Fakty i opinie

Nietypowe połączenie kolejowe z Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Od niedzieli wakacyjne rozkłady pociągów. Więcej połączeń na Hel i w góry

Niewykluczone, że wkrótce z Trójmiasta będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Pisza, Rucianego-Nidy, Hajnówki czy Bielska Podlaskiego.
Niewykluczone, że wkrótce z Trójmiasta będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Pisza, Rucianego-Nidy, Hajnówki czy Bielska Podlaskiego. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

W nowym rozkładzie jazdy, nad którym pracują kolejarze ze spółki PKP Intercity, ma się znaleźć nietypowe, ale bardzo atrakcyjne połączenie z Trójmiasta. Jak wynika z informacji branżowego portalu Centrum Zrównoważonego Transportu, pociąg "Branicki" z Gdyni do Krakowa pojedzie przez małe miejscowości Warmii i Mazur m.in. przez Szczytno, Pisz i Białą Piską, a następnie południowo-wschodnią część Podlasia - przez Hajnówkę i Bielsk Podlaski.LOT wznawia loty po Polsce 1 czerwcaJakim środkiem transportu najczęściej dojeżdżasz do Warszawy?

autobusem 3%
pociągiem 59%
samolotem 7%
prywatnym samochodem 27%
szukam połączeń współdzielonych 2%
w inny sposób 2%
zakończona Łącznie głosów: 2097
Obecnie między Trójmiastem a Warszawą w ciągu doby kursuje siedem pociągów (od piątku 22 maja dołączą do nich zawieszone dotąd z powodu pandemii pociągi Pendolino).

Średnio składy Twoich Linii Kolejowych trasę do stolicy pokonują w 3,5 godziny, a Pendolino - poniżej trzech godzin. Jednym z połączeń ze stolicą jest pociąg "Branicki" z Gdyni do Krakowa odjeżdżający z Gdańska Głównego kwadrans przed godz. 8.

Powodem zmian trwające remontyZ racji trwającego remontu, pociąg omija m.in. Elbląg i do Olsztyna dojeżdża przez Iławę. Później przez Ełk jedzie do Białegostoku, a następnie linią kolejową nr 6 do stolicy i dalej do Krakowa. Oczywiście korzystają z niego głównie pasażerowie z Warmii, Mazur i Podlasia, bo czas przejazdu z Gdańska do stolicy wynosi ponad dziewięć godzin. Wkrótce pociąg na trasie spędzi jeszcze więcej czasu.

Propozycja przebiegu nowej trasy pociągu "Branicki" z Trójmiasta do Krakowa przez Warmię i Mazury, Podlasie i Warszawę.
Propozycja przebiegu nowej trasy pociągu "Branicki" z Trójmiasta do Krakowa przez Warmię i Mazury, Podlasie i Warszawę. graf. Trojmiasto.pl
Jak podał portal Centrum Zrównoważonego Transportu, w spółce PKP trwają prace nad nowym rozkładem jazdy. Ma zostać w nim ujęty pociąg z Trójmiasta do Warszawy jadący m.in. przez takie miejscowości jak: Pisz, Ruciane-Nida, Biała Piska, Hajnówka, Bielsk Podlaski i Siemiatycze. "Włóczęga Wschodu" - jak żartobliwie nazwano to nietypowe połączenie - ma spędzić na trasie między Gdańskiem a stolicą 11 godzin, a relacja obejmie sześć powiatów, które dziś pozbawione są kolei dalekobieżnej.

Rozkład jazdy pociągów z Trójmiasta- PKP Intercity planuje skorygować trasę obecnie kursującego pociągu między Gdynią a Warszawą w rocznym rozkładzie jazdy 2020-2021 - mówi Stanisław Biega z portalu Centrum Zrównoważonego Transportu. - Obecnie pociąg kursuje nawet w dobie koronawirusa. Z Gdańska wyjeżdża o 7:44, a o 16:53 melduje się w Warszawie Wschodniej. Trasa ma zostać skorygowana łącznie o trzy odcinki, w tym o dwa ostatnio zmodernizowane tj. Pisz-Ełk i Lewki-Hajnówka.

Obecnie, ze względu na przebudowę szlaku, pociąg między Malborkiem a Olsztynem nie kursuje przez Elbląg i Morąg, lecz przez Iławę. Na swoją dawną trasę pociąg ma wrócić w 2021 r. Jak dodaje Stanisław Biega, z uwagi na roboty przewidziane od jesieni br., pociąg nie będzie mógł jechać także linią między Giżyckiem a Ełkiem i zostanie skierowany na zmodernizowaną trasę przez Szczytno-Ełk. Dzięki temu z nowego połączenia z Trójmiastem, ale i stolicą Podlasia i Warszawą, skorzystają mieszkańcy Szczytna, Pisza, Rucianego-Nidy i Białej Piskiej.

- Dodatkowo od Białegostoku do Warszawy pociąg nie pojedzie przez Małkinię, lecz przez skraj Białowieskiego Parku Narodowego, czyli przez Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siematycze - mówi Biega i dodaje: - Niestety, z racji na brak autobusów szynowych we flocie PKP Intercity, pociąg z Gdańska do Warszawy będzie jechał długo, bo całą trasę pokona po ok. 11 godzinach, a lokomotywy na trasie mają być zmieniane czterokrotnie. Autobusy szynowe pozwoliłyby zaoszczędzić ok. 90-100 minut. Nie zmienia to faktu, że będzie bezpośrednie połączenie w rejony atrakcyjne turystycznie z Warszawy i Trójmiasta.
Pociąg z Trójmiasta przez Warmię i Mazury oraz Podlasie do Warszawy i dalej do Krakowa ma być uwzględniony od grudniowego rozkładu jazdy. Na razie nieznane są szczegółowe godziny nowego połączenia. Niewiele informacji udziela też sama spółka. Na nasze pytania biuro prasowe odpowiedziało jedynie, że prace nad rozkładem na sezon 2020/2021 nadal trwają, a o jego założeniach kolejarze poinformują media jesienią.

Opinie (242) 7 zablokowanych

 • A czy przez to, do Białegostoku będzie dłużej jechał?

  • 1 0

 • Ja kiedyś jechałam z Gdańska do Rzeszowa przez Poznań i Wrocław hihi

  Na szczęście miałam kuszetkę :)

  • 2 0

 • Co się dzieje z trasą Malbork-Grudziądz? (1)

  • 2 0

  • leży...

   rozgrzebana...
   Moze coś wie senator "Beckham", bo on za komunikację w Pomorskiem odpowiadał.

   • 0 0

 • żenująca firma o nazwie PKP jak cos wymysli to mozna plakac

  trzeba bylo przez Swinoujscie do Krakowa....

  • 1 4

 • Samo połączenie jest ok.

  Jedyna durna to ta nazwa. Co to za gościu? Małopolska albo Pomorze by to nazwali.

  • 0 2

 • Łukasz

  Poproszę z Białegostoku przez Łapy na Ostrołękę, a stamtąd przez Wyszków, Tłuszcz na Warszawę, bardziej się kalkuluje i lokomotywę rzadziej trzeba będzie zmieniać :) W Ostrołęce jak już zmienią na "elektryka" to już do samego Krakowa poprowadzi.

  • 3 0

 • He!He!

  Jazda cały dzień, cena za przejazd jak ekspresem? Ubawiłem się setnie.

  • 1 0

 • (1)

  Wagonu restauracyjnego "WARS" brak w pociągu "Branicki". Chyba dopiero w Warszawie podłączają ten wagon

  • 2 0

  • Nigdzie nie podłączają.

   Jak jeździł z Katowic jako TLK pojezierze to pamiętam był wars. Teraz tylko własny prowiant.

   • 1 0

 • Niewiem kto wpada na takie pomysly !!!

  Przeciez ludzom zalezy na szybkich polaczeniach !! Transport publiczny w pl lezy !!
  Ludzie przeczytajcie co oni pisza. Moja znajoma jedzie wlasnie tam okolice bialegostoku z berlina blisko 15 godziny bo z berlina do szczecina 2,5 godziny potem czekanie i ze szczecina do bialegostoku 10 h potem do siebie jeszcze 2 godziny !

  Dziwne ze Flixem szybciej dojedzie sie ale te dworce !!

  • 1 1

 • Jeszcze czekam na inny pomysł kolei

  Może tak Gdynia Słupsk przez Białystok, Kraków, Wrocław. Pobiją czas przejazdu Moskwa Władywostok

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.