• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezwykły ogród w centrum miasta. A w nim opowieść o pszczołach

Rafał Borowski
10 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Gra terenowa w Ogrodzie Roślin Leczniczych przy al. Hallera 107 w Gdańsku.

"Kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata" - powiedział kiedyś Albert Einstein. W Ogrodzie Roślin Leczniczych zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu można się przekonać, dlaczego powinniśmy wziąć na serio przestrogę genialnego fizyka.



Czy wiedziała(e)ś o istnieniu tego niezwykłego ogrodu?

Przy al. Hallera 107 zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu znajduje się Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Niewielu gdańszczan wie, że oprócz budynku, w którym kształcą się studenci, w kwartale wyznaczonym ulicami Mickiewicza, Hallera i Reja znajduje się niezwykły ogród.

To Ogród Roślin Leczniczych, w którym na powierzchni ponad 2,5 hektara rośnie ponad 1000 gatunków ziół, krzewów i drzew pochodzących z niemal całego świata. Ogród ma status placówki naukowej i wchodzi w skład Katedry i Zakładu Farmakognozji.

Ponad 1200 gatunków, odmian i form

Niezwykły, zielony zakątek pośrodku miejskiej dżungli został założony wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w 1948 roku. W związku z powojenną biedą i brakami w zaopatrzeniu praktycznie we wszystkie artykuły, ogród powstał w ramach tzw. czynu społecznego, w który zaangażowali się pracownicy ówczesnej Akademii Lekarskiej oraz jej studenci.

Na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych rośnie ponad 1200 taksonów - czyli gatunków, odmian i form - drzew, krzewów i ziół, które pochodzą z niemal całego świata. Na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych rośnie ponad 1200 taksonów - czyli gatunków, odmian i form - drzew, krzewów i ziół, które pochodzą z niemal całego świata.

Dziś jest wsparciem dla farmaceutów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Produkty lecznicze to nie tylko chemia, ale również naturalne zioła lecznicze. W ogrodzie hodujemy ok. 1200 taksonów, czyli gatunków, odmian i form. To oczywiście przede wszystkim gatunki, które są w stanie znieść nasz klimat, ale mamy również rośliny z naprawdę egzotycznych zakątków, które wymagają specjalnych warunków i rosną w szklarniach - mówi Katarzyna Sudnik z Katedry i Zakładu Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego GUMed.
Wiele rzadkich okazów

Ogrodowa kolekcja jest podzielona na cztery działy: systematyki roślin, roślin leczniczych, roślin ozdobnych oraz arboretum z wrzosowiskiem. Jak wskazuje nazwa ogrodu, dominują tutaj przede wszystkim gatunki przeróżnych roślin leczniczych, ale nie brakuje tu również roślin rzadkich i tych, którym grozi wyginięcie. Ok. 100 z rosnących tutaj gatunków podlega całkowitej ochronie.

Na terenie ogrodu znajduje się również niewielki basen, a właściwie oczko wodne, o powierzchni ok. 20 m kw. Eksponuje się w nim rośliny wodne, np. tatarak zwyczajny czy bobrek trójlistkowy.

Oczko wodne na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych. Oczko wodne na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych.

Warto podkreślić, że porastające ogród rośliny służą nie tylko celom dydaktycznym, które stanowią niezbędną pomoc w nauczaniu botaniki i farmakognozji studentów tutejszego wydziału, a także studentów z innych uczelni. Wyniki przeprowadzonych tutaj badań i obserwacji są publikowane w czasopismach krajowych i zagranicznych, a także stanowią podstawę do licznych referatów przedstawianych na zjazdach naukowych w kraju i za granicą.

Aż jedna trzecia żywności dzięki pszczołowatym

Kilka dni temu na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych odbyła się akcja "Wielki Dzień Pszczół", która miała na celu zwrócić uwagę Polaków na problem masowego wymierania tych owadów.

Gwałtowny spadek ich populacji jest bowiem niezwykle groźny dla człowieka. Albert Einstein wręcz stwierdził kiedyś, że "kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata."

Niestety, złowieszcza przepowiednia genialnego fizyka nie jest przesadzona. Pszczoły przyczyniają się bowiem do wytworzenia aż jednej trzeciej żywności spożywanej przez człowieka.

- Szacuje się, że chodzi tutaj o ok. cztery tysiące odmian warzyw oraz aż 90 proc. gatunków owoców. Pszczołom zawdzięczamy też m.in. bawełnę, z której produkowane są ubrania oraz kawę czy herbatę, które są jednymi z najpopularniejszych napojów na świecie - opowiada Marianna Dworakowska, współorganizatorka akcji "Wielki Dzień Pszczół".
Jakie czynniki właściwie powodują, że w ciągu ostatnich kilku lat pszczoły masowo wymierają?

- Nie ma jednego, ściśle określonego czynnika, który powoduje wymieranie pszczół. To kombinacja kilku przyczyn, m.in. wzrost chemizacji na świecie, używanie środków ochrony roślin i owadobójczych niezgodnie z ich przeznaczeniem, promieniowanie telefonii komórkowej, wypalanie traw i wreszcie zmniejszenie się odporności pszczołowatych - wylicza Sudnik.
Rosnące w ogrodzie rośliny są idealnym schronieniem dla pszczołowatych. Rosnące w ogrodzie rośliny są idealnym schronieniem dla pszczołowatych.

Jak pomóc pracowitym owadom?

Uczestnicy akcji w Ogrodzie Roślin Leczniczych wzięli udział w grze, podczas której dowiedzieli się, w jaki sposób każdy z nas może pomóc ratować pszczoły. Wbrew pozorom, to naprawę prosta sprawa. Wystarczy jedynie wygospodarować niewielki fragment swojego ogródka.

- Aby stworzyć miejsce przyjazne pszczołom, wystarczy pozostawić w ogródku fragment nieskoszonego trawnika, który będzie dla nich schronieniem, oraz zasiać na nim rośliny pyłko- i nektarodajne, np. bazylię, dalię czy lawendę. Tylko tyle wystarczy, aby pszczoły żyjące w naszym otoczeniu miały lepsze warunki do przetrwania - dodaje Dworakowska.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (63) 3 zablokowane

  • pszczółki (1)

    Piszecie bzdury o chemizacji a kompletnie nie podajecie prawdziwych przyczyn ginięcia pszczół CHEMTRAILS!!!! OD 2003 roku nad Polską i innymi krajami widac codziennie smugi na niebie i nie sa to smugi kondensacyjne które znikają po minucie ale smugi chemiczne z ogromna ilością nanoczasteczek aluminium, baru i innych paskudztw!!! Dlaczego jest nadal zgoda na loty i wypuszczanie tego świństwa nad Polską, niech w końcu rząd zajmie sie tą sprawą!

    • 0 2

    • Madziu7 zapomniałaś o dzisiejszej konsultacji psychiatrycznej
      Twój lekarz czeka o 17.30 w przychodni.

      Przyjdź proszę bo po wpisach widzę że leki już przestały działać i trzeba zwiększyć ich dawkę!

      • 3 0

  • Można ten ogród zwiedzić?

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Tajemnice wyjątkowego ogrodu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

    Dokładnie, to były idealne tereny na zajęcia, ale też i rosły tam tysiące fajnych roślin.

    • 2 0

  • Brawo. edukacia ustawiczna puki. jeszcze żyja ludzie I pszczoły

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane