• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieodparty urok świątecznej szopki

Łukasz Rudziński
24 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Trójmiejskie szopki ponownie zaskakują.



Bywają wielkie i zupełnie malutkie, bogate lub skromne, nowoczesne albo klasyczne. Trudno jednak bez nich wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia - świąteczne szopki cieszą dużych i małych już od kilkuset lat.



Co myślisz o szopkach bożonarodzeniowych?

Jeśli ktoś uważa, że szopka składa się z drewna, sianka i ozdobnych dodatków, to jest w błędzie. Wszystko zależy od wyobraźni wykonawcy. W Gdyni jest najgłośniej o Świątecznej Szopce z piasku, która jest ewenementem na skalę europejską, a może i światową. Kilkumetrową szopkę, przedstawiającą Świętą Rodzinę, Trzech Królów, anioły i zwierzęta podziwiać można na placu przy Kolegiacie NMP Królowej Polski do 6 stycznia. Uroczystą prezentację piaskowej rzeźby uświetnił koncert kolęd, m.in. w wykonaniu dziecięcego zespołu Schola Catolisso (jego występ znajduje się w materiale filmowym).

Niekonwencjonalne są również betlejemki prezentowane w Galerii Bałtyckiej (poziom -1) na wystawie "Szopki pomorskie", zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku - można je oglądać do 28 grudnia. Te stajenki zbudowane są z drewna, kory, mchu, papieru (jedna została wykonana techniką origami), włóczki, a nawet z gliny wypalanej w piecu (szopka autorstwa dzieci w wieku od dwóch i pół do czterech lat). Różni je nie tylko materiał, ale i kształt oraz zamysł autora.

Niecodzienne są także szopki stworzone na konkurs Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury. Zorganizowana wystawa pokonkursowa "Szopka Bożonarodzeniowa" odkrywa przed nami szopki kulinarne z czekolady, bakalii i sucharków, makaronu, pierników, patyczków do lizaków, a także wykonane z przedmiotów domowego użytku, jak drewniane klamerki do bielizny.

Największe zainteresowanie wzbudzają jednak szopki kościelne, z roku na rok uzupełniane, piękniejsze lub po prostu inne. By obejrzeć te najbardziej znane i z pewnością jedne z najładniejszych - należy wybrać się do franciszkanów - do kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku i parafii św. Antoniego Padewskiego w Gdyni. Tradycyjnie ciekawe szopki ujrzymy w Bazylice Mariackiej, czy w kościele Św. Brygidy.

W tym roku po raz pierwszy w kościele Świętej Trójcy nie zobaczymy niestety ruchomej szopki, z Gdańskiem w tle i postaciami świętych z papieżem Janem Pawłem II na czele. Wybrać się można do Gdyni, aby zobaczyć mechaniczną szopkę w parafii św. Antoniego, która ujmuje panoramę Gdyni, wyróżnia się pływającymi statkami, latającymi aniołami oraz ruchomymi figurami rzemieślników.

Nieprzypadkowo właśnie franciszkanie przywiązują taką uwagę do wyglądu szopek bożonarodzeniowych. - Tradycja szopek sięga XIII wieku, kiedy to dokładnie w 1223 roku w noc wigilijną święty Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą stajenkę - mówi ojciec Tomasz Jank, opiekun franciszkanów z kościoła Świętej Trójcy. - Św. Franciszek chciał w ten sposób pokazać zgromadzonym w jaki sposób przyszedł na świat Jezus Chrystus.

Zwyczaj budowania stajenki betlejemskiej rozpowszechnili uczniowie św. Franciszka. Wielką sympatią cieszą się żywe szopki, które do Polski dotarły stosunkowo niedawno - 18 lat temu pierwszą taką szopkę w Krakowie postawili... franciszkanie. Do dzisiaj żywe szopki przyciągają prawdziwe tłumy - tak jest m.in. na Rynku we Wrocławiu, albo w Tarnowie, gdzie bernardyni organizują szopkę, w której ujrzeć można m.in. trzy wielbłądy i egzotyczne ptaki.

Żywą szopkę tradycyjnie będzie można oglądać przed kościołem Świętej Trójcy. Jej mieszkańcami są zwierzęta gospodarskie - m.in. owce, kozy, kury. Podobna szopka stała w Sopocie przed parafią św. Jerzego (do 22 grudnia).

Większość szopek w kościołach podziwiać można już od jakiegoś czasu, na odsłonięcie niektórych z nich (np. w kościele św. Katarzyny) poczekamy aż do Pasterki. Warto już teraz zaplanować świąteczny spacer między trójmiejskimi kościołami i porównać szopki betlejemskie - te niezwykłe, ale jakże urocze w swojej różnorodności małe dzieła sztuki.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (75) 1 zablokowana

  • w Gdyni pomysł z szopką w piachu :)) świetny

    tylko organizacja niezbyt, bo sasiednia uliczka tonie w błocie z tegoż piachu

    • 1 4

  • Kartofel frustracie wyluzuj. Czerwoną książeczke ci zabrali, Lenin mimo

    że wiecznie żywy to zesztywniał, więc do wierzących się rzucasz? Jedź do Korei Płn. to będziesz miał wolność i postęp wg człowieka.

    • 6 1

  • Piękna szopka

    Piekna szopka jest w kościele na Płycie Redłowskiej w Gdyni. Przemyslana, bez przepychu, zrobiona z dużym smakiem i wyczuciem. Polecam.

    • 0 0

  • Piękna ruchoma szopka w Sopocie!!!!

    Najpiękniejszą szopką jest ruchoma szopka w kościele pw.św Bernarda w Sopocie.Polecam zobaczyć naprawdę warto.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane