska Kolej Metropolitalna”

Opinie (319) 3 zablokowane

  • Brawo! (1)

    brawa za ten rzeczowy i konkretny pomysł rozwiązania problemu od ręki i za "grosze". taki sam pomysł można zacząć omawiać przy odbudowie torowiska na trasie Pruszcz-Stara Piła-Lębork- Łeba? Coraz więcej ludzi mieszka w obszarze oddziaływania tego starego, zapomnianego? torowiska

    • 51 1

    • Byłoby super. Ale.

      znaleźć forsę na restaurację linii nie jest trudne. Znaleźć tego kto później będzie płacił rachunki generowane przez połączenia to sztuka. Gminy wiejskie są z definicji ubogie. A kolej z definicji droga w utrzymaniu.

      • 2 0

  • "Niemiecki szynobus na torach Trójmiasta"

    to się źle kojarzy. Już jeden niemiecki pancernik tu kiedyś był....

    • 10 33

  • Ja jako mieszkaniec Kosakowa (6)

    Uwazam ze to swietny pomysl!
    Wierze ze wtedy wielu wlascicieli aut z Obloza czy Oksywia z takiej opcji skorzysta i tym samym nam mieszkancom gmin polnocnych bedzie lżej dojezdzac samochodami.

    • 32 10

    • Jak znam zycie, zapomna zrobic parking przy peronie i buszmeni z kosakowa beda stawiali swoje limuzyny gdzie popadnie.

      • 5 10

    • Obłuza (1)

      • 7 0

      • Obłuża

        • 1 1

    • Ja tez tak uwazam

      Kazdego dnia dojezdzam do skretu w Kwiatkowskiego i jestem chora ...
      Nawyjezdza z blokowisk tych starych samochodow stana na srodku drogi i blokuja jakby im bylo wolno.

      • 1 6

    • A było się wyprowadzać z miasta ?

      Podatki płacicie w Kosakowie i Pucku to niech wam tam fundują autostradę z węzłem w Rumii lub Redzie.

      • 9 5

    • Mi się wydaję że ludzie z dolnego i tak już jeżdżą komunikacją, bo np. przy estakadzie jest fajny węzeł z którego odjeżdża wiele autobusów. Główne korki są przez tych i górnej części gdzie brak połączeń komunikacji.

      • 1 1

  • Patrze na ten filmik z 2015 roku i moim zdaniem te tory sie tak srednio nadaja do wozenia ludzi.

    • 1 28

  • u Szczurka nie da się ;) (3)

    • 36 6

    • (1)

      Znowu Ci sie pogorszylo? Widze, ze ci tabletki starczaja na okolo 2-3 tygodnie.

      • 4 8

      • nasz trollek jest aktywny

        Widac jego wypowiedzi choć zmienia sam wydzwięk, tak zeby wyglądało ze rosną w sile;)

        • 3 4

    • trol 1001 wpisów po kolejnej pijackiej nocy

      lulaj żeee troluniuuuu
      lulaj że lulaj....

      • 1 0

  • Zapraszam na profil SKM do Północnej Gdyni (4)

    i do działania w Stowarzyszeniu dla Północnej Gdyni

    • 34 2

    • Tu link

      Zapraszamy

      • 2 0

    • Ludzie mają mieszane uczucia co do waszego stowarzyszenia (2)

      Czy wy aby na pewno do odpowiedniej bramki gracie

      • 1 9

      • Którzy "ludzie". Z młodzieżówki PO? (1)

        • 1 3

        • Ludzie

          Mieszkancy, Znajomi z pracy itd

          • 2 3

  • a ja dodam od siebie (3)

    Po pierwsze tory sa zmodernizowane i to w wysokim standardzie.
    Po drugie pociagi maja mozliwosc kursowania bezposrrdnio do Gdyni Glownej dzirki odbudowanrj lacznicy kolo ec gdynia

    • 26 1

    • Lechu 992?

      Masz rację Lechu. To wszystko jest już zmodernizowane i aż się prosi żeby po tym jeździć.

      • 4 0

    • To prawda

      • 2 0

    • do pelni szczescia brakuje tylko

      Wybudowac perony i linie obsadzic w urzadzenia sterowania ruchem kolejowym, plus zagrodzenie dla osob postronnych w niektorych miejscach. Pociag moglby kursowac w dwoch wariantach. Pierwszy to z pominieciem stacji chylonia, wykorzystujac wyremontowana lacznice kolo elektrocieplowni, gdzie dalej jechal by rowniez wyremontowanym torem do ktory obsluguje pociagi towarowe (wzdloz wisniewskiego)
      Drugi wariant to przez chylonie

      • 1 0

  • Kto czeka na frustrata (1)

    Od Lotniska i Kosmodromu ?

    • 11 14

    • już jest, już wkleja

      • 2 0

  • Mieszkańcy

    Pewnie znaleźliby sie chętni na odkrzaczenie tego odcinka gdyby miało to wpływ na przyspieszenie puszczenia szynobusu do Obluza.
    Wystarczy przedłużyć PKM
    A widząc przepełnione autobusy u mimo to ogromne korki sadzę ze bardzo dużo ludzi by skorzystało z takiej alternatywy jaka jest PKM

    • 31 0

  • przecież mamy lotnisko (3)

    można wprowadzić tanie linie lot i latać do Kartuz ,Kłoscirzyny po jekiego grzyba wybudowano ten charmonijkowy terminal , żeby hulał tam wiatr?

    • 30 7

    • Dla ciebie

      Bedziesz tam woznym

      • 4 0

    • Do Kościerzyny to będzie latał doktor Grólkowski. Wybitny specjalista od niczego.

      • 3 0

    • Po co Gdyni lotnisko ?

      Rodacy! polatamy na zmywak do niemca z tego kartofliska o dumnej nazwie Donosiciela

      • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane