Fakty i opinie

Nie ruszą Pomnika Harcerzy

Najnowszy artukuł na ten temat

Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie

Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie.
Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie.

Ogólnodostępna i zapewniająca widok na Kamienną Górę przestrzeń publiczna, centralne umieszczenie Pomnika Gdyńskich Harcerzy i współgrająca z nim kompozycja Skweru Tajnego Hufca w Gdyni - to tylko niektóre zapisy nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia Gdyni, w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Świętojańskiej i Wybickiego.

Przypomnijmy, że poprzednie warunki przewidywały zmianę lokalizacji Pomnika Gdyńskich Harcerzy i gęstą zabudowę wzdłuż ul. Świętojańskiej. Wzbudziło to gwałtowny protest miłośników Gdyni, środowisk harcerskich i zwykłych mieszkańców, chcących ocalić od zabudowy jedyny, tak atrakcyjny prześwit na Kamienną Górę oraz historyczną lokalizację pomnika.

Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.).
Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.).
- Obecny plan zakłada przede wszystkim pozostawienie otwarcia na Kamienną Górę oraz poprzeczną w stosunku do ul. Świętojańskiej zabudowę zasłaniająca wnętrza podwórzowe - mówi Marek Karzyński, dyr. Biura Planowania Przestrzennego UM w Gdyni. - Plan zakłada również budowę podziemnego parkingu pod skwerem oraz przewiduje wewnętrzne uporządkowanie kwartału i ewentualną budowę pokrytych zielenią garażów na poziomie deptaku przy Kamiennej Górze.

Plan jednak satysfakcjonuje mieszkańców tylko częściowo. Według miłośników Gdyni warunki takie ograniczą perspektywę na Kamienną Górę z pozostałych miejsc. A co to oznacza dla inwestorów?

- Cały czas się zastanawiamy nad ewentualną zmianą projektu - mówi Dariusz Węglicki z Redevco Polska, która planowała wybudować wzdłuż ul. Świętojańskiej tzw. Pasaż Gdyński. - Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu.

Jednak jak nieoficjalnie dodają inwestorzy: "mało kto wyda miliony po to, by zasiać trawę."

To sukces władz miasta

Jacek Droszcz, architekt, członek Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Gdyni

To bardzo ważny fragment miasta, więc należy mu poświęcić szczególną uwagę. Cieszę się, że zmianie uległy poprzednie warunki. Uważam, że na obecną chwilę jest to najlepszy plan, uwzględniający tradycję miasta. W sposób jednoznaczny porządkuje kilka rzeczy. Po pierwsze sankcjonuje lokalizację Pomnika Gdyńskich Harcerzy, po drugie utrwala w krajobrazie perspektywę na Kamienną Górę, a po trzecie ogranicza zabudowę komercyjną. Zastrzeżenie mam jedynie, co do budowy obcych gdyńskim tradycjom arkad, które w przyszłości mogą być zabudowane oraz stosunkowo wąskiego, bo ok. 15-metrowego kadrowania perspektywy Kamiennej Góry. Jednak mimo wszystko, biorąc pod uwagę, że jest to teren prywatny, ustalenia te należy traktować jako duży sukces miasta.

Przestrzenie publiczne tworzą krwiobieg miasta, decydują o tym, że miasto żyje i świadczą o jego jakości. Jednak to, czy przyszli inwestorzy i architekci zafundują mieszkańcom przestrzeń wspólną zależy tylko od ich wrażliwości i szacunku dla tradycji.


Nie mam złudzeń

Sławomir Kitowski, grafik-projektant i badacz dziejów Gdyni

Uważam, że plan idzie w dobrym kierunku, lecz wymaga korekt. Nie mam złudzeń, co do poszanowania gdyńskiej tradycji przez inwestorów. Poprzedni dużo mówił o misji i szlachetnych intencjach firmy, a okazał się bezwzględnym kapitalistą, traktującym nas i to miejsce z lekceważeniem, chcąc zabudować tu każdy metr. Trzeba o tym pamiętać. Plan powinien zabezpieczyć szerszy widok na Kamienną Górę. Teraz projektant ograniczył perspektywę wyłącznie do poziomu chodnika ul. Świętojańskiej. Z osi ul. Obrońców Wybrzeża, gdzie dziś jeszcze widzimy Kamienną Górę, widok zieleni stracimy. W projekcie przejście miedzy planowanymi budynkami, a wiec perspektywa widokowa, są stanowczo za wąskie, jak też skwerek przed pomnikiem. W tym miejscu nie powinno być też agresywnych reklam, bo architektura to nie słup ogłoszeniowy, jakim stał się np. DH Batory. Liczę tu na wybitną architekturę, korespondującą z gdyńskim modernizmem.


Oceń sam

Plan do końca sierpnia będzie wyłożony do publicznego wglądu. Ocenić go można wchodząc na stronę internetową Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni lub odwiedzając biuro w godz. od 8 do 16.

Opinie (28) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.