Fakty i opinie

Nietypowe połączenie kolejowe z Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Na kolei jak w liniach lotniczych. PKP Intercity uruchamia wyszukiwarkę tanich biletów

Niewykluczone, że wkrótce z Trójmiasta będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Pisza, Rucianego-Nidy, Hajnówki czy Bielska Podlaskiego.
Niewykluczone, że wkrótce z Trójmiasta będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Pisza, Rucianego-Nidy, Hajnówki czy Bielska Podlaskiego. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

W nowym rozkładzie jazdy, nad którym pracują kolejarze ze spółki PKP Intercity, ma się znaleźć nietypowe, ale bardzo atrakcyjne połączenie z Trójmiasta. Jak wynika z informacji branżowego portalu Centrum Zrównoważonego Transportu, pociąg "Branicki" z Gdyni do Krakowa pojedzie przez małe miejscowości Warmii i Mazur m.in. przez Szczytno, Pisz i Białą Piską, a następnie południowo-wschodnią część Podlasia - przez Hajnówkę i Bielsk Podlaski.LOT wznawia loty po Polsce 1 czerwcaJakim środkiem transportu najczęściej dojeżdżasz do Warszawy?

autobusem 3%
pociągiem 59%
samolotem 7%
prywatnym samochodem 27%
szukam połączeń współdzielonych 2%
w inny sposób 2%
zakończona Łącznie głosów: 2097
Obecnie między Trójmiastem a Warszawą w ciągu doby kursuje siedem pociągów (od piątku 22 maja dołączą do nich zawieszone dotąd z powodu pandemii pociągi Pendolino).

Średnio składy Twoich Linii Kolejowych trasę do stolicy pokonują w 3,5 godziny, a Pendolino - poniżej trzech godzin. Jednym z połączeń ze stolicą jest pociąg "Branicki" z Gdyni do Krakowa odjeżdżający z Gdańska Głównego kwadrans przed godz. 8.

Powodem zmian trwające remontyZ racji trwającego remontu, pociąg omija m.in. Elbląg i do Olsztyna dojeżdża przez Iławę. Później przez Ełk jedzie do Białegostoku, a następnie linią kolejową nr 6 do stolicy i dalej do Krakowa. Oczywiście korzystają z niego głównie pasażerowie z Warmii, Mazur i Podlasia, bo czas przejazdu z Gdańska do stolicy wynosi ponad dziewięć godzin. Wkrótce pociąg na trasie spędzi jeszcze więcej czasu.

Propozycja przebiegu nowej trasy pociągu "Branicki" z Trójmiasta do Krakowa przez Warmię i Mazury, Podlasie i Warszawę.
Propozycja przebiegu nowej trasy pociągu "Branicki" z Trójmiasta do Krakowa przez Warmię i Mazury, Podlasie i Warszawę. graf. Trojmiasto.pl
Jak podał portal Centrum Zrównoważonego Transportu, w spółce PKP trwają prace nad nowym rozkładem jazdy. Ma zostać w nim ujęty pociąg z Trójmiasta do Warszawy jadący m.in. przez takie miejscowości jak: Pisz, Ruciane-Nida, Biała Piska, Hajnówka, Bielsk Podlaski i Siemiatycze. "Włóczęga Wschodu" - jak żartobliwie nazwano to nietypowe połączenie - ma spędzić na trasie między Gdańskiem a stolicą 11 godzin, a relacja obejmie sześć powiatów, które dziś pozbawione są kolei dalekobieżnej.

Rozkład jazdy pociągów z Trójmiasta- PKP Intercity planuje skorygować trasę obecnie kursującego pociągu między Gdynią a Warszawą w rocznym rozkładzie jazdy 2020-2021 - mówi Stanisław Biega z portalu Centrum Zrównoważonego Transportu. - Obecnie pociąg kursuje nawet w dobie koronawirusa. Z Gdańska wyjeżdża o 7:44, a o 16:53 melduje się w Warszawie Wschodniej. Trasa ma zostać skorygowana łącznie o trzy odcinki, w tym o dwa ostatnio zmodernizowane tj. Pisz-Ełk i Lewki-Hajnówka.

Obecnie, ze względu na przebudowę szlaku, pociąg między Malborkiem a Olsztynem nie kursuje przez Elbląg i Morąg, lecz przez Iławę. Na swoją dawną trasę pociąg ma wrócić w 2021 r. Jak dodaje Stanisław Biega, z uwagi na roboty przewidziane od jesieni br., pociąg nie będzie mógł jechać także linią między Giżyckiem a Ełkiem i zostanie skierowany na zmodernizowaną trasę przez Szczytno-Ełk. Dzięki temu z nowego połączenia z Trójmiastem, ale i stolicą Podlasia i Warszawą, skorzystają mieszkańcy Szczytna, Pisza, Rucianego-Nidy i Białej Piskiej.

- Dodatkowo od Białegostoku do Warszawy pociąg nie pojedzie przez Małkinię, lecz przez skraj Białowieskiego Parku Narodowego, czyli przez Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siematycze - mówi Biega i dodaje: - Niestety, z racji na brak autobusów szynowych we flocie PKP Intercity, pociąg z Gdańska do Warszawy będzie jechał długo, bo całą trasę pokona po ok. 11 godzinach, a lokomotywy na trasie mają być zmieniane czterokrotnie. Autobusy szynowe pozwoliłyby zaoszczędzić ok. 90-100 minut. Nie zmienia to faktu, że będzie bezpośrednie połączenie w rejony atrakcyjne turystycznie z Warszawy i Trójmiasta.
Pociąg z Trójmiasta przez Warmię i Mazury oraz Podlasie do Warszawy i dalej do Krakowa ma być uwzględniony od grudniowego rozkładu jazdy. Na razie nieznane są szczegółowe godziny nowego połączenia. Niewiele informacji udziela też sama spółka. Na nasze pytania biuro prasowe odpowiedziało jedynie, że prace nad rozkładem na sezon 2020/2021 nadal trwają, a o jego założeniach kolejarze poinformują media jesienią.

Opinie (243) 7 zablokowanych

 • Polecam Hajnówkę a i śladami hrabiego Branickiego warto się wybrać.Takich wrażeń nie ma w aucie,lokalni mieszkańcy są przyjaźni i chętnie opowiadają o swojej historyi,oczywiście jeśli uprzednio poczęstuje się ich bułeczką z jajeczkiem i herbatką z prądem.....można poczuć dawny,kresowy klimacik.A po kilku dniach biesiad wrócić Pendolino,i wspominać tę skapadę...Czuway!

  • 82 26

 • no i pięknie!! 11 godzin w pociągu, trzeba zaopatrzyć się w paletę jajek na twardo, kurczak pieczony i dużo coś mocniejszego

  • 177 11

 • Poprosimy Ruciane Nida wiele osób na to czeka!

  • 105 9

 • Bardzo fajnie

  Każdy pociąg w nowe atrakcyjne turystycznie miejscowości to sukces.
  Kilka lat temu przez Pisz można było dojechać do Bialegostoku.
  A może tak odwrotnie przez Warszawę do Hajnówki. Nawet nocny z sypialnymi, na weekend świetna sprawa!

  • 77 5

 • wiela osób jeździ w weekendy i święta na Szczytno i Mrągowo do domu

  • 7 2

 • korzystajmy, zwiedzajmy Polskę wszerz i wzdłuż

  doceńmy swoje polskie tereny, polskie radio, polski język... i wszystko
  Nie nazywaj mnie nacjonalistą, tylko rodakiem, proszę co o Polskę dba i zabiega

  • 104 10

 • Toc takie połączenie juz jest

  A te co do Ełku to jak jechaly

  • 15 9

 • Witamy

  W 21wieku

  • 34 8

 • tyle że 50 lat temu były lepsze połączenia niż tera

  • 19 1

 • Czy to możliwe ?

  "11 godzinach, a lokomotywy na trasie mają być zmieniane czterokrotnie." - dla miłośnika PKP

  • 78 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.