• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Nieuchwytny łoś krąży po centrum. Skąd się tam wziął?

Ewelina Oleksy
9 września 2022, godz. 14:00 
W czwartek, 8 września, nieuchwytny łoś spacerował po parku przy ul. Bema na Siedlcach. W czwartek, 8 września, nieuchwytny łoś spacerował po parku przy ul. Bema na Siedlcach.

Pojawia się i znika, od ok. dwóch tygodni jest nieuchwytny, mimo prób złapania go przez służby. Łoś, a może i nawet kilka różnych łosi - bo nie wiadomo, czy na zdjęciach wysyłanych nam przez czytelników jest ciągle to samo zwierzę, wzbudza sensację w centrum Gdańska. Skąd mógł się tam wziąć? I jak się zachować, gdy staniemy oko w oko z łosiem? Sprawdziliśmy.Spotykasz łosia w mieście. Co robisz?

O wizycie łosia w centrum Gdańska po raz pierwszy głośno zrobiło się 26 sierpnia. Wtedy z jego powodu policja zamknęła ul. 3 MajaMapka, przy dworcu PKS.

Łoś zablokował okolice dworca PKSDo akcji wkroczyli strażnicy z Ekopatrolu, którzy zamierzali uśpić zwierzę i wywieźć w bezpieczne miejsce, gdzie odzyskałoby wolność.

Udało się nawet zaaplikować łosiowi dawkę środka usypiającego, ale za małą. Łoś uciekł w kierunku ul. GiełgudaMapkaul. DąbrowskiegoMapka. W ślad za nim ruszyli policjanci, straż miejska i lekarz weterynarii. Wszystko na próżno.

Lisy w mieście. Jak temu zaradzić? Po pierwsze: nie dokarmiać Lisy w mieście. Jak temu zaradzić? Po pierwsze: nie dokarmiać

Dzień później poinformowano, że mimo szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej łosia namierzyć się nie udało.

- Zwierzę "zaszyło się" na terenie zalesionym, a więc w środowisku dla siebie naturalnym. Służby weszły za nim do lasu, ale go nie znalazły. Jeśli łoś ponownie się pojawi, zostanie podjęta kolejna próba jego odłowienia - mówiła wtedy Marta Drzewiecka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Gdańsku.
  • Pierwszy raz łoś w centrum Gdańska był widziany 26 sierpnia.
  • Policjanci zamknęli wtedy ul. 3 Maja.

Regularnie krąży w okolicach centrumOd tamtej pory do naszego Raportu z Trójmiasta regularnie wpadają zdjęcia, na których czytelnicy uwieczniają wycieczki łosia w okolicach centrum Gdańska.

29 sierpnia był widziany w okolicach pl. Zebrań Ludowych. 30 sierpnia biegał w okolicach ul. Traugutta.Mapka

Trwa zabawa w chowanego z łosiemKolejny raz łoś objawił się 3 września wokół Wroniej GórkiMapka, czyli w okolicach 3 Maja, gdzie widziany był po raz pierwszy.

3 września łoś widziany był na Wroniej Górce, nieopodal ul. 3 Maja:


Od czwartku, 8 września, spotykany jest na terenie Siedlec. Nasi czytelnicy uwiecznili go tego dnia m.in. w parku przy ul. BemaMapka, a także w parku przy ul. Powstańców Warszawskich.MapkaTam wystraszone zwierzę prawie wbiegło na ścieżkę rowerową. Szukała go policja, ale łoś znowu zatrzymać się nie dał.


Skąd łosie w centrum Gdańska?Jak mówi nam Emilia Salach, wicedyrektor gdańskiego zoo, łosie są coraz częściej spotykane w miejskich lasach.

- Powodem są malejące przestrzenie leśne za sprawą rozbudowy miast. Zwierzęta te raczej nie stwarzają zagrożenia dla człowieka, chyba że znajda się na drodze, chodniku itp. Młody łoś mógł oddzielić się od stada, by zorganizować sobie własną przestrzeń pod rozród - wskazuje Emilia Salach.

Niektóre do miasta... przypływająJak podkreśla Emilia Salach, jeśli spotkamy łosia, najlepiej nie reagować i spokojnie się oddalić.

- Jeśli znajdzie się w przestrzeni ludzi, należy zawiadomić służby miejskie, które powinny odłowić i przemieścić zwierzę w inne bezpieczne miejsce - mówi.
Taki los spotka też nieuchwytnego łosia z centrum, gdy uda się go już złapać.

Co ciekawe, łosie do Gdańska też... przypływają.

- Np. do nabrzeży stoczni z Wyspy Sobieszewskiej, gdzie jest ich sporo. Te zwierzęta są świetnymi pływakami - mówi Salach.

Pływający łoś na Górkach Zachodnich

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (167)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane