Fakty i opinie

Nie żyje kapitan Andrzej Drapella

Andrzej Drapella.
Andrzej Drapella. fot. Andrzej Goyke/KFP

W niedzielę, w wieku 88 lat, zmarł kapitan Andrzej Drapella. Wieloletni kapitan żaglowców i statków handlowych, który jak sam mówił: na statkach handlowych pracował, a żeglarstwu oddał serce.Zaczynał na "Darze Pomorza", ale pływał też na "Batorym", "Marchlewskim", "Zawiszy Czarnym", "Fryderyku Chopinie" i "Oceanii".

Już w wieku 24 lat zdobył tytuł mistrza Polski w ogólnopolskich regatach w klasie DZ. Wygrywał też w Gdańsku, zdobywając Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Cały czas związany był z branżą morską. Przez ponad 30 lat pracował na statkach PLO i Chipolbrok. Był kapitanem na jednostkach, które pływały na całym świecie.

Czytaj także: Rozmowa Trojmiasto.pl z Andrzejem Drapellą z 2006 roku.

Pływał żaglowcem "Mazurka", na "Pogorii", a także na statku Polskiej Akademii Nauk "Antoni Garnuszewski" (wyznaczonego do przeprowadzenia XII Wyprawy Antarktycznej PAN), który miał wymienić załogę stacji antarktycznej im. Juana Carlosa I i dostarczyć zaopatrzenie dla samej stacji.

W latach 1990-1992 był kapitanem "Zawiszy Czarnego", później kierował "Oceanią", prowadził "Fryderyka Chopina", a w 2013 r. "Kapitana Borchardta" w rejsie na Morze Śródziemne.

W 2003 roku otrzymał od Kapituły Bractwa Wybrzeża Mesa Kaprów Polskich "Nagrodę Chwały Mórz - Topór Kaperski. W roku 2008 Nagrodę Conrada. W 2014 r. został laureatem III edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za "wychowanie morskie młodzieży i budzenie w niej fascynacji morzem". Dostał też Krzyż "Pro Mari Nostro" - honorowe odznaczenie przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

Nie jest jeszcze znana data, godzina i miejsce pogrzebu.

Opinie (22) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.