• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie stąpaj po lodzie. Zwłaszcza gdy jest cienki

Ewelina Oleksy
21 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście

Mroźne noce i odwilż w ciągu dnia. To najprostszy przepis na nieszczęście podczas zimowych zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Policja przestrzega więc przed wchodzeniem na lód, bo nigdy nie wiadomo, czy ten nie pęknie, a zimowe zabawy nie zakończą się niechcianą kąpielą w lodowatej wodzie.Wchodziłe(a)ś kiedyś na zamarznięte jezioro?

Choć mrozy w Trójmieście - przynajmniej w porównaniu do ubiegłego tygodnia - odpuściły, to w wielu miejscach wciąż jest śnieg i lód. Z zamarzniętych zbiorników retencyjnych chętnie korzystają amatorzy jazdy na łyżwach czy gry w hokeja. W ostatnim czasie kilkukrotnie informowano nas o tym w Raporcie z Trójmiasta. Łyżwiarze pojawili się chociażby na zamarzniętym zbiorniku na Ujeścisku czy na zbiorniku "Augustowska"Mapka.

To, co z pozoru może się wydawać superzabawą, delikatnie mówiąc - nie jest jednak najlepszym pomysłem. Bo taki lód bywa zdradliwy i łatwo pod niego wpaść.

- Pokryte lodem lub śniegiem jezioro przyciąga wiele osób w jego rejony. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarznięty akwen jest bardzo niebezpieczne. Lód ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Mundurowi apelują do mieszkańców, aby unikali wchodzenia na lód - mówią policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Warto pamiętać, że nawet gdy przy brzegu lód wydaje się gruby, to już kilka kroków dalej może być bardzo kruchy i cienki.

Lód nie zdążył okrzepnąć, a teraz zaczął się topićJak mówi Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, obecnie, gdy temperatury są dodatnie, sprawa jest jeszcze bardziej groźna.

- Mróz był solidny, ale panował krótko, więc lód nie zdążył okrzepnąć, a teraz się zaczął topić. Np. na Wiśle praktycznie zjawiska lodowe zanikły. Podobnie dzieje się na innych rzekach. Na zbiornikach wodnych pokrywa lodowa potrzyma dłużej, jednak wchodzenie na nią jest niebezpieczne. Teoretycznie przyjmuje się, że lód bezpieczny dla chodzącego po nim człowieka to lód o grubości minimum 12 cm. Ale wszystko zależy od innych warunków: czy woda pod spodem jest głęboka, czy jest tam nurt/prąd wodny itp. - wskazuje Pinkiewicz.

Na pomostach i kładkach też ostrożnie- Dobrze wyglądający lód w rzeczywistości może być zbyt słaby, aby utrzymać ciężar człowieka. Zachowajmy ostrożność podczas wchodzenia na wszelkiego rodzaju pomosty lub kładki. Mogą być one oblodzone lub mokre. Łatwo na takiej nawierzchni poślizgnąć się i także wpaść do wody. Grube, ciężkie, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się - wskazują policjanci. - Pomyślmy o swoim bezpieczeństwie, a wybierając się na spacer w pobliżu zamarzniętego akwenu, zostawmy komuś informacje o miejscu, w które idziemy.

Gra w hokeja na lodzie przy zbiorniku "Augustowska" w Gdańsku

Unikać trzeba też łowienia ryb na zamarzniętych jeziorach, szczególnie gdy temperatury - tak jak teraz - jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Przerębel do połowu dodatkowo narusza bowiem pokrywę lodu, która nie jest wytrzymała.

Jeśli zauważymy, że ktoś uległ wypadkowi lub jest w sytuacji zagrażającej jego życiu, a znajduje się na lodzie lub w wodzie, to natychmiast wezwijmy pomoc. Udzielenie pomocy w takich wypadkach jest bardzo trudne i niebezpieczne, dlatego natychmiast należy powiadomić służby ratunkowe.

Tak było w ostatni weekend w Trójmieście

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane