Fakty i opinie

"Nieczynne" przystanki przez źle zaparkowane auta

Przystanek zawieszony do odwołania. Taką tabliczkę mogą zobaczyć pasażerowie, gdy autobus nie jest w stanie dojechać do przystanku.
Przystanek zawieszony do odwołania. Taką tabliczkę mogą zobaczyć pasażerowie, gdy autobus nie jest w stanie dojechać do przystanku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Źle zaparkowane samochody utrudniają przejazd autobusom gdańskiej komunikacji miejskiej, nierzadko tak bardzo, że nie mogą one zatrzymać się przy przystanku. Z tego powodu zawieszano przystanki: "Trubadurów"Mapka, "WesterplatteMapka" i "Nad Stawem"Mapka. Problem nie jest nowy - wszystko jednak wskazuje na to, że służbom porządkowym wciąż nie udało się go rozwiązać.Czy zdarzyło ci się zostawić samochód w zatoce autobusowej?

tak, ale stałe(a)m tam tylko chwilę 12%
tak, zdarza mi się zostawić tak auto nawet na dłużej 3%
nie, nigdy 59%
nie, ale widzę tak "zaparkowane" samochody 26%
zakończona Łącznie głosów: 1494
O zawieszonych lub zablokowanych przystankach przez źle zaparkowane auta co pewien czas informują nas czytelnicy regularnie w Raporcie z Trójmiasta.

To też prawdziwy problem dla kierowców komunikacji miejskiej, którzy by kursować zgodnie z rozkładem, muszą lawirować między pozostawionymi w pobliżu zatok przystankowych samochodami.

Czasem zdarza się jednak, że przejazd autobusu jest niemożliwy. Wówczas - po konsultacji z centralą ruchu - przystanek, na którym pojazd nie może się zatrzymać, jest zawieszany. Natomiast pasażerowie oczekujący na komunikację miejską muszą liczyć się z tym, że kurs będzie mocno opóźniony.

Samochodem wjechał na przystanek

10:33 22 wrz 2020
Autobusy ciągle nie mogą podjeżdżać, bo ludzie blokują przystanek a tutaj pan brawurowo wjechał prosto na niego


Z informacji przekazanych nam przez Zarząd Transportu Miejskiego wynika, że w ostatnich miesiącach całkowicie i do odwołania przystanki zawieszano trzy razy:

  • 12 marca 2020 - brak przejazdu przez ul. Trubadurów linia 283, finalnie 19 minut opóźnienia, pominięcie przystanku Politechnika,
  • 19 sierpnia 2020 - brak przejazdu przez pętlę Westerplatte, skrócono wówczas trasę na liniach 106, 138 i 606, finalnie przejazd udrożniony po 45 minutach,
  • 18 lutego 2021 - zablokowany przejazd, nieobsługiwany przystanek Nad Stawem 01, linia 149, udrożniony po odjeździe kierowcy po godzinie.


Co ciekawe problem z przejazdem autobusów przez ul. Trubadurów w Gdańsku wraca jak bumerang. Już w 2019 roku informowaliśmy, że ZTM osiem razy musiał zawieszać przystanek "Politechnika" z powodu źle zaparkowanych aut.

Czytaj też:

ZTM zawiesił zablokowany przystanek przy Hali OliviiUrzędnicy zapowiadali wówczas, że problem zostanie rozwiązany. Przypomnijmy: na tym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się (są znaki pionowe B-36), który dotyczy pojazdów po prawej stronie ul. Trubadurów, na odcinku od skrzyżowania z ul. Towarową (w kierunku posesji nr 21) oraz od posesji nr 21 w kierunku skrzyżowania z al. Hallera.

Miało być holowanie, auta parkują nadalAby wyeliminować sytuacje blokowania przejazdu komunikacji miejskiej w 2019 roku podjęto decyzję o uzupełnieniu obowiązującego oznakowania o tabliczki T-24, umożliwiające służbom miejskim usunięcie niewłaściwie zaparkowanych pojazdów na koszt właściciela.

Niestety dane ZTM wskazują na to, że - przynajmniej w tej okolicy - jest jeszcze wiele do zrobienia.

Parkingi w TrójmieścieTo jednak nie wszystko. Jak mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM, przypadki blokowania przystanków autobusowych przez źle zaparkowane auta zdarzają się częściej.

- Jeśli jednak możliwa jest bezpieczna wymiana pasażerów, bez łamania przepisów ruchu drogowego, to nie zawieszamy obsługi tych przystanków. Nie chcemy pozbawiać pasażerów możliwości korzystania z nich - tłumaczy nasz rozmówca.
Takie sytuacje zdarzają się najczęściej na przystankach:


W niemal każdy weekend z ładną pogodą problematyczna bywa też obsługa przystanku "Westerplatte" (linie: 106, 138, 606).

Problem z parkującym autem

08:55 9 gru 2020
Pan z koszykiem pustych butelek po browary do żabki. 3 metry obok parking przy kościele. Przejścia brak, przystanek. Tragedia. "no i dobrze. Tak parkuję" Codzienne zmagania z pit-stopem i to na chodniku, to na zatoczce autobusowej na awaryjnych.


Na koniec warto przypomnieć, że źle zaparkowane samochody mogą zostać odholowane. W Gdańsku koszt takiej "usługi" wynosi 494 zł. Do tego należy doliczyć opłatę parkingową za dobę - 41 zł (doba kończy się o północy) i mandat wypisany przez strażnika miejskiego. Faktycznie jednak służby nie decydują się często na takie rozwiązanie. Średnio w Gdańsku odholowuje się bowiem raptem kilkaset niewłaściwie zaparkowanych samochodów rocznie.

Ten kierowca nie zablokował przystanku, za to zaparkował w miejscu dla niepełnosprawnych. Auto odholowano. Film archiwalny.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (155)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »