• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nie przegap znaku "strefy", bo dostaniesz mandat

Aleksandra Nietopiel
13 grudnia 2022, godz. 12:15 
Opinie (229)
Uliczka, w której zaparkował pan Krzysztof. Przed wjazdem znajduje się jedynie znak informujący o drodze bez przejazdu. Znak zakazu parkowania poza wyznaczonymi miejscami znajduje się dwie ulice dalej, ale dotyczy całej dzielnicowej Strefy Płatnego Parkowania. Uliczka, w której zaparkował pan Krzysztof. Przed wjazdem znajduje się jedynie znak informujący o drodze bez przejazdu. Znak zakazu parkowania poza wyznaczonymi miejscami znajduje się dwie ulice dalej, ale dotyczy całej dzielnicowej Strefy Płatnego Parkowania.

Pan Krzysztof dostał mandat za nieprawidłowe parkowanie, ale twierdzi, że bezpodstawnie. W uliczce, w której zostawił auto, nie było zakazu. Taki znak jednak stoi, choć dwie uliczki dalej, ale dotyczy całej strefy. Już prawie 70 kierowców ukarano w tym roku za jego przeoczenie.Czy zwracasz uwagę na znak B-39 w SPP?

Sytuacja miała miejsce na Aniołkach. Parkowanie w tej dzielnicy w tygodniu może przysporzyć kłopotów kierowcom, którzy nie załapią się na płatne miejsce parkingowe w wydzielonych lokalizacjach. Ratują się więc parkowaniem w osiedlowych uliczkach, co może być ryzykowne.

Gdzie i ile zapłacimy za parkowanie w Gdańsku?Uliczka faktycznie bez zakazu...I tak właśnie zrobił pan Krzysztof, który zaparkował przy ul. Kopernika 12Mapka. Wjechał tam od strony al. ZwycięstwaMapka, skręcając przy Lux Medzie w ul. OrzeszkowejMapka. Szukając miejsca postojowego, trafił ostatecznie na ul. Kopernika.

 • Na Aniołkach w ciągu tygodnia trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe.
 • Uliczka, w której zaparkował pan Krzysztof. Przed wjazdem znajduje się jedynie znak informujący o ślepej uliczce.

Gdy dostał mandat, bardzo się zdziwił, bo nie rozumiał, z jakiego powodu.

- Mandat przyjąłem, choć w tych bocznych uliczkach nie ma zakazów parkowania. Dzień później poszedłem tam jeszcze raz już pieszo, by sprawdzić, czy jakiś znak faktycznie jest. I nic nie znalazłem. Strażnicy miejscy poinformowali mnie też wcześniej, że nie są od informowania urzędów, że gdzieś brakuje znaku - mówi pan Krzysztof.
Kara w ramach mandatu kosztowała naszego czytelnika 100 zł i 1 punkt karny.

...ale zakaz dotyczy całej strefyGdański Zarząd Dróg i Zieleni przypomina, że znaki B-39 "strefa ograniczonego postoju" oraz znak B-40 "koniec strefy ograniczonego postoju" występują w Gdańsku w połączeniu ze Strefą Płatnego Parkowania. Umieszczane są na wszystkich wlotach i wylotach z tych stref i dotyczą całego obszaru.

Zgodnie z informacją na znaku strefa ograniczonego postoju w dzielnicy Aniołki obowiązuje łączenie z SPP w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 i nie dotyczy posiadaczy kart OZN, OZR, DGM, DGR sektora BA.

Znak B-39 na Aniołkach widoczny od strony Traktu Konnego na wysokości skrętu w ul. Chodowieckiego. Znak B-39 na Aniołkach widoczny od strony Traktu Konnego na wysokości skrętu w ul. Chodowieckiego.
- Zgodnie z przepisami nie dubluje się znaków w obszarach, gdzie już obowiązują. Dostawianie znaku wewnątrz strefy wprowadzałoby w błąd kierowców, którzy mogliby sądzić, że zakaz postoju obowiązuje od wskazanego miejsca, a nie od wjazdu do SPP - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Na Aniołkach jest 10 znaków B-39

 • Na wys. Chodowieckiego - 1 szt.
 • Na wysokości Orzeszkowej - 1 szt.
 • Smoluchowskiego - 2 szt.
 • Na wysokości ul. Traugutta i na tej ulicy - 6 szt.


Prawie 70 mandatów od styczniaW Strefie Ograniczonego Postoju, poza wyznaczonym miejscem do parkowania, kierowcy mogą się zatrzymać do 1 minuty. Parkowanie w takiej strefie dozwolone jest jedynie na miejscach płatnych, oznakowanych znakami pionowymi i poziomymi. Niestosowanie się do nich skutkuje mandatem.

Znak B-39 przy wjeździe do Strefy Płatnego Parkowania. Znak B-39 przy wjeździe do Strefy Płatnego Parkowania.
- Od początku stycznia do 30 listopada br. w dzielnicy Aniołki na kierowców, którzy nie stosowali się do znaku B-39 "strefa ograniczonego postoju", gdańscy strażnicy miejscy nałożyli 68 mandatów oraz pouczyli 9 osób. W tym czasie mundurowi wystawili też 83 zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia (są to wezwania do siedziby Straży Miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu). 86 razy strażnicy zakładali na koła aut blokady - informuje starszy inspektor Rober Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Pierwsze strefy ograniczonego postoju (SOP) pojawiły się na ulicach Gdańska w 2017 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (229)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane