Fakty i opinie

stat

Niedzielne msze w telewizji, radiu i internecie

Najnowszy artukuł na ten temat

Dawid Podsiadło: co z biletami na koncert?

W mszy świętej można uczestniczyć na kilka sposobów.
W mszy świętej można uczestniczyć na kilka sposobów. fot. Paweł Horosiewicz

W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wprowadziła kolejne środki ostrożności. M.in. zarekomendowano biskupom udzielenie wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Podpowiadamy, gdzie możemy wysłuchać lub obejrzeć liturgię, nie wychodząc z domu.W jaki sposób zamierzasz uczestniczyć we mszy w najbliższą niedzielę?

będę w kościele 10%
będę słuchał(a) w radiu 3%
będę oglądał(a) w tv 37%
będę śledził(a) transmisję w internecie 16%
nie chodzę na msze 34%
zakończona Łącznie głosów: 2044

Msze święte w telewizjiW najbliższą niedzielę, 15.03.2020 r., msze święte będzie można obejrzeć w telewizji na kilku kanałach.


 • TVP1 - godz. 7 - transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
 • Telewizja Republika - godz. 7 - transmisja mszy świętej z parafii pod wezwaniem Świętego Augustyna w Warszawie
 • TV Trwam - godz. 9:30 - msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
 • Polsat Rodzina - godz. 10:30 - msza święta dla dzieci
 • TVP Polonia - godz. 13 - transmisja mszy świętej z kościoła pw. św. Joachima w Sosnowcu

Msze święte w radiuNa antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia (Trójmiasto - 95,7 MHz) w każdą niedzielę transmitowana jest msza św. z bazyliki św. Krzyża w Warszawie, o godz. 9. Można posłuchać jej także na antenie Radia Maryja (Gdańsk - 88,9 MHz, Gdynia - 102,3 MHz). Ponadto słuchacze metropolii gdańskiej w każdą niedzielę o godz. 10 na antenie Radia Głos (91,4 MHz) mogą wysłuchać mszy świętej z Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.

Msze święte w internecieDziś zdecydowana większość ruchu medialnego odbywa się w internecie, dlatego i tu nie mogło zabraknąć mszy świętych. Co ciekawe, przedstawiciele kościołów doskonale się do tego przygotowali, dzięki czemu w transmisjach online możemy dosłownie przebierać.

Kościół św. Jana będzie w najbliższą niedzielę zamknięty - ks. Krzysztof Niedałtowski zachęca za pośrednictwem Facebooka do wzięcia udziału w niedzielnej liturgii online.

- W trudnych czasach kryzysów ważna jest siła wspólnoty i zaufania. W najbliższą niedzielę zapraszamy do bycia w jedności poprzez łączność duchową i modlitwę w intencji wszystkich chorych i zagrożonych. Liturgia o godz. 12 odbędzie się bez udziału fizycznego wspólnoty wiernych. Transmisja tej mszy będzie na kanale Urzędu Marszałkowskiego - mówi ks. Krzysztof Niedałtowski.

Msza on-line z kościoła św. Jana w Gdańsku (transmisja już się zakończyła)NIEDZIELNA LITURGIA ONLINE

Ponadto za pośrednictwem strony internetowej www.msze.info możemy każdego dnia obejrzeć lub wysłuchać od kilku do kilkudziesięciu mszy świętych na żywo. Dla osób przebywających za granicą, chorych lub podróżujących msze święte w różnych językach na żywo lub w archiwach można obejrzeć na stronie www.msza-online.net

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku oraz kościół rektoralny św. Józefa w Gdańsku zachęcają do śledzenia przez internet mszy świętych oraz rekolekcji on-line.

Zarządzenie nr 1/2020
Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca 2020 r.


Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca br. następującym wiernym:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.


Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czasie liturgii do 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 • kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie komunii świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
 • rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.


W obecnej sytuacji przypominamy, że "tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
Polecamy duszpasterzom:

 • aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
 • aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
 • aby - przy zachowaniu należytych zasad higieny - kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.


Jednocześnie informujemy, że do 29 marca br.:

 • liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
 • zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
 • sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.


Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji "Święty Boże, Święty Mocny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas, Panie".

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

Opinie (404) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.