Fakty i opinie

stat

Nie jedź jak łoś: wyłącz światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe na pewno poprawiają bezpieczeństwo w ruchu podczas złych warunków drogowych. Czasem jednak kierowcy mylą je ze światłami stop.
Światła przeciwmgłowe na pewno poprawiają bezpieczeństwo w ruchu podczas złych warunków drogowych. Czasem jednak kierowcy mylą je ze światłami stop. ©iStockphoto.com/AndreasWeber

Wielu kierowców nie wie jak korzystać z świateł przeciwmgłowych. Nadużywa ich. Dowód? Wystarczy w pochmurny i jesienno-zimowy dzień wybrać się na Obwodnicę Trójmiasta. Czas zatem zweryfikować swoje nawyki w prowadzeniu auta.Czy używałeś już kiedyś świateł przeciwmgłowych?

nie, nie jeżdżę samochodem gdy są złe warunki pogodowe

2%

nie, nigdy nie napotkałem tak trudnych warunków drogowych, aby używać tych świateł

32%

tak, włączam je, gdy tylko warunki drogowe się pogarszają

59%

tak, dzięki tym światło uniknłem nawet kolizji

7%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 396
Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż jazda za samochodem z włączonym światłem przeciwmgłowym podczas dobrych warunków drogowych. Mocne czerwone światło skutecznie oślepia i utrudnia jazdę. Kierowcy zapominają, że wielokrotnie myli ono uczestników ruchu, bowiem można odnieść wrażenie, że samochód hamuje.

Obwodnica Trójmiasta jest przepełniona kierowcami lubiącymi w ten sposób się wyróżniać. Warto zatem przypomnieć sobie to, czego nauczyliśmy się na kursie prawa jazdy, obalając mity.

Wielu kierowcom wydaje się, że światła przeciwmgłowe można stosować wyłącznie poza obszarem zabudowanym. To jest nieprawda. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie wypowiada się, gdzie można stosować ten rodzaj oświetlenia. Stąd też światła przeciwmgielne należy włączać, nie oglądając się na to, czy jesteśmy akurat w mieście czy poza jego granicami.

Grono osób posiadających prawo jazdy uważa też, że światła przeciwmgłowe obowiązkowo należy używać we mgle. Też jest to nieprawdą. Ustawodawca formułując przepis, użył słowa "może" - wprowadził tym samym dowolność. Zatem widząc słabo oświetlone auto we mgle, nie wściekajmy się, że kierowca nie włączył przeciwmgłowych świateł, bowiem miał do tego prawo.

Część kierowców nie ma pojęcia także, do ilu metrów musi być ograniczona widoczność, aby móc włączyć światło przeciwmgłowe. Przypominamy, aby podróżować przy włączonych światłach przeciwmgłowych musi być zmniejszona przejrzystość powietrza do ok. 50 m.

Za jazdę samochodem przy włączonych światłach przeciwmgłowych, przy widoczność na odległość większą niż 50 m. kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt.

Światła przeciwmgłowe montowane są też z przodu samochodów - tuż przy zderzakach. Jednak one takiego problemu już nie stanowią, choć mogą razić niczym światła drogowe (tzw. długie). Problem tu jednak jest nieco inny. Część właścicieli samochodów montuje na zderzakach diody typu LED (w kolorze białym chłodnym), które kupili chwilę wcześniej w hipermarkecie. Jest to zdecydowanie nieudana próba imitowania rozwiązań stosowanych w autach z wyższej półki, takich jak choćby Opel Insignia, które mają homologowane światła tego rodzaju.

Policjanci z drogówki są bezwzględni dla tych słabych lotów tuningów optycznych. Kierowcom grozi odebranie dowodu rejestracyjnego - auto uznawane jest za niesprawne do jazdy.

Jak jeździć ze światłami przeciwmgłowymi nie narażając się na mandat?
Kierujący pojazdami mogą używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli jest zmniejszona przejrzystość powietrza - ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła (Art. 30 pkt. 3 - Ustawa Prawo o ruchu drogowym).

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (102)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.