Fakty i opinie

Nie żyje Alicja Boniuszko. Była primabalerina Opery Bałtyckiej

Alicja Boniuszko była od 1956 r. solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Zmarła 23 grudnia 2019 r.
Alicja Boniuszko była od 1956 r. solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Zmarła 23 grudnia 2019 r. Gdansk.pl / Gedanopedia

Alicja Boniuszko była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak, a także primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Prowadziła zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. W kwietniu 2009 r. została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarła w poniedziałek, 23 grudnia 2019 r.Boniuszko urodziła się i wychowała w Madziole k. Wilna. Jednak po 1945 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Polski i zamieszkała w Gdańsku. Tutaj ukończyła w 1956 r. Państwową Szkołę Baletową, gdzie uczyła ją Janina Jarzynówna-Sobczak. Rozpoczęła swoją karierę sceniczną, gdzie od 1956 r. była primabaleriną Opery Bałtyckiej.

Wielokrotnie występowała w krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. W 1961 r. uzyskała trzecią nagrodę Międzynarodowego Konkursu Tańca w Rio de Janeiro. W 1977 r. porzuciła taniec, po czym zajmowała się dorywczo pracą pedagogiczną i choreograficzną. Prowadziła m.in. zajęcia w gdańskiej szkole baletowej.

W 2000 r. Rada Miasta Gdańska przyznała Alicji Boniuszko Medal Księcia Mściwoja II, uzasadniając swój wybór jako nagrodę za całokształt działań podejmowanych w dziedzinie kultury, w szczególności za pracę i zasługi na niwie artystycznej, rozsławienie imienia Gdańska w kraju i na świecie. W kwietniu 2009 r. została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Mieszkała w Trójmieście.

Ważniejsze role Alicji Boniuszko

  • Odetta (Jezioro łabędzie)
  • Julia (Romeo i Julia)
  • Dziewczyna (Cudowny mandaryn)
  • Niobe (Niobe)
  • Zobeida (Szecherezada)

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.