• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie działają windy w okolicach dworca głównego

Rafał Borowski
10 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Posłuchaj relacji niepełnosprawnego pana Krzystofa

W tunelu pod Podwalem Grodzkim w Gdańsku nie działają dwie windy. Niestety, nie ma szans na szybkie przywrócenie ich do użytku. Jedną windę - przy City ForumMapka - trzeba wymienić na nową, a drugą - przy barze KFCMapka - rozebrać i zamontować na nowo. Terminy zrealizowania obu inwestycji pozostają nieznane.Korzystasz z wind w przestrzeni miejskiej?

W grudniu 2019 r. informowaliśmy o zrealizowaniu jednego z pomniejszych - ale bardzo ważnego dla wielu pasażerów - elementów przebudowy dworca PKP Gdańsk Główny. Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu tego roku.

Chodzi o oddanie do użytku wind i schodów ruchomych, które łączą perony dalekobieżne - tj. oznaczone numerami 1 i 2 - z przejściem podziemnym do dworcowej hali.

Czytaj więcej: Nowe windy i ruchome schody na Dworcu Głównym w Gdańsku

Wydawałoby się, że w ten sposób podróżni na wózkach inwalidzkich mogą bez przeszkód korzystać z dworcowego kompleksu. Sęk w tym, że najpierw muszą dostać się do wspomnianego wcześniej tunelu, który przebiega pod ul. Podwale Grodzkie i łączy City Forum z dworcem PKS. A to już nie jest takie proste.

Winda przy dawnym Empiku nie działaNasz czytelnik, który sam jest inwalidą i porusza się na wózku, zwrócił uwagę na problem chronicznie niedziałającej windy od strony City Forum, naprzeciwko dawnego salonu Empik. Tym samym, wydostanie się z tunelu od wspomnianej strony jest praktycznie niewykonalne. Jak tłumaczy, próbował wcześniej interweniować u zarządcy terenu. Niestety, bez skutku.

- Ta udręka trwa już od kilku lat. Jak ta winda się zepsuje, to jest nieczynna miesiącami. Dzwoniłem w tej sprawie, ale usłyszałem, że po prostu nie ma części do tego urządzenia. Gdyby było przejście naziemne dla pieszych przez Podwale Grodzkie, to nie byłoby tego problemu. Ludzie na wózkach zostali uziemieni - opowiada pan Krzysztof.

Winda przy KFC też nie działaW tunelu znajdują się jeszcze dwie windy. Pierwsza z nich prowadzi na Podwale Grodzkie, obok budynku baru KFC, i... również jest zepsuta. Natomiast druga winda prowadzi na ul. 3 maja. Choć funkcjonuje, korzystanie z niej może sprawiać kłopot osobom na wózkach.

- Owszem, od drugiej strony, czyli ul. 3 maja jest działająca winda. Ale po jej opuszczeniu osoba na wózku potrzebuje dodatkowej osoby do pomocy, gdyż trzeba pokonać tory tramwajowe. W tej sytuacji wspominanie o kolejnej uszkodzonej windzie, zlokalizowanej na dworcu PKS, nie ma już sensu - kwituje pan Krzysztof.

Winda do wymiany, ale nie wiadomo kiedyUdało nam się skontaktować z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie obu niedziałających w tunelu wind. Pierwszy z nich przeprasza za powstałe utrudnienia i przyznaje wprost, że urządzenie nie nadaje się do naprawy i trzeba je wymienić na nowe. Na chwilę obecną nie sposób wskazać, kiedy to nastąpi.

- Winda funkcjonowała przez ostatnie 24 lata bezawaryjnie, pod koniec listopada 2021 r. została uznana, przez firmę ją serwisującą, za niespełniającą warunków technicznych do dalszego korzystania. Używanie tego dźwigu osobowego stwarzałoby zatem zagrożenie dla bezpieczeństwa osób z niego korzystających, dlatego został wyłączony z użytku. Aktualnie zarząd spółki podejmuje wszelkie działania w celu przywrócenia funkcjonowania windy w obiekcie poprzez jej wyminę na nową. Obecnie wysiłki zarządu skupiają się na wyszukaniu najkorzystniejszej oferty pochodzącej od specjalistycznych podmiotów oferujących usługi w tym zakresie. Zarząd dokłada wszelkich starań, by przywrócić funkcjonowanie windy w najbliższym czasie - czytamy w komunikacie nadesłanym przez spółkę Pameni Polska, która zarządza City Forum.

Nieczynna winda przy barze KFC w Gdańsku


Winda do rozbiórki, kolejarze planują nowąNatomiast druga winda, położona w sąsiedztwie baru KFC jest własnością Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W tym przypadku również nie należy oczekiwać na rychłe rozwiązanie problemu, gdyż zepsutą windę trzeba rozebrać. Należy jednak uczciwie przyznać, że nie wynika to z indolencji urzędników, lecz z kwestii własnościowych. Właściciel terenu ma w planach wybudowanie nowej windy.

- Winda przeznaczona jest do demontażu, bo niemożliwa jest jej dalsza eksploatacja ze względu na stan techniczny. Z przyczyn formalno-prawnych nie jest też możliwa budowa nowej windy przez miasto Gdańsk, bowiem jest to teren należący do PKP S.A. Spółka jako właściciel terenu wie o tym fakcie. Z naszych informacji wynika, że PKP PLK S.A. prowadzi prace mające na celu wybudowanie w to miejsce nowej windy - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.

Problem z powstaniem pasów przez jezdnięNasza rozmówczyni zwraca uwagę, że wybudowanie nowej windy nie byłoby tak palącą potrzebą, gdyby przy dworcu PKP Gdańsk Główny powstało zapowiadane od dawna naziemne przejście dla pieszych. Niestety, inwestycja ta została zastopowana przez decyzję wojewody, o czym pisaliśmy szerzej w styczniu.

Czytaj więcej: Wojewoda sprzeciwił się budowie przejścia naziemnego przy dworcu

- Planowana jest budowa przejścia naziemnego na wysokości dworca PKP Gdańsk Główny, które wyeliminuje konieczność korzystania z wind. Miasto Gdańsk wykonało projekty i miało przystąpić do realizacji budowy, aby właśnie poprawić sytuację, znosząc bariery architektoniczne, jednak z uwagi na brak zgody wojewody pomorskiego inwestycja ta jest wstrzymana - uzupełnia Kiljan.
22:13 14 MARCA 22

Tyle lat bez zmian wstyd (41 opinii)

Wstyd wstyd wstyd patologia w centrum Gdańska trwa nadal z największego miasta północnego w Polsce. Pasażerowie nie mają jak wydostać się w cywilizowany sposób z dworca PKP do centrum Miasta,a opustoszałe dawne city forum Gdańsk i tutejsze tunele do dosłownie trzeci świat już nikt nie pamięta kiedy ostatnio działała śmierdząca winda koło byłego empiku .Wstyd na całą Europę!!
Wstyd wstyd wstyd patologia w centrum Gdańska trwa nadal z największego miasta północnego w Polsce. Pasażerowie nie mają jak wydostać się w cywilizowany sposób z dworca PKP do centrum Miasta,a opustoszałe dawne city forum Gdańsk i tutejsze tunele do dosłownie trzeci świat już nikt nie pamięta kiedy ostatnio działała śmierdząca winda koło byłego empiku .Wstyd na całą Europę!! Zobacz więcej

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane