• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niewidomi "zobaczą" zabytki Trójmiasta

Robert Kiewlicz
7 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Niewidomi "zobaczą" ORP Orzeł dzięki makiecie
Pomorscy rotarianie chcą sfinansować budowę makiet najbardziej wartościowych trójmiejskich obiektów, które pozwoliłyby niewidomym lepiej poznawać nasze miasta. Pomorscy rotarianie chcą sfinansować budowę makiet najbardziej wartościowych trójmiejskich obiektów, które pozwoliłyby niewidomym lepiej poznawać nasze miasta.

Najpiękniejsze zabytki Trójmiasta zostaną odwzorowane w formie makiet. Pomysł pomorskich rotarian i związku niewidomych ma sprawić, że cieszyć się nimi będą mogli także mający problemy ze wzrokiem.Niewidomy ma kłopot z wyobrażeniem sobie wielkości, koloru, bryły budynków. Jak ma więc dostrzec urok miasta, który wynika głównie z piękna jego zabytkowych budowli? Pomorscy członkowie Rotary Club uznali, że można mu w tym pomóc.
Makieta militarnej budowli stojąca w Lizbonie. Makieta militarnej budowli stojąca w Lizbonie.

- Chcemy, by niewidomi i ociemniali mogli za pomocą dotyku poczuć pomorskie zabytki, "zobaczyć" ich skalę i rozmiar - tłumaczy Tomasz Balcerowski, prezydent Klubu Rotary Gdańsk - Sopot - Gdynia.- Gdy przewodnik będzie im opowiadał, że trójząb Neptuna jest długi i tkwi w jego prawej dłoni odchylonej w lewą stronę, niewidomi będą mogli to "zobaczyć rękoma".

Żeby tak się stało, rotarianie chcą zamówić makiety najbardziej znanych i najpiękniejszych gdańskich zabytków, takich jak Fontanna Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców czy Katownia. W przyszłości pomysłodawcy chcą, aby miniaturowe makiety dla niewidomych stanęły przy każdym ważniejszym miejscu Trójmiasta. Inspiracją były makiety w Wiedniu i w Lizbonie.

Na razie Klub Rotary ma zamiar rozpocząć zbiórkę wśród swoich członków, ale liczy też na wsparcie mieszkańców Trójmiasta. Do akcji już przyłączył się znany podróżnik Marek Kamiński. Szczytny cel zdecydowało się też dofinansować kilkanaście prywatnych firm z naszego regionu.

Akcja ma wsparcie Polskiego Związku Niewidomych. Osoby niewidome będą pomagać przy tworzeniu makiet i dawać praktyczne rady dotyczące ich budowy. - Pomysł jest świetny. Nie każda osoba niewidoma potrafi sobie wyobrazić jak wygląda zwiedzane miasto i jego zabytki - mówi Ewa Redzimska, prezes okręgu pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych. - Niedawno jeden z moich znajomych chciał dotykiem poznać pomnik Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności. Efekt był taki, że cały się wybrudził.

Jak twierdzi Ewa Redzimska, makiety ustawione przez Klub Rotary na pewno spowodują, że zorganizowane grupy osób niepełnosprawne będą chętniej odwiedzać Trójmiasto, a dla niewidzących mieszkańców Trójmiasta będą nie lada gratką.

Miejsca

Opinie (46) ponad 10 zablokowanych

 • Rotary

  cel uświęca środki....

  • 9 2

 • Gdańsk zgapia od Krakowa (3)

  i bardzo dobrze - bardzo mi się to w Krakowie podobało

  • 35 4

  • (1)

   ii doslownie pare dni temu bylo to naglosnione, szybko ktos podchwycil.

   • 2 3

   • do "szybko ktos podchwycił"

    buhaha zawsze coś sie do skrytykowania znajdzie, co nie? współczuje pogladu na swiat takim ludziom jak ty

    • 3 0

  • nie wiem czy zgapia. Takie makiety można spotkać w wielu europejskich miastach. Dziwię się, że w Gdańsku jeszcze takowych nie ma.

   • 2 0

 • Wyspa spichżów też będzie zrobiona ? (2)

  • 7 6

  • Tak, będzie model przedstawiający wygląd wyspy za 50 lat, czyli ...ruiny.

   • 4 1

  • Pewnie!

   Nasypią trochę ziemi, poleją wodą, zasadzą rzeżuchę i puszczą parę żab do środka.

   • 5 2

 • (1)

  SUOER!!! mówię to jako przewodnik. Pamiętam jak oprowadzałam niewidome dzieci z Lasek pod Warszawą. Żurawia ogladaliśmy łapiąc się za ręce, żeby sprawdzić jego wielkość. W wartowni na Westerplatte pozwolono nam dotykać eksponatów. Te dzieci miały niesamowitą wrażliwość i zupełnie inaczej odbierały moje opowiadanie, może dlatego że nie miały natłoku wrażeń wzrokowych.
  Takie makiety to byłaby niesamowita pomoc. :)

  • 36 0

  • To nie tylko pomoc

   to także biznes. POlitycy zamiast zastanawiać się jak "zarobić " kosztem ludzi powinni działać na rzecz ludzi. Po to są wybierani.

   • 1 7

 • a jak chcą będzie wyglądał urząd miejski i dawny żak? (2)

  może z budyniu zrobić?

  • 8 9

  • (1)

   z szarej masy mózgowej ,ktorej najwyrazniej ci brak

   • 0 1

   • :) pozdrowienia dla pracownika UM :P

    • 0 1

 • (8)

  Stare Miasto w Gdańsku jest przepiękne. Ulice Długa, Piwna, Mariacka czy Chlebnicka tworzą taki magiczny klimat. Tylko co tam budują obok Madisona ? Jakiś biurowiec, bo w pobliżu są dwa ? Z przewodnika dowiedziałam się, że 500 lat temu w Gdańsku znajdował się średniowieczny zamek krzyżacki. Czy władze Gdańska planują go kiedykolwiek odbudować i zrekonstruuować tak jak kiedyś wyglądał ? Byłby rewelacyjną atrakcją turystyczną tak jak niedługo piwnice romańskie przy Kościele Św. Mikołaja. A co znajdowało się na północnej części wyspy Spichrzów ? Same ruiny tam widziałam. Pozdrawiam

  • 7 4

  • dla turystki z Poznania (5)

   Zamku Krzyżackiego nie wolno odbudować - Gdańszczanie którzy Zamek rozebrali tego zakazali, aby nigdy w przyszłości coś takiego nie powstało

   • 3 0

   • (4)

    To szkoda, u nas w Poznaniu chcą odbudować Zamek Królewski.

    • 0 1

    • (1)

     A czy w Gdańsku znajdują się jakieś budynki królewskie (poza Kaplicą Królewską) albo szlacheckie ? Pałace, dworki itp.?

     • 1 2

     • do Turystki z Poznania

      z Jagiellończykiem związany jest Spichlerz Królewski, Zielona Brama rezydencja królów, zresztą jest Droga Królewska powodzenia

      • 2 0

    • do Turystki z Poznania

     nie po to Gdańszczanie wypędzili Krzyżaków i w celu aby nie mieli do czego wracać zniszczyli Zamek (oraz na marginesie konkurencyjne i założone przez Krzyżaków Młode Miasto) aby polecenia zakazu odbudowania nie przestrzegać

     Powodzenia

     • 1 1

    • Ta "odbudowa" to czyste buractwo

     życzę Poznaniowi, żeby to się nigdy nie udało
     Kto widział projekt ten wie, o co kaman ...

     • 1 1

  • Jeszcze zamku nam tu brakuje!

   I tak jest latem wystarczający bajzel z tymi wszystkimi turystami, miasto sezonem zamienia się w piekło dla mieszkańców.
   Mam nadzieję że postawią tam coś co będzie miało duży, darmowy parking. O!

   • 3 6

  • Główne Miasto!

   To jest Główne Miasto! Stare Miasto jest gdzie indziej.

   • 0 0

 • Od dawna takie cos funkcjonuje we Wrocławiu (1)

  Dobrze ze Gdask wreszcie cos takiego wprowadza

  • 13 1

  • Dokładnie. Wrocłąw ma makiete przed katedrą na Ostrowie. Polecam, piękne miejsce :-)

   • 1 0

 • Mam nie złośliwe pytanie ??? (8)

  Skoro w tytule jest mowa o Trójmieście to jakie zabytki mamy w Gdyni ??? Dziękuje.

  • 8 7

  • modernizm gdyni został wpisany jako zabytek (1)

   ...

   • 7 0

   • Z litości

    • 6 5

  • Anna - nie bądź cyniczna. (1)

   Zabytków mamy dużo.

   • 6 2

   • Chyba plażę

    i dworzec

    • 6 5

  • :) (2)

   modernizm bardziej zabytkowy niz to co nazywamy gdanska starowka - odbudowana po wojnie

   • 3 4

   • starówka jest w Warszawie.... (1)

    .. w Gdańsku jest Stare Miasto!

    • 1 0

    • Jest Główne Miasto potocznie zwane Starym

     • 1 0

  • chyba niewiele, Gdynia jest przecież młodym miastem.
   Na pewno ulice upamiętniające nadanie praw miejskich, musisz poszukać :)
   Pozdrawiam
   Też Ania
   :)

   • 0 0

 • brawo

  widziałem w Krakowie i Wrocławiu takie "makiety" -moim zdaniem świetna sprawa.
  a tak poza tym, to proponuję przygotować inną porażającą makietę: planowanej sieci dróg w Gdańsku ;-)

  • 8 3

 • Ci niepelnosprawni za duzo dostaja, najpierw obnizone skmki a teraz makiety. (3)

  I co jeszcze?

  • 3 17

  • Kategoria niepełnosprawnych bywa czasem niesprawiedliwa wobec reszty. Człowiek, który miał iq 160, a po wypadku ma 80 jest uznawany za niepełnosprawnego i ma prawo do renty. Człowiek, który ma iq 80 od urodzenia, jest pełnosprawny i żadna renta mu nie przysługuje(oczywiście słusznie) . Można go co najwyżej nazwać idiotą.

   • 8 0

  • zdaję sobie z tego, że to zwykły trolling, ale rozwinę

   bo wiem, że sporo osób naprawdę nachodzą tego typu myśli...

   otóż właśnie takie inicjatywy decydują o tym, czy za parę lat granica na Odrze i Nysie dalej będzie taką przepaścią... nawet nie tyle "estetyczną", bo to już się powoli zaciera, ale zwłaszcza mentalną.

   • 1 1

  • zgłoś się do mnie to wydłubię ci oczko i skasuję ci rzepki kolanowe ,wtedy bądziesz mógł jojczeć, że masz za dużo przywilejów z których chętnie zrezygnujesz

   • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane