• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie żyje dr Alicja Zagromska-Liszewska

neo
28 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (17)
Alicja Zagromska-Liszewska dostała od prezydenta RP Krzyż Wolności i Solidarności za działania związane ze wspieraniem działaczy opozycji oraz uczestnictwo w kolportażu niezależnych druków i prasy. Alicja Zagromska-Liszewska dostała od prezydenta RP Krzyż Wolności i Solidarności za działania związane ze wspieraniem działaczy opozycji oraz uczestnictwo w kolportażu niezależnych druków i prasy.

27 grudnia w wieku 90 lat zmarła dr Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. Podczas okupacji Niemcom w pas się nie kłaniała, za co nieraz w twarz oberwała. Po wojnie przez wiele lat była lekarzem w przychodni lekarskiej przy ul. Startowej na Zaspie. Była też prezesem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Gdańsku i działaczką Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół"w Polsce.O burzliwym życiu rodziny Alicji Zagromskiej-Liszewskiej pisaliśmy w artykule:

Za bycie Polką dostawała w twarz Za bycie Polką dostawała w twarz
W czasie II wojny na co dzień - jak wielu Polaków - musieli obcować ze śmiercią i radzić sobie na okupowanych terenach. Mimo to Alicja Zagromska-Liszewska już jako młoda dziewczynka stawiała opór Niemcom. Nieraz oberwała za to nie tylko od żołnierzy, ale też nauczycieli. Bicie w twarz za brak powitania i "Hail Hitler" nie złamało jej. Wręcz przeciwnie, jako druhna Alicja była jednym z liderów konspiracji Sokolstwa Polskiego w latach 1945-1989 na Pomorzu.

W 2020 r. decyzją prezydenta RP otrzymała za to Krzyż Wolności i Solidarności. W uzasadnieniu napisano, że otrzymuje odznaczenie za działania związane ze wspieraniem działaczy opozycji oraz uczestnictwo w kolportażu niezależnych druków i prasy.

Od najmłodszych lat była bowiem osobą aktywną. Po wojnie skończyła medycynę i w latach 1982-1992 lata pracowała jako lekarz w przychodni przy ul. Startowej na Zaspie. Zajmowała się też popularyzacją gimnastyki, co zaowocowało wieloletnim działaniem na rzecz Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Gdańsku, gdzie byłą prezesem, oraz pracą w Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół"w Polsce.

Otrzymała również "Zaszczytną Odznakę Sokoła" - czyli najwyższe i najstarsze odznaczenie organizacyjne Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce przyznawane od okresu międzywojennego.

Msza św. w intencji Ś.P. Alicji odbędzie się w piątek 30.12.2022 r. o godz 10:00 w Parafii Zesłania Ducha Św. w Sopocie przy ul Kujawskiej. Uroczystości pogrzebowe zaczną się o godz 11:00 w kaplicy cmentarza katolickiego w Sopocie przy ul. Malczewskiego.
neo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane