Fakty i opinie

Niedzielne msze w telewizji, radiu i internecie

W mszy świętej można uczestniczyć na kilka sposobów.
W mszy świętej można uczestniczyć na kilka sposobów. fot. Paweł Horosiewicz

W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wprowadziła tydzień temu środki ostrożności. M.in. zarekomendowano biskupom udzielenie wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Podpowiadamy, gdzie w najbliższą niedzielę możemy wysłuchać lub obejrzeć liturgię, nie wychodząc z domu.Msze święte w telewizjiW najbliższą niedzielę, 22.03.2020 r., msze święte będzie można obejrzeć w telewizji na kilku kanałach.


 • TVP1 - godz. 7 - transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
 • Telewizja Republika - godz. 7 - transmisja mszy świętej z parafii pod wezwaniem Świętego Augustyna w Warszawie
 • TV Trwam - godz. 9:30 - msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
 • Polsat Rodzina - godz. 10:30 - msza święta dla dzieci
 • TVP Polonia - godz. 13 - transmisja Mszy Świętej z sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie

Msze święte w radiuNa antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia (Trójmiasto - 95,7 MHz) w każdą niedzielę transmitowana jest msza św. z bazyliki św. Krzyża w Warszawie, o godz. 9. Można posłuchać jej także na antenie Radia Maryja (Gdańsk - 88,9 MHz, Gdynia - 102,3 MHz). Ponadto słuchacze metropolii gdańskiej w każdą niedzielę o godz. 10 na antenie Radia Głos (91,4 MHz) mogą wysłuchać mszy świętej z Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.

Msze święte w internecieDziś zdecydowana większość ruchu medialnego odbywa się w internecie, dlatego i tu nie mogło zabraknąć mszy świętych. Co ciekawe, przedstawiciele kościołów doskonale się do tego przygotowali, dzięki czemu w transmisjach online możemy dosłownie przebierać.

Niedzielna msza w kościele św. Jana w Gdańsku znów odbędzie się bez udziału wiernych. Tak jak w poprzednią niedzielę Urząd Marszałkowski zaprasza do oglądania relacji ze mszy w kościele św. Jana w Gdańsku. Transmisja mszy będzie na kanale Urzędu Marszałkowskiego.

Zeszłotygodniowa msza on-line z kościoła św. Jana w GdańskuNIEDZIELNA LITURGIA ONLINE W SERWISIE YOUTUBE

Możliwość uczestnictwa we mszy online oferuje także Parafia Rzymskokatolicka św. Judy Tadeusza Apostoła w Gdyni na Pogórzu Dolnym. Niedzielna Liturgia jest dostępna na: judagdynia.pl oraz na facebooku parafii.

- To jedna z pierwszym Parafii w Trójmieście, która już w 2000 roku (roku jej powstania) publikowała np. plany kolęd czy ogłoszenia online, miała także forum dyskusyjne - zapewnia Michał Dworakowski, opiekun strony judagdynia.pl.
Ponadto za pośrednictwem strony internetowej www.msze.info możemy każdego dnia obejrzeć lub wysłuchać od kilku do kilkudziesięciu mszy świętych na żywo. Dla osób przebywających za granicą, chorych lub podróżujących msze święte w różnych językach na żywo lub w archiwach można obejrzeć na stronie www.msza-online.net

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku oraz kościół rektoralny św. Józefa w Gdańsku zachęcają do śledzenia przez internet mszy świętych oraz rekolekcji on-line.

Zarządzenie nr 1/2020
Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca 2020 r.


Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca br. następującym wiernym:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.


Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czasie liturgii do 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 • kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie komunii świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
 • rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.


W obecnej sytuacji przypominamy, że "tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
Polecamy duszpasterzom:

 • aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
 • aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
 • aby - przy zachowaniu należytych zasad higieny - kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.


Jednocześnie informujemy, że do 29 marca br.:

 • liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
 • zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
 • sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.


Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji "Święty Boże, Święty Mocny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas, Panie".

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

Opinie (136) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  Taki artykuł już był.

  • 15 9

  • *gruby z wąsem jest alfonsem

   • 3 1

  • Ja tam idę na imprezke.

   • 4 8

 • wiara jest w człowieku a nie w kościele (10)

  po co wam te msze

  • 42 53

  • Eseisto (2)

   Milicz

   • 5 12

   • (1)

    Kościół ustanowił prawo, że coniedzielne msze święte są obowiązkowe. I tylko Kościół może z nich zwolnić, co niniejszym uczynił ogłaszając dyspensę. Kto wierzy ten się ucieszył, kto nie wierzy, dla tego ta informacja jest nie istotna. W tak trudnej sytuacji Kościół, tak jak i inne instytucje finansowe oraz firmy musi się liczyć ze znacznym spadkiem przychodów. Ci co się poczuwają mają oczywiście podany nr konta. Ale myślę, że jako jedna z najmajętniejszych instytucji na świecie Kościół powinien sobie z tym problemem poradzić, więc czarne owieczki raczej nie zdechną z głodu.

    • 5 4

    • "nieistotna" piszemy razem, ale edycję szlak trafił. Następnym razem przeczytam, co wypociłem.

     • 1 0

  • po co czytasz artykuł... (1)

   ...jeśli jesteś ateistą? Żeby ponaigrywać się z katolików?

   • 11 10

   • Żeby wiedzieć, że nie muszę się zrywać na 7 -ą, ani nawet na 9 -tą. Tyle, że trzeba się będzie jakoś wytłumaczyć, że u mnie TV Polonia nie odbiera :(

    • 2 1

  • Wiara jest ale w co? (1)

   • 4 3

   • Złoto , euro i dolary oto tajemnica wiary.

    • 6 1

  • Zeby uprzywilejowana grupa ludzi,mogła dostatnie żyć.

   • 8 2

  • prawdziwy ateista tolerancyjnie patrzy na wyznawców wszystkich religii, niech sobie mają, pokój Wam bracia Polacy wyznania katolickiego, prawosławnego, muzułmańskiego i innych w tych ciężkich czasach

   • 2 0

  • haha ale ból d*pki katolików

   idźcie tam wielbić tych cosplayerów neo z matrixa, ja tam jestem normalny

   • 3 1

 • No nie (21)

  Artykuł na głównej stronie! Polska to naprawdę zidiociały naród. Nic dziwnego że ten kraj został tyle razy rozebrany. Nie są problemem chore rządzy, chorzy politycy, tu naród jest chory. XXI wiek a najważniejsza informacja dużego portalu jednej z większych aglomeracji to kiedy msze będą się odbywać. Wstydzę się że jestem polakiem.
  Ciemnogród to powinna być nazwa tego kraju.

  • 55 93

  • (1)

   Ponad 1000 lat okupacji....

   • 8 8

   • Pozwól ludziom żyć tak jak chcą. Ja tkwię w Starym Przymierzu i nie mogę pojąć co Stary Testament do mnie mówi, co wszyscy mają mi za złe. Jedno mnie zadziwia. Jest tyle religii na świecie i każdy wyznawca uważa swą za jedyną właściwa. Są też ateiści i agnostycy. Udowodnijcie mi który z nich ma rację i dlaczego. Co będzie, gdy człowiek wierzy w niewłaściwą religię? Czy jego Bóg przyjmie reklamację?

    • 3 0

  • niestety cham (2)

   pozostanie chamem. Lewactwo zawsze myśli, że ma monopol na prawdę.

   • 18 9

   • (1)

    To pisowcy uważają, że mają monopol na prawdę. P.s. Nie jestem lewakiem ani pisowcem ani kodowcem ani komuchem etc. Jestem człowiekiem

    • 3 7

    • To zależy

     Jakie są kryteria człowieczeństwa. Mógłbyś się zdziwić.

     • 0 2

  • i znów ten jad i szyderstwo (1)

   Koleś, weź się zrelaksuj, zastanów nad życiem, a nie plujesz na mnie

   • 11 3

   • Ludzie są sfrustrowani. Powiedz mi co dobrego zrobił Kościół na przestrzeni wieków prócz zjednoczenia ludzi przeciw komunie. W tym wypadku wielki plus dla Kościoła. Miał w tym co prawda finansowy interes, nie mniej przy okazji pomógł zrzucić rosyjskie jarzmo.

    • 2 2

  • Sam jesteś ciemnogród (6)

   Przez takich jak Ty poganow i ateistów jest to co jest. Nie macie szacunku do nikogo, ciągle drwicie i wyzywacie. Zal mi Ciebie i wyobraź sobie że się za Ciebie pomodle

   • 8 12

   • Pisz ze słownikiem bo wstyd (1)

    • 1 5

    • Szacunek i patriotyzm nie bierze się z wiary, tylko z wychowania. Może najadą nas islamiści i za tysiąc lat ludzie na ziemiach polskich powiedzą, że wieki temu wierzono tu w żydowskiego hipstera, ale wypleniliśmy z nich to ogniem i mieczem, a teraz Allach wiecznie żywy. Wierzysz, a jaki jest dowód twej wiary? Coniedzielne bezmyślne klepanie wierszyków i myślenie co na obiad? Czy podczas modlitwy ze zrozumieniem wypowiadasz każde słowo? Czy przeczytałeś choć raz Pismo Święte analizując każde słowo. Ty śmiesz nazywać się wierzącym. Jesteś widzem w teatrze wiary mówiącym do ciebie po łacinie.

     • 2 0

   • O ho, właśnie się mylisz (1)

    Najmniej szacunku do istot żywych mają gorliwi katolicy, ci którzy mnie krytykują lub krytykowali, jak ja śmie nie iść na mszę. Dla nich zwierzę to przedmiot, bliźniemu można obrobić d*pę ale wystarczy że pójdzie do księdza i jest już znowu święty. Wasze zachowanie nie ma nic wspólnego z szacunkiem
    Szacunek to nie brak krytyki, mając szacunek do innych nie stoi to na przeszkodzie bym wypalił otwarta krytykę.
    Nie spotkałem katolika który do zwierzęcia miał szacunek jak do istoty żywej. Jeden mniej, drugi bardziej, ale w najlepszych przypadkach ogranicza się do niekrzywdzenia nadto.
    Zresztą, o czym my mówimy, wyprawy krzyżowe, mordy w imię Boga, przekręty papieży, i stawiać to nad wszystko inne.
    Skoro państwo takie duchowne niech się modlą o mannę z nieba a nie wyciąga łapska po moje zarobione pieniądze.
    Ale przyznam Ci racje, nie mam szacunku do wszystkich. Ci którzy znęcają się nad zwierzętami i słabymi nie mają go u mnie w ogóle. Nie uważam że to poprawne, lecz po prostu na chwilę obecną nie umiem. Agresja silniejszego wobec słabszego budzi we mnie instynkt stricte prymitywny.
    Gorzej jak jeszcze ten ktoś robi to z Jezusem na ustach. ..

    • 1 3

    • Dużo w tobie goryczy, ale myśl przednia. Miłość bliźniego w ustach katolika to frazes. Katolik to zajadłość, zawiść, fanatyzm, a jak mawiają nadgorliwość gorsza od faszyzmu. Nie wiem jak inne religie chrześcijańskie, ale katolicka stała się wypaczeniem wiary. Przekształciła się jedynie w instytucję finansową, a wiara jest w niej wątkiem pobocznym. Wszelkie prawa i działania są nastawione na zysk pod przykrywką zbawienia. Śmiejemy się ze Świadków Jehowy, ale księża podają nam papkę, którą bezmyślnie łykamy. Mówią to, co chcą byśmy słyszeli. Wiedzą, że lud jest zbyt leniwy, by przestudiować teksty Pisma Świętego. Obrońcy wiary niech powiedzą, dlaczego wszechwiedzący i wszechmogący Bóg pozwolił by jeden z braci zabił drugiego. Czy będąc ojcem pozwoliłbyś na coś takiego mogąc temu zapobiec? A to dopiero początek.

     • 2 1

   • Jak się urodziłeś też byłeś poganinem (1)

    Podobno po sakrameńcie chsztu stajesz się chrześcijaninem

    • 2 0

    • Czyli uprawiscie niewolnictwo

     O ile ktoś uwierzy że jak jakiś klecha zrobi do noworodka swoje "łololo" to już nie można przestać być chrześcijanuszem do końca życia.

     • 1 0

  • Nie czytaj wtedy

   Masz swój rozum ? I daj innym żyć po swojemu , co tobie do tego ?

   • 6 2

  • (2)

   Słuchaj jak nie podoba Ci się to wyp,,aj, ja nie chodzę do Kościoła ale większość tak, to jest demokracją, więc dla większości jest ten artykuł, granice były otwarte do tej pory, mogłeś wyjechać stąd. Przestań się żalić i zrób coś ze swoim życiem!

   • 0 5

   • Co to jest za zdanie? (1)

    Jak nie podoba Ci się

    • 0 0

    • Tak mu wyszło z translatora. W wielu obcych językach szyk zdania jest przestawiony.

     • 1 0

  • Nie widzę przeciwwskazań

   Wybory się odbędą

   • 0 0

  • Wstyd patrzeć na te informacje na temat zabobonów :(

   • 1 0

  • Po pierwsze Polska a nie polska.
   Po drugie wierz w korporacje i pieniądz. Zdrowia życzę

   • 0 0

 • Super że jest ta dyspensa bez niej nie wyobrażam sobie niedzieli (2)

  • 29 5

  • Pytanie czy msza i księża to jest teraz najważniejsza sprawa? (1)

   Wg mnie to jest teraz mało ważne co powie jeden arcybiskup czy drugi czy tez ojciec z Torunia ze chce przelewów

   • 3 6

   • Widzisz, dla niektórych wiara jest istotą życia, więc pozwól im żyć według ich własnych priorytetów. Inną sprawą jest to, że kościół dla własnych korzyści miesza się do spraw nie związanych z wiarą, miesza gawiedzi w głowach i steruje nimi wpływając na ich decyzje.

    • 3 1

 • Zabobony w XXI w... (1)

  A czarnoksiężniki ręce zacierają, jacy to jesteśmy zacofani...

  • 35 48

  • Gdzie Jurek?

   • 5 0

 • Nie ma wazniejszych tematow??? (1)

  • 21 49

  • Są. Ale ponieważ na niego kliknąłeś, znaczy że dla ciebie jest on również ważny.

   • 3 2

 • (2)

  Ktoś jeszcze daje sie nabierać na te gusła?

  • 34 46

  • Najbardziej mnie bawią ludzie, którzy wyzywają wierzących od guślarzy a sami w życiu mają diamentową drogę, jogę czakrę albo Ziębę.

   • 1 3

  • W stanie wojennym 99%, w porywach do 102% wliczając UB i SB. Teraz, gdy komunistyczne zagrożenie minęło, nie trzeba się afiszować z przynależnością do kościoła, wiara przestała być atrakcyjna, więc obecnie znacznie mniej. Pozostali fanatycy - nie wiem co do mnie mówią, ale w zamian obiecują zbawienie, interesowni - bo jak się okaże, że piekło istnieje, to u św. Piotra przy pytaniu "chodził do kościoła" postawi fajeczkę i tradycjonaliści - ojciec chodzili, toć i ja będę chodził i dziatki moje i wnuki.

   • 1 1

 • bardzo dziękuję za info. przyda się (1)

  • 45 5

  • Amen

   • 1 2

 • modlom się , modlom i nic z tych modłów z dnia na dzień wirus sieje (8)

  coraz większe spustoszenie na świecie

  • 24 48

  • modlą ;) (2)

   • 0 5

   • mochery mówią ( modlom ) (1)

    • 5 1

    • Bo oni tylko klepią kilkadziesiąt razy tę samą śpiewkę bez zastanowienia. Dla nich żarliwa modlitwa, to obce słowo. Niech każdy w duchu przyzna, czy odmawiając poranną i wieczorną modlitwę zastanawia się nad każdym słowem? ...bądź wola Twoja... lub ...jako i my odpuszczamy naszym winowajcom... Czy naprawdę przebaczasz swoim bliźnim? Czy nie trzymasz zadry w sercu? Czy nie żyjesz w nienawiści? A czy przed spowiedzią jednasz się z pokrzywdzonym i wynagradzasz mu to, co mu złego uczyniłeś? Czy przywłaszczając sobie przedmioty w pracy, na ulicy nie kradniesz? Kartka papieru, zszywacz? Bo tego jest dużo? Nie stać cię na kupienie spinaczy? Powtarzanie plotek, pomówień, stawianie kogoś w złym świetle? Czy myślisz, że twoja spowiedź jest ważna? A mówisz, że jesteś wierzący. Tylko w co?

     • 1 0

  • a skąd wiesz ze np bez różańca do granic (1)

   nie mieli byśmy teraz wirusowych Włoch?

   • 6 7

   • A dlaczego ten wirus trafił do katolickich Włoch a nie do Szwecji?

    Odp.A. bo Szwecji nie ma XD
    Odp.B. Bóg doświadcza najbardziej wierzących (co się kłóci z - dlaczego w Polsce jest mniej zakażeń, bo wiadomo, że Polacy wierzą najbardziej)

    • 0 0

  • Powinni modlić się do...

   koronowirusa, bo to on jest władcą ich życia.

   • 3 1

  • jeśli ktoś modli się żeby coś załatwić

   to znaczy że w ogóle nic nie rozumie z tego w co niby wierzy

   • 1 1

  • Za mało się modlą. Jakby się modliły gorliwie i szczerze przez dzień cały to by nie było w Polsce koronowirusa!

   • 0 0

 • Zauważyłem że najbardziej antykoscielni są przybysze ze wsi (2)

  Tam musiał chodzić do kościoła i musi nadrabiać udając miastowego. Żaden normalny człowiek nie atakuje kogoś za wyznanie takie czy inne.

  • 42 21

  • A najgorsi są rejonów, gdzie występował tylko katolicyzm. Jak ktoś się wychował wśród ewangelików i prawosławnych jakoś nie jest aż tak zacięty :)

   • 4 3

  • anty

   Zgadza się, zwłaszcza jak przyjadą do miasta..

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.