Fakty i opinie

Niepełnosprawny dostał mandat, gdy szedł po bilet

interwencja trojmiasto.pl
Najnowszy artukuł na ten temat

Parking przy plaży w Gdyni nadal dla pieszych

Ta sama data, ta sama godzina. Po lewej wezwanie do zapłaty (ostatecznie anulowane) i bilet parkingowy z parkomatu.
Ta sama data, ta sama godzina. Po lewej wezwanie do zapłaty (ostatecznie anulowane) i bilet parkingowy z parkomatu. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Nadgorliwością albo zwykłym gapiostwem wykazał się kontroler firmy Europark na parkingu przy CH Oliwa w GdańskuMapka. Mimo że na podszybiu zaparkowanego auta znajdował się identyfikator osoby niepełnosprawnej, kontroler go zignorował i w czasie, gdy nasz czytelnik, mający problemy z poruszaniem się, udał się do parkomatu po bilet parkingowy, kontroler wystawił mu wezwanie do zapłaty w wysokości 95 zł. Po naszej interwencji opłata została anulowana.Dostałe(a)ś kiedykolwiek niesłusznie mandat za parkowanie?

tak, ale reklamacja została uwzględniona 27%
tak i mandat nie został anulowany 31%
nie, nigdy nie spotkała mnie taka sytuacja 42%
zakończona Łącznie głosów: 999
Przykra sytuacja spotkała naszego czytelnika na parkingu przy CH Oliwa przy al. Grunwaldzkiej. Pan Arkadiusz jest osobą niepełnosprawną i posiada identyfikator uprawniający go do bezpłatnego parkowania na wyznaczonych miejscach postojowych. Nie inaczej jest na prywatnych płatnych parkingach zarządzanych przez spółkę Europark.

Pan Arkadiusz nie mógł skorzystać z tzw. "koperty", bo była zajęta. Zaparkował więc na ogólnodostępnym miejscu i udał się do parkomatu po bilet uprawniający go do dwóch darmowych godzin parkowania. Gdy wrócił do auta, za wycieraczką znalazł wezwanie do wniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 95 zł.


- Mam problemy z poruszaniem się. Czas pobrania biletu postojowego dla takiej osoby jak ja wynosi ok. czterech minut. Wezwanie zostało umieszczone w momencie pobierania biletu z parkometru uprawniającego do dwugodzinnego bezpłatnego postoju. Ponadto wezwanie dotyczy pojazdu oznaczonego jako pojazd osoby niepełnosprawnej. Za szybą znajdowała się w widocznym miejscu ważna karta parkingowa osoby niepełnosprawnej. A regulamin jasno mówi, że użytkownik pojazdu, który ma ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, może skorzystać z dowolnego wolnego miejsca parkingowego Europark - mówi pan Arkadiusz.

Europark: Opłata wystawiona omyłkowoO komentarz i odniesienie się do całej sytuacji poprosiliśmy firmę Europark. Jak wyjaśnia Ewa Wronowska, kierownik ds. obsługi klienta i windykacji w spółce Europark, zgodnie z obowiązującymi zasadami na parkingu Europark kontroler odstąpi od czynności kontrolnych, jeśli użytkownik pojazdu wyłoży za przednią szybą pojazdu ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej oraz zaparkuje na wyznaczonym miejscu parkingowym.


- Zasada ta obowiązuje na wszystkich parkingach Europark zlokalizowanych przy galeriach handlowych, sklepach oraz restauracjach, w tym również przy Centrum Handlowym Oliwa w Gdańsku. Zdarza się również, że miejsce przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej jest zajęte przez klienta, który nie posiada pozwolenia na parkowanie na wyznaczonym miejscu, a klient posiadający takie zezwolenie nie może zaparkować na bezpłatnym miejscu. W tej sytuacji użytkownik pojazdu, który posiada ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, może skorzystać z dowolnego wolnego miejsca parkingowego Europark. W tym przypadku kontroler również odstąpi od nałożenia opłaty dodatkowej. Warunkiem jest wyłożenie przez użytkownika pojazdu ważnej karty za przednią szybą pojazdu.
W trakcie wymiany korespondencji firma Europark co prawda wycofała się z nałożenia na kierowcę opłaty dodatkowej, ale początkowo wskazywała, że za szybą jego pojazdu nie było ani biletu parkingowego, ani identyfikatora. Dopiero gdy go wskazaliśmy (na zdjęciach wykonanych przez samego kontrolera) wątpliwości zostały rozwiane i ostatecznie spółka przyznała rację naszemu czytelnikowi.

- Przepraszamy, nasz kontroler omyłkowo wystawił opłatę dodatkową. Firma Europark uzna reklamacje i tym samym anuluje nałożoną opłatę dodatkową - dodaje Wronowska.

Opinie (237) ponad 20 zablokowanych

 • a nie lepiej rozdac lopaty?

  moze zamiast gnebic mieszkancow niech mandaciarnia buduje parkingi!

  • 143 22

 • Nie można karać jak ma tabliczkę. Za nic!!!!! Nie karać

  • 54 9

 • Tam nawet pełnosprawny może nie zdążyć pobrać biletu.

  Dlatego wolę jechać do Castoramy.

  • 229 2

 • Dlatego właśnie nie robię zakupów

  w tym tzw c.h. oliwa. Nie będzie mi jakiś głupek kontroler z firmy Europark dotykał mojego samochodu. Nie ma prawa wkładać nic za wycieraczki ani nigdzie indziej. Gdybym zobaczył, że to robi otrzymałby cios prosto w zęby.

  • 164 43

 • i co dalej?

  czy skoro widać że opłata parkingowa jest wniesiona i widnieje ta sama godzina 16:18 co na mandacie, to firma Europark poniesie jakąś odpowiedzialność/karę za nieuprawnione wystawianie mandatu?

  • 183 13

 • Ja

  Najważniejszy jest cel ( ilość mandatów wystawionych w miesiącu) , i jest dodatkowa kaska dla pracownika.

  • 69 6

 • Przecież to są oszuści

  Miałem podobną sytuację, wyprostowanie sprawy trwało ponad 6 miesięcy, jak do nich dzwoniłem miałem wrażenie, że rozmawiam z osobami opóźnionymi w rozwoju (pewnie taka taktyka żeby spławić petenta)

  • 146 5

 • skoro rozczenia uznane, mandat anulowany

  to po co ten tekst ?
  bicie piany ?

  • 34 159

 • No to jest słuszna koncepcja...

  • 11 0

 • czy kiedyś wreszcie zaczną karać kierowców parkujacych bezprawnie na miejscu dla inwalidów

  czy nadal PiS, Sejm i Policja będą udawały, że nie ma tematu?

  • 80 21

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.