Fakty i opinie

stat

Nie żyje prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

Profesor przez kilkadziesiąt lat był związany z PG.
Profesor przez kilkadziesiąt lat był związany z PG. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Nie żyje prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. - Profesor zmarł 14 kwietnia w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę.- Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju. Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych. W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem - poinformowała uczelnia.
Prof. Jacek Namieśnik już od czasów studiów, które odbył w latach 1967-1972, związany był z Wydziałem Chemicznym PG. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Chemicznego, w latach 1996-2002 i 2005-2012 pełnił funkcję dziekana, a od 1995 roku był kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. W okresie 2002-2005 oraz 2012-2016 kierował Studium Doktoranckim na Wydziale Chemicznym. Od siedmiu kadencji był członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej.

Aktywny badacz i naukowiecProf. Namieśnik był jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego. Wypromował 66 doktorów (14 jako współpromotor).

Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Jego dorobek cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym. To autor lub współautor ponad 800 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Prof. Namieśnik ma na swoim koncie 10 przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Wybitny dorobek naukowyWymienione osiągnięcia zapewniły prof. Namieśnikowi niekwestionowaną pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Świadczą o tym liczne wyróżnienia. W 2007 roku został profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1998) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005), w 2001 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych.

W 2016 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. To jedno z najwyższych państwowych odznaczeń cywilnych.

Wybitny dorobek naukowy prof. Jacka Namieśnika został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w roku 2017. Doceniono jego wkład w nowe rozwiązania metodyczne i aparaturowe w zakresie analityki środowiskowej, żywności i medycznej.

Prof. Jacek Namieśnik był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Należał do Komitetu Chemii Analitycznej PAN, a przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego tegoż komitetu. W latach 2007-2016 udzielał się jako członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów.

Urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie. Prywatnie mąż Krystyny, ojciec dwóch córek: Katarzyny i Justyny, dziadek dwojga wnucząt. Interesował się historią Francji, chętnie jeździł na rowerze.

Uroczystości pogrzebowe profesora Jacka Namieśnika odbędą się w środę, 17 kwietnia● godz. 9:30-10:15 - Nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej poświęcone pamięci Rektora, Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

● godz. 12:15-13:15 - Msza Żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, bazylika archikatedralna Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie

UWAGA: wyjazd autokarami z Politechniki Gdańskiej w godz. 11:10-11:30 z parkingu przy ulicy Siedlickiej do bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie.

● godz. 14:00 - Pogrzeb (złożenie urny z prochami Rektora) - Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku przy ul. Srebrniki 2; kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14:00.

UWAGA: wyjazd autokarami z bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie w godz.13:15-13:30 na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku.

Uczestnicy ceremonii pogrzebowej proszeni są o nie pozostawianie kwiatów w kościele, ale zabranie ich na cmentarz.

Księgi kondolencyjne będą wystawione w następujących miejscach:

● wtorek, 16 kwietnia, w godz. 9:00-18:00 - Sala Senatu, Gmach Główny PG

● środa, 17 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 - Hol przed Aulą Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny

● czwartek, 18 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 - Sala Senatu, Gmach Główny PG

W dniu 17 kwietnia (środa) obowiązują przez cały dzień godziny rektorskie.

Opinie (254) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.