Zbigniew Kuźmiński
ur. 4 listopada 1921 r. - zm. 12 marca 2005 r.
Polski reżyser filmowy i scenarzysta, mieszkaniec Gdańska.
Rodzinie składamy kondolencje
i wyrazy współczucia

Fakty i opinie

stat

Nie żyje Zbigniew Kuźmiński

W wieku 83 lat zmarł w Gdańsku reżyser Zbigniew Kuźmiński. W jego bogatej filmografii można wyróżnić trzy nurty: filmy wojenne, społeczno-obyczajowe na tle historycznych przełomów oraz współczesne, także o tematyce społeczno-obyczajowej. Do pierwszego nurtu zaliczyć można prawie wszystkie filmy wyreżyserowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. "Milczące ślady", "Krótkie życie", "Drugi Brzeg", czy "Agent nr 1" to przykłady filmów wyreżyserowanych przez Kuźmińskiego traktujących o wojnie.

W twórczości filmowej dotyczącej XIX, bądź początku XX wieku społeczeństwo ukazywane było jako podzielone, a bohater uwikłany był w skomplikowane konwenanse. Bohater Kuźmińskiego to człowiek zmuszony do trudnych wyborów, do poddania się nieakceptowanym regułom. Przykładem chyba najbardziej znanych filmów tego nurtu jest "Nad Niemnem" czy "Miedzy ustami, a brzegiem pucharu".

Lata osiemdziesiąte stanowią bezsprzecznie najlepszy okres w twórczości reżysera. Powstały wówczas dwa filmy związane bezpośrednio z tematyką charakterystyczną dla naszego regionu. "Okolice spokojnego morza" to film o środowisku marynarzy. "Korab i Joanna" to film ukazujący inność ludzi morza spowodowaną ich nieustannym odosobnieniem, odcięciem od rodziny i przyjaciół. Reżyser starał się pokazać samotność marynarzy i równocześnie ich lęk przed ustabilizowanym życiem na lądzie. Były to filmy dojrzałe i równocześnie bardzo gorzkie.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.