• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nielegalna praca obcokrajowców to rzadkość

Rafał Borowski
22 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
- Naruszeniem prawa było wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia oraz powierzenie cudzoziemcom pracy na innych warunkach niż wskazane w zezwoleniu - informuje rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Naruszeniem prawa było wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia oraz powierzenie cudzoziemcom pracy na innych warunkach niż wskazane w zezwoleniu - informuje rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z gdańskich stoczni zakończyła się fatalnym wynikiem. Na 51 skontrolowanych przez strażników granicznych osób, aż 49 pracowało niezgodnie z przepisami. Warto podkreślić, że miało to miejsce z winy pracodawcy. Jednak jak wynika z przedstawionych naszej redakcji danych, tego typu sytuacje należą do rzadkości. Zdecydowana większość obcokrajowców, pochodzących głównie z Ukrainy, pracuje w Trójmieście i okolicach legalnie.



Czy w twoim miejscu pracy są zatrudnieniu cudzoziemcy?

Morski Oddział Straży Granicznej - który zabezpiecza pas morskiej granicy naszego państwa od Świnoujścia po Nową Karczmę - opublikował właśnie wyniki kontroli, która została przeprowadzona na terenie jednej ze stoczni na terenie Gdańska. Przedmiotem kontroli było sprawdzenie legalności zatrudnienia grupy obywateli Ukrainy.

Wynik kontroli był miażdżący dla ich pracodawcy, który nie dopełnił formalności w przypadku aż 49 z 51 pracowników.

- Naruszeniem prawa było wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia oraz powierzenie cudzoziemcom pracy na innych warunkach niż wskazane w zezwoleniu. Analiza dokumentów wykazała, że firma nie dopełniła obowiązku pisemnego powiadomienia właściwych urzędów o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemców: w 26 przypadkach urzędu pracy i w 13 wojewody - informuje kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Statystyki kontroli za rok 2019



Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się zestawienie wszystkich tego rodzaju kontroli, które przeprowadzono w Gdańsku w mijającym roku. Innymi słowy, czy opisany przypadek wpisuje się w regułę, czy stanowi jedynie niechlubny wyjątek.

Z udostępnionych naszej redakcji danych wynika, że wprawdzie nie sposób uznać go za odosobniony przypadek, ale z drugiej strony większość pracodawców wypełnia ciążące na nich obowiązki w kwestii zatrudnienia cudzoziemców. Do rzadkości należą również przypadki wykrycia nielegalnego przebywania cudzoziemców na terenie Polski. Zanim zaprezentujemy wspomniane dane należy wspomnieć, że podczas jednorazowej kontroli weryfikuje się dokumenty zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

- Od stycznia do końca listopada tego roku funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Gdańsku przeprowadzili 72 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców, podczas których stwierdzili, że 490 obcokrajowców pracowało wbrew przepisom. W tym samym okresie przeprowadzili 334 kontrole legalności pobytu cudzoziemców, w których ujawnili 187 osób przebywających w Polsce nielegalnie - wylicza kmdr ppor. Juźwiak.

Ilu obcokrajowców mieszka i pracuje w Gdańsku?



W ciągu zaledwie ostatnich kilku lat, nasz kraj stał się atrakcyjnym rynkiem pracy dla wielu cudzoziemców. Najnowsze szacunki określają ich liczbę na ponad 1 mln osób, a ich przytłaczająca większość pochodzi z Ukrainy. Korzystając z okazji postanowiliśmy również sprawdzić, jak przedstawiają się najnowsze, szczegółowe statystyki, dotyczące przebywania i zatrudnienia na Pomorzu przybyszów z zagranicy.

Skontaktowaliśmy się z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, który udostępnił nam dane z 2019 r., dotyczące cudzoziemców posiadających ważne tytuły pobytowe udzielone przez wojewodę oraz oczekujących na zakończenie procedury legalizującej pobyt. Urząd posiada dane dotyczące całego województwa pomorskiego.

- Podane poniżej dane statystyczne dotyczą województwa pomorskiego, lecz z naszych obserwacji wynika, że udział osób zamieszkujących Gdańsk, a ubiegających się o udzielenie zezwolenia pobytowego, stanowi szacunkowo 46-48 proc. wartości dla całego województwa. Liczba osób posiadających ważne tytuły pobytowe wydane przez wojewodę oraz ubiegających się przed tym organem o takie zezwolenia wynosi ok. 37 tys. - wyjaśnił pracownik biura prasowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Tak przedstawia się lista państw, z których pochodzą cudzoziemcy ujęci w statystykach. W nawiasach podano udział procentowy obywateli danego państwa w ogólnej liczbie cudzoziemców:


  • Ukraina (67,3 proc.)
  • Białoruś (7,7 proc.)
  • Rosja (4,9 proc.)
  • Indie (3 proc.)
  • Gruzja (2,5 proc.)
  • Mołdawia (2,1 proc.)
  • Turcja (0,9 proc.)
  • Chiny (0,8 proc.)
  • Stany Zjednoczone (0,8 proc.)
  • Armenia (0,7 proc.)

Miejsca

Opinie (245) ponad 50 zablokowanych

  • Polecam sprawdzić jakie są koszty pracodawcy przy zatrudnianiu i obsłudze kadrowo-finansowej innych osób

    Ludziom się wydaje, że jak dostają 3000 na rękę to koszt ich zatrudnienia jest gdziś w granicy 3500 - 4000, a prawda jest taka, że to właściwie dwa razy tyle, co na rękę. Ale oczywiście to pracodawca zawsze jest ten zły i wyzyskujący. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że jak się ktoś do biznesu nie nadaje to nie powinien go prowadzić, ale prawda jest taka, że obciążenia pracodawcy oraz zawiłości prawne często zabijają biznes.

    • 4 3

  • Nielegalna praca obcokrajowcow....

    Jestem emigrantem od 35 lat ( dobry angielski ,sluzylem w strazy granicznej )......aplikowalem do strazy granicznej dwokrotnie oczywiscie mnie odrzucili.....(oczywiscie dalej mam obywatelstwo polskie.......Pozdrawiam ???? straz graniczna z Gdanska......

    • 0 1

  • Nielegalna praca obcokrajowcow..

    Ja to jestem powiedzmy ciekawy....przypadek.....tak sie zlozylo,ze jestem od 35 lat emigrantem nigdy nie pozbawili mnie obywatelstwa......mam polski paszport takze,jeszcze stary dowod wydany w Gdyni, a bylem dlugo osoba bez peselu.....i tu sie zaczynaja schody odsylali mnie z jednego biura do drugiego na zasadzie jak sie uda gdzie dzisiaj sa wszedzie komputery i siesprawdza,potwierdza.....w koncu wyladowalem w urzedzie wojewodzkim w Gdansku w biurze d/spraw cudzoziemcow gdzie musialem udowodnic,ze jestem Polakiem ( w nie ,ktorych biurach w pierwszych slowach mnie nie chcieli przyjac z momentala reakcja pijanych nie przyjmujemy ).....wypelnilem dokomenty np.tylko 30 stron o pradziatkach ,prababciach do czasow obecnych nie wspominam ile czasu mi to zabieralo,kazdy moj przyjazd do Polski byl udreka z biurokracja,czesto grzeczna ale bez kompetencji.......Po dwoch latach walki wojewoda mi nadal pesel.....no coz poplyniesz albo utoniesz to taka puenta.......Pozdrawiam Gdynie.....Marek.....

    • 3 1

  • Skoro jest tak cudownie

    To sprawdźcie bary w Sopocie, Gdańsku i Gdyni. Cała szara strefą, jeżeli Ukrainiec ma książeczkę sanepidowską i umowę śmieciową, to już dobrze.
    Weryfikacją poziomu zatrudnienia powinno być napisanie, ilu zostało zatrudnionych na etat. To ,że restaurator Janusz zatrudni Ukraińca na śmieciówkę w swoim nadmorskim barze, za najniższą stawkę, to żaden bonus dla polskiej gospodarki.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane