Fakty i opinie

Nie wyleciał z kraju, bo nie miał kodu QR

Pasażerom odmówi się wjazdu do danego kraju, jeśli nie mają kodu QR wskazującego, że wypełnili formularz kontroli zdrowia.
Pasażerom odmówi się wjazdu do danego kraju, jeśli nie mają kodu QR wskazującego, że wypełnili formularz kontroli zdrowia. fot. travelwild/ 123rf.com

O tym, że w pandemicznej rzeczywistości należy kilkakrotnie sprawdzić, czy mamy komplet dokumentów umożliwiających podróż za granicę, przekonał się nasz czytelnik (i kilka innych osób), którzy w weekend z powodu braku kodu QR nie wylecieli do Alicante w Hiszpanii.Czy planujesz wyjazd za granicę w najbliższym czasie?

tak i nie mam powodów do obaw 29%
tak, ale obawiam się, że nie będę miał(a) wszystkich wymaganych dokumentów 12%
raczej nie, zaczekam, aż wszystko się uspokoi 20%
nie, jak na razie nie mam zamiaru nigdzie wyjeżdżać 39%
zakończona Łącznie głosów: 1538
Hiszpania czy Grecja to bardzo popularne kierunki wakacyjne dla Polaków. Już teraz wiele osób planuje wakacje w tych krajach. Są też i tacy, którzy w ostatnim czasie mieli wylecieć na urlop, ale z powodu braku kompletu potrzebnych dokumentów dostali odmowę przed samym wylotem.

- W weekend odwoziłem znajomego na lotnisko na lot do Alicante w Hiszpanii. Adam (imię zmienione) jest podwójnie zaszczepiony, dodatkowo miał wymagany test PCR, a i tak nie został wpuszczony na pokład samolotu, bo... zabrakło kodu QR - mówi pan Jacek.

Od listopada 2020 roku wszyscy podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski) muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem). Jak się okazuje, podwójne szczepienie i dodatkowy test PCR nie wystarczą, by wejść na pokład samolotu. W przypadku kiedy chcemy polecieć np. do Hiszpanii, potrzebny jest jeszcze kod QR, który okazujemy przed wejściem do samolotu.

KE: Paszporty szczepionkowe od 1 lipca- Pasażerom odmówi się wjazdu, jeśli nie mają kodu QR wskazującego, że wypełnili formularz kontroli zdrowia FCS, z powodu wybuchu COVID-19. Pasażerowie powinni wypełnić formularz online pod adresem https://www.spth.gob.es/ lub za pośrednictwem aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH - tłumaczy Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy lotniska.
Po uzupełnieniu formularza na wskazany adres e-mail otrzymamy wiadomość z kodem QR, który w wersji elektronicznej należy okazać przed wylotem. Każdy podróżujący musi mieć własny kod QR - dotyczy to również dzieci.

Formularz trzeba wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem - co najmniej 24 godziny przed odprawą.

Czytaj także:

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 przed wyjazdem. Jaki i za ile?Każdy kraj ma swoje zasadyJeśli zastanawiamy się nad wakacjami np. w Grecji, powinniśmy zapoznać się z zasadami podróżowania do tego kraju. W Grecji, podobnie jak i w Hiszpanii, wymagane jest wypełnienie formularza, w tym przypadku PLF.

Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed odprawą. Po wypełnieniu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy (drogą powietrzną, lądową i morską).

Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, tak by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinni mieć własny kod QR.

Znajdź informacje o podróży do danego krajuJeśli w najbliższym czasie planujemy podróż, powinniśmy zapoznać się z zasadami, jakie panują w danym kraju. Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w zakładce "Informacje dla podróżujących" na rządowej stronie gov.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (237)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »