Fakty i opinie

stat

Nielegalna reklama szybko zniknęła z kamienicy w centrum Gdańska

interwencja trojmiasto.pl
Nielegalne reklamy w centrum Gdańska to częsty problem. Ta niedawno pojawiła się przy Długim Pobrzeżu.
Nielegalne reklamy w centrum Gdańska to częsty problem. Ta niedawno pojawiła się przy Długim Pobrzeżu. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

W samym sercu Gdańska, na rusztowaniu remontowanej kamienicy przy Długim Pobrzeżu zobacz na mapie Gdańska pojawiła się niedawno nielegalna reklama sushi. Po naszej interwencji nastąpiła szybka reakcja miejskich urzędników i płachta została zdjęta.Po naszym zgłoszeniu nastąpiła szybka interwencja inspektora GZDiZ i jeszcze tego samego dnia reklamę zdjęto.
Po naszym zgłoszeniu nastąpiła szybka interwencja inspektora GZDiZ i jeszcze tego samego dnia reklamę zdjęto. fot. GZDiZ
Centrum Gdańska to wręcz wymarzone miejsce, by umieścić tam dużą reklamę na budynku. Na szczęście, przynajmniej w teorii, jest to możliwe jedynie w drodze wyjątku, bowiem na Głównym Mieście, w tym także Długim Pobrzeżu, obowiązuje zakaz ekspozycji jakichkolwiek reklam.

W tym rejonie dopuszcza się jedynie szyldy o powierzchni do 0,5 m kw. i tzw. koziołki przed restauracjami. Wnosi się za to opłatę. Ponadto szyldy muszą być uzgadniane z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ten czasami dopuszcza wywieszanie wielkich reklam na rusztowaniach stojących przy fasadach remontowanych kamienic.

Niedawno czytelnicy zgłosili nam, że na rusztowaniu kamienicy przy Długim Pobrzeżu pojawiła się duża reklama. We wtorek rano sprawę zgłosiliśmy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jeszcze tego samego dnia została tam przeprowadzona inspekcja.

- Rusztowanie usytuowane zostało legalnie, w oparciu o decyzję na zajęcie pasa drogowego. Właściciel obiektu nie miał jednak zgody na reklamę. Po rozmowie przeprowadzonej przez inspektora GZDiZ reklama została usunięta - wyjaśnia Michał Szymański, zastępca dyrektora z GZDiZ.
Po zdjęciu reklamy zachęcającej do kupna sushi uwidoczniła się grafika remontowanej kamienicy, umieszczona na siatce ochronnej.

Takie siatki osłaniające rusztowanie z reklamą mają być dopuszczone zgodnie z projektem uchwały krajobrazowej. Nad szczegółowymi wytycznymi Gdańsk pracuje od wielu miesięcy. A na wejście nowych regulacji w życie poczekamy do połowy przyszłego roku.

Czytaj też: Walka z brzydotą w Gdańsku: na efekty przyjdzie poczekać

Niemniej w przypadku reklam na siatkach, będą mogły się one pojawić, ale tylko na okres 12 miesięcy i nie częściej niż co pięć lat na danej elewacji. Ponadto reklama może mieć powierzchnię do 30 proc. całej siatki, a w obszarze o najwyższym znaczeniu dla wizerunku miasta należy odwzorować graficznie zasłoniętą część elewacji.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (80)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.