• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ruszą Pomnika Harcerzy

Magdalena Szałachowska
16 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie
Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie. Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie.

Ogólnodostępna i zapewniająca widok na Kamienną Górę przestrzeń publiczna, centralne umieszczenie Pomnika Gdyńskich Harcerzy i współgrająca z nim kompozycja Skweru Tajnego Hufca w Gdyni - to tylko niektóre zapisy nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia Gdyni, w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Świętojańskiej i Wybickiego.

Przypomnijmy, że poprzednie warunki przewidywały zmianę lokalizacji Pomnika Gdyńskich Harcerzy i gęstą zabudowę wzdłuż ul. Świętojańskiej. Wzbudziło to gwałtowny protest miłośników Gdyni, środowisk harcerskich i zwykłych mieszkańców, chcących ocalić od zabudowy jedyny, tak atrakcyjny prześwit na Kamienną Górę oraz historyczną lokalizację pomnika.

Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.). Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.).
- Obecny plan zakłada przede wszystkim pozostawienie otwarcia na Kamienną Górę oraz poprzeczną w stosunku do ul. Świętojańskiej zabudowę zasłaniająca wnętrza podwórzowe - mówi Marek Karzyński, dyr. Biura Planowania Przestrzennego UM w Gdyni. - Plan zakłada również budowę podziemnego parkingu pod skwerem oraz przewiduje wewnętrzne uporządkowanie kwartału i ewentualną budowę pokrytych zielenią garażów na poziomie deptaku przy Kamiennej Górze.

Plan jednak satysfakcjonuje mieszkańców tylko częściowo. Według miłośników Gdyni warunki takie ograniczą perspektywę na Kamienną Górę z pozostałych miejsc. A co to oznacza dla inwestorów?

- Cały czas się zastanawiamy nad ewentualną zmianą projektu - mówi Dariusz Węglicki z Redevco Polska, która planowała wybudować wzdłuż ul. Świętojańskiej tzw. Pasaż Gdyński. - Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu.

Jednak jak nieoficjalnie dodają inwestorzy: "mało kto wyda miliony po to, by zasiać trawę."

To sukces władz miasta

Jacek Droszcz, architekt, członek Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Gdyni

To bardzo ważny fragment miasta, więc należy mu poświęcić szczególną uwagę. Cieszę się, że zmianie uległy poprzednie warunki. Uważam, że na obecną chwilę jest to najlepszy plan, uwzględniający tradycję miasta. W sposób jednoznaczny porządkuje kilka rzeczy. Po pierwsze sankcjonuje lokalizację Pomnika Gdyńskich Harcerzy, po drugie utrwala w krajobrazie perspektywę na Kamienną Górę, a po trzecie ogranicza zabudowę komercyjną. Zastrzeżenie mam jedynie, co do budowy obcych gdyńskim tradycjom arkad, które w przyszłości mogą być zabudowane oraz stosunkowo wąskiego, bo ok. 15-metrowego kadrowania perspektywy Kamiennej Góry. Jednak mimo wszystko, biorąc pod uwagę, że jest to teren prywatny, ustalenia te należy traktować jako duży sukces miasta.

Przestrzenie publiczne tworzą krwiobieg miasta, decydują o tym, że miasto żyje i świadczą o jego jakości. Jednak to, czy przyszli inwestorzy i architekci zafundują mieszkańcom przestrzeń wspólną zależy tylko od ich wrażliwości i szacunku dla tradycji.


Nie mam złudzeń

Sławomir Kitowski, grafik-projektant i badacz dziejów Gdyni

Uważam, że plan idzie w dobrym kierunku, lecz wymaga korekt. Nie mam złudzeń, co do poszanowania gdyńskiej tradycji przez inwestorów. Poprzedni dużo mówił o misji i szlachetnych intencjach firmy, a okazał się bezwzględnym kapitalistą, traktującym nas i to miejsce z lekceważeniem, chcąc zabudować tu każdy metr. Trzeba o tym pamiętać. Plan powinien zabezpieczyć szerszy widok na Kamienną Górę. Teraz projektant ograniczył perspektywę wyłącznie do poziomu chodnika ul. Świętojańskiej. Z osi ul. Obrońców Wybrzeża, gdzie dziś jeszcze widzimy Kamienną Górę, widok zieleni stracimy. W projekcie przejście miedzy planowanymi budynkami, a wiec perspektywa widokowa, są stanowczo za wąskie, jak też skwerek przed pomnikiem. W tym miejscu nie powinno być też agresywnych reklam, bo architektura to nie słup ogłoszeniowy, jakim stał się np. DH Batory. Liczę tu na wybitną architekturę, korespondującą z gdyńskim modernizmem.


Oceń sam

Plan do końca sierpnia będzie wyłożony do publicznego wglądu. Ocenić go można wchodząc na stronę internetową Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni lub odwiedzając biuro w godz. od 8 do 16.

Opinie (28) 1 zablokowana

  • przeniesc pomnik w godniejsze miejsce, gdynia musi sie rozwijac

    • 0 0

  • a według ciebie to co mają postawić? szklaka? tak będzie pasował jak pięść do nosa. JAk architekt kładzie szkło na fasadę to najczęściej oznacza że nie miał pomysłu jak skomponować nowy budynek z resztą. Może warto jednak zrobić do końca to zagospodarowanie przestrzenne miasta i przestać się kłócić o pierdułki jak to teraz czynimy. Teren prywatny jest? To można na nim coś zbudować byle z sensem. Pomnik harcerzy ocalał? o to przecież wszystkim oponentom chodziło. Teraz za mało zieleni? Skwer będzie niech go obsadzą drzewami. I tak mamy sie z czego cieszyć bo zielono u nas w mieście jest. Porównajcie sobie z centrum Sopotu albo Gdańska.

    • 0 0

  • a dlaczego nie

    widzialem w berlinie taki przezroczysty budynek, tylko ubikacje byly zakryte, fajowy, gdynia ma charakter miasta nowoczesnego jak przed wojna gdzie byla wzorem architektury dla reszty Polski, i tak by sie teraz chcialo, aby dalej przewodzila w nowatorskich rozwiazaniach architektonicznych

    • 0 0

  • h

    zgadzam sie! Miasto zamiast ulegac wplywom coraz to nowym grupom spolecznego nacisku niech sie wezmie do roboty. Zamiast zabraniac i pisac te okragle zdania typu "wybitną architekturę, korespondującą z gdyńskim modernizmem" powinno wreszcie zadbac o budynki istniejace - zabytkowe - prawdziwe. Kitowski z calym szacunkiem powoli staje sie gdynskim Michelem. Gdynia musi byc swieza w ideach a nie kopiowac sama siebie do przesady.

    • 0 0

  • h

    masz rację że jest fajowy ten budynek ale obawiam się że widok półek sklepowych odwróconych do zewnątrz tylnymi ściankami i tej masy kurzu za nimi to wszystko na co byłoby nas stać. Wspomnij Batorego. Poza tym nie neguję idei że szkło to ciekawy materiał architektoniczny. Jednak patrząc na perspektywę Władysława IV z tymi błęktnymi okienkami na półokrągłej fasadzie to mi się odechciewa eksperymentów. Czyli: albo idziemy na całość albo jesteśmy konserwatywni.

    • 0 0

  • idziemy na calosc i tu widze role gdyni aby poprzez nowinki architektoniczne

    zyskala nowy wymiar i byla rozpoznawalna w swiecie, a nie gupie plakaty czy reklamy, chodzi o ducha miasta

    • 0 0

  • h

    Powszechny w Polsce a i w gdyni niestety jest brak troski o budynki. Co gorsza nie tylko te najstarsze ale i calkiem nowe. Dla mnie przykladem razacym jest DH Batory. Co tam sie dzieje w srodku?! Myslalem kiedys, ze przenioslem sie do Turcji. jak mozna bylo tak oszpecic te publiczna jakby nie bylo przestrzen na parterze. Ten jedyny w swoim rodzaju zadaszony plac gdynski. To niepojete jak niszczy sie przestrzen i jak nie rozumie sie jej wartosci.
    czasami chcialoby sie rzec ostro, ze Polacy to poprostu buraki, ktorzy nie widza wartosci wokol siebie w najblizszym otoczeniu. Batory jest tego przykladem. Tylko komercja, ktora zzera budynki jak prochnica zeby.
    A co do Planu. osobiscie jestem za utrzymaniem przy zyciu tego przesmyku do Dzielicy Kulturalnej nad brzegiem. To wazna"brama" do tej najbardziej prestizowej strefy srodmiescia. Dla mnie wazniejsze jest utrzymanie placu niz widok na Kamienna gore i Pomnika w tym miejscu. Swietnym miejscem dla pomnika jest podnoze KGory na zakonczeniu Zwirki i wigury. To miejsce nabraloby mocy a jest to jedna z piekniejszych srodmiejskich osi - tez zaniedbana i zapomniana - niestety.
    Architektura na placu harcerzy tylko ekstremalnie nowoczesna. Tym bardziej, ze beda to obiekty w niewielkiej skali wiec warto pokusic sie o perly!

    • 0 1

  • Przepraszam!?

    To byl taki projekt? Zamiast tych brudnych, rozbadajacych sie bud z zapiekankami chcieli zlikwidowac miejsce pamieci ludzi ktorzy zgineli za Polske? Czy ktos postradal rozum?

    • 0 0

  • jak już ktoś napisał - widok na mapę kartograficzną to niewiele pokazuje

    wizualizację inwestor niech pokaże - tego oczywiście się nie robi tylko czemu?

    • 0 0

  • a no wlasnie moze kolejny betonowy tani projekt

    coby wiecej szmalu wyciagnac za jeden z nalepszych rynkowo
    terenow w Polsce, to sie nazywa renta polozenia jak ktos z decydentow nie wie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane