• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe Budowle. Wieża do ćwiczeń strażackich i suszenia węży

Ewa Budnik
31 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Z dachu wieży rozciąga się niezwykły widok, który pozwala poczuć nastrój Gdańska - miasta portowego.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta pokazujemy obiekty w przestrzeni Trójmiasta, które zadziwiają swoim wyglądem. Ostatnio odkryliśmy tajemnice starych zbiorników paliwowych w lesie obok przystanku PKM Kiełpinek. Dzisiaj odwiedzamy nieczynną wieżę suszenia węży strażackich w Nowym PorcieMapka. W następnym odcinku opowiemy o sopockim stadionie lekkoatletycznymMapka zatopionym w jesiennej aurze.



Czy znasz dzielnicę Nowy Port?

O sąsiadującą z zabudowaniami straży pożarnej wieżę w Nowym Porcie zapytała jedna z uczestniczek letnich spacerów z lokalnymi przewodnikami. Na tle okolicznej zabudowy obiekt wyróżnia się wysokością.

- Ta wieża nie tak dawno temu służyła strażakom do treningów - odpowiedział przewodnik.
Okazuje się jednak, że to nie tylko obiekt szkoleniowy. W wieży suszono też mokre węże strażackie.

Historia wieży to historia straży pożarnej



Swoją wiedzą na temat niedawnej przeszłości budynku podzielił się Zdzisław Olechnowicz, dyrektor zarządu Portowej Straży Pożarnej Florian. Wieża jest co prawda własnością Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, ale przez lata używana była właśnie przez straż portową.

- W 1946 roku powstała Portowa Straż Pożarna Gdańsk. Takie same jednostki powstały wtedy również w Gdyni i w Szczecinie. 1 października 1991 roku przekształciliśmy się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przez wszystkie te lata nasza jednostka mogła pochwalić się sprzętem, jakiego nie miała nawet państwowa straż pożarna - opowiada Zdzisław Olechnowicz. - Mieliśmy nawet swoje dwie karetki z pełną obsadą. To one jako pierwsze wiozły do szpitala poszkodowanych z pożaru w hali stoczni.  
Wkrótce po powołaniu straży portowej w Nowym Porcie, przy ulicy Na Zaspę, rozpoczęła się budowa strażnicy. Powstawała ona w latach 1949-1951.

- Z całą pewnością w podobnym czasie powstała także wieża - mówi Zdzisław Olechnowicz.

Doskonałe miejsce ćwiczeń



Wieża swoje role pełniła aż do lat dwutysięcznych, kiedy straż portowa stworzyła nowy i nowoczesny ośrodek szkoleniowy przy ul. mjr. Sucharskiego. Obiekt został wtedy wydzierżawiony przez zarząd portu na cele niezwiązane z działaniami straży pożarnej.

- Z punktu widzenia szkoleniowego ta wieża jest wspaniałym obiektem. Jest to jedyny taki zamknięty obiekt szkoleniowy. To coś znacznie więcej niż ścianka wspinaczkowa, bo wewnętrzna klatka schodowa daje wiele dodatkowych możliwości - wyjaśnia Olechnowicz.

Zobacz inne Nietypowe Budowle Trójmiasta



Strażacy mieli tu możliwość ćwiczenia samoewakuacji z budynku, zjazdów na linie, wchodzenia po drabinie hakowej oraz ewakuację przez wór ratowniczy - to technika ratownicza, której dziś już straż pożarna nie stosuje.

Wieża pełniła jeszcze jedną ważną funkcję: po szkoleniach i akcjach gaśniczych suszono tu węże strażackie. Do dziś na najwyższej kondygnacji znajdują się haki, na które przy pomocy systemu bloczków wciągano mokre węże. Na dole zamontowane były grzejniki typu Faviera, które przyspieszały suszenie. Dzięki temu, że węże mogły schnąć niezagięte, suszyły się szybko i miały wydłużoną żywotność.

- Kompleks straży pożarnej w Nowym Porcie przez całe lata pełnił także podobną rolę jak OSP w gminnych miejscowościach. Tu się odbywały zawody między jednostkami straży pożarnej, dzielnicowe festyny, gościliśmy dzieci z okolicznych szkół - wspomina Zdzisław Olechnowicz.

Remont, a może wyburzenie



Dzisiaj nie wiadomo, jaka przyszłość czeka wieżę. W dzielnicy plotkuje się o wykorzystaniu jej na cele społeczne. Słychać też głosy o wyburzeniu obiektu ze względu na jego zły stan techniczny i bezzasadność wykorzystywania go do pierwotnych funkcji.

- W wieży był niedawno remontowany dach, położone są nowe rynny, poprawiona została także stolarka okienna. Nie zmienia to faktu, że wieża wymaga na tę chwilę generalnego remontu - informuje Tomasz Dresler z Działu Komunikacji i Marketingu Zarządu Portu Morskiego Gdańsk. - Nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji dotyczących jej dalszego funkcjonowania.
Część pomieszczeń wieży jest wynajmowana jednej z telefonii komórkowych.

Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia

Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz, jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl


Quiz Nietypowe budowle Trójmiasta. Czy rozpoznasz wszystkie? Średni wynik 57%

Nietypowe budowle Trójmiasta. Czy rozpoznasz wszystkie?

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (52) 9 zablokowanych

  • Oblalem zaskronca slodzona herbata

    Dacie rade go wysuszyc?

    • 0 4

  • Gdyby posadzić tam jakiegoś strażnika i zrobić parę zabezpieczeń mógłby być niewysoki punkt widokowy.

    • 2 0

  • Co to znaczy "do poczatku lat dwutysięcznych"?

    Po jakiemu to jest?

    • 6 2

  • Dawna wieża kontroli ruchu lotniczego na gdańskim lotnisku była też pierwotnie wieżą do suszenia węży strażackich. Dziś już nie istnieje, wybudowano nowy ośrodek kontroli ruchu lotniczego.

    • 2 1

  • Na pracownie dla malarzy artystów - a na ostatnim piętrze obserwatorium astronomiczne

    i punkt widokowy z lunetami za dnia.. no ale to trzeba kogoś kto się nie boi podejmowania odważnych decyzji..

    • 1 1

  • Strazacy z Nowego Portu

    Dawno temu, za dzieciaka, strazacy z Nowego Portu pomogli mi robic proby taneczne u siebie, jak nie mieliśmy gdzie tańczyć. Byli niesamowicie mili i pomocni. Pozdrawiam strażaków z Nowego Portu!!!

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane