Fakty i opinie

stat

Nie śmiećmy przy zbiornikach retencyjnych

artykuł czytelnika

- Często chodzę na spacery z psem w okolicy zbiorników retencyjnych. Niestety częstym widokiem są śmieci pozostawione przez osoby spędzające tam wolny czas. Jest to o tyle dziwne, że przeważnie w  pobliżu rozstawione są kosze i pojemniki na odpadki - pisze nasz czytelnik, pan Tomasz. Oto jego list.Zdarza ci się zbierać "cudze" śmieci?

tak, często

23%

sporadycznie

48%

nie, nigdy tak nie robię

29%
Szczególnie niezrozumiałe jest takie zachowanie w "wykonaniu" wędkarzy - to im powinno przecież zależeć na miłym spędzeniu dnia i relaksie. Nie sądzę, aby to było możliwe w otoczeniu śmieci.

Zobacz także: kilka tygodni temu pisaliśmy o śmieciach przy jeziorze Wysockim na Osowie

Co gorsza, często trafiam na pozostawione żyłki wędkarskie. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest to dla żyjących tam ptaków. W zeszłym roku cudem udało się uratować łabędzia, któremu taka żyłka zaplątała się wokół łapy i spowodowała jej poważną opuchliznę i infekcję. W tym roku trafiłem już na dwie kaczki z podobnym problemem. Niebezpieczne dla ptaków są także reklamówki, zwłaszcza jeśli w środku znajdują się resztki zanęty. Często zaplątują się one wokół ich skrzydeł.

To naprawdę bardzo ważne, aby nie pozostawiać tego rodzaju śmieci - zwierzęta nie są w stanie sobie z nimi poradzić i zdarza się, że giną w męczarniach. Częstym widokiem są też pojemniki po zanętach. Nie są one może tak niebezpieczne, ale na pewno nie uatrakcyjniają okolicy.

Sprzątajmy po śmieciarzach, korona z głowy nie spadniePodczas każdego spaceru, jeśli trafiam na pozostawione śmieci, zbieram je i wyrzucam do kosza. Niestety już po kilku dniach pojawiają się kolejne.

Kiedy znów wybierzecie się na ryby lub spacer - proszę, pomyślcie też o innych i nie zachowujcie się samolubnie. Te miejsca to nie tylko łowiska, ale też świetna okolica do spacerów. Nie psujmy innym przyjemności z przebywania tam i miejmy na uwadze dobro mieszkających tam zwierząt.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (128) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.