Fakty i opinie

Nie żyje prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej

Profesor przez kilkadziesiąt lat był związany z PG.
Profesor przez kilkadziesiąt lat był związany z PG. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Nie żyje prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. - Profesor zmarł 14 kwietnia w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę.- Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju. Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych. W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem - poinformowała uczelnia.
Prof. Jacek Namieśnik już od czasów studiów, które odbył w latach 1967-1972, związany był z Wydziałem Chemicznym PG. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Chemicznego, w latach 1996-2002 i 2005-2012 pełnił funkcję dziekana, a od 1995 roku był kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. W okresie 2002-2005 oraz 2012-2016 kierował Studium Doktoranckim na Wydziale Chemicznym. Od siedmiu kadencji był członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej.

Aktywny badacz i naukowiecProf. Namieśnik był jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego. Wypromował 66 doktorów (14 jako współpromotor).

Był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Jego dorobek cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym. To autor lub współautor ponad 800 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Prof. Namieśnik ma na swoim koncie 10 przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Wybitny dorobek naukowyWymienione osiągnięcia zapewniły prof. Namieśnikowi niekwestionowaną pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Świadczą o tym liczne wyróżnienia. W 2007 roku został profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1998) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005), w 2001 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych.

W 2016 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. To jedno z najwyższych państwowych odznaczeń cywilnych.

Wybitny dorobek naukowy prof. Jacka Namieśnika został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w roku 2017. Doceniono jego wkład w nowe rozwiązania metodyczne i aparaturowe w zakresie analityki środowiskowej, żywności i medycznej.

Prof. Jacek Namieśnik był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Należał do Komitetu Chemii Analitycznej PAN, a przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego tegoż komitetu. W latach 2007-2016 udzielał się jako członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów.

Urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie. Prywatnie mąż Krystyny, ojciec dwóch córek: Katarzyny i Justyny, dziadek dwojga wnucząt. Interesował się historią Francji, chętnie jeździł na rowerze.

Uroczystości pogrzebowe profesora Jacka Namieśnika odbędą się w środę, 17 kwietnia● godz. 9:30-10:15 - Nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej poświęcone pamięci Rektora, Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

● godz. 12:15-13:15 - Msza Żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, bazylika archikatedralna Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie

UWAGA: wyjazd autokarami z Politechniki Gdańskiej w godz. 11:10-11:30 z parkingu przy ulicy Siedlickiej do bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie.

● godz. 14:00 - Pogrzeb (złożenie urny z prochami Rektora) - Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku przy ul. Srebrniki 2; kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14:00.

UWAGA: wyjazd autokarami z bazyliki archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie w godz.13:15-13:30 na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku.

Uczestnicy ceremonii pogrzebowej proszeni są o nie pozostawianie kwiatów w kościele, ale zabranie ich na cmentarz.

Księgi kondolencyjne będą wystawione w następujących miejscach:

● wtorek, 16 kwietnia, w godz. 9:00-18:00 - Sala Senatu, Gmach Główny PG

● środa, 17 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 - Hol przed Aulą Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny

● czwartek, 18 kwietnia, w godz. 8:00-18:00 - Sala Senatu, Gmach Główny PG

W dniu 17 kwietnia (środa) obowiązują przez cały dzień godziny rektorskie.

Opinie (254) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.