• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niski stan wody i brak fal przyczyną zanieczyszczeń plaż w Brzeźnie i Babich Dołach

MKo
27 września 2022, godz. 20:00 
Opinie (114)
Zanieczyszczenie plaży spowodowane jest przez tzw. kidzinę, a więc organiczne szczątki wyrzucone na brzeg. To też efekt niskiego stanu wody i małego falowania. Zanieczyszczenie plaży spowodowane jest przez tzw. kidzinę, a więc organiczne szczątki wyrzucone na brzeg. To też efekt niskiego stanu wody i małego falowania.

Od kilku dni czytelnicy informują w Raporcie z Trójmiasta o zanieczyszczonych plażach. Zgłoszenia dotyczą zarówno plaż w GdyniMapka, jak i GdańskuMapka. Chodzi o wyrzucone na brzeg i rozkładające się wodorosty o nieprzyjemnym zapachu. Urząd Morski uspokaja - to tzw. kidzina, a więc substancja organiczna pojawiająca się przy niskim stanie wód i minimalnym falowaniu.Czy plaże powinny być sprzątane częściej?

Problem z zanieczyszczeniem plaż przez rozkładające się glony, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach, znów powrócił.

W kwietniu na pokrytą glonami linię brzegową uwagę zwracali spacerowicze w Brzeźnie. Problem wrócił też pod koniec czerwca. Wówczas odpowiadający za utrzymanie czystości Gdański Ośrodek Sportu tłumaczył, że plaże są regularnie sprzątane, a glony to tymczasowa uciążliwość.

Kilka dni temu problem znów się nasilił. Tym razem oprócz plaży w Brzeźnie (co czytelnicy niesłusznie wiązali z trwającą tam refulacją) zanieczyszczenia pojawiły się też na plaży w Babich Dołach.O wyjaśnienie przyczyn powstawania mało estetycznego i równie wątpliwego zapachowo zjawiska poprosiliśmy Urząd Morski w Gdyni. Jak zapewnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy UM, nie ma powodu do obaw.

- Jest to substancja organiczna tzw. kidzina. Jest to zjawisko naturalne, spowodowane bardzo niskim stanem wody, minimalnym falowaniem i jest tymczasowe.
Kidzina to w głównej mierze szczątki organiczne - głównie wodorostów morskich - wyrzucone przez fale na brzeg morza. Mogą one też zawierać szczątki martwych ryb, meduz, muszli, drewna i bursztyn.

Jego cechą charakterystyczną - poza intensywnym zapachem - jest nietrwałość. Siedlisko jest niszczone głównie przez sztormowe fale morskie i wysoki - głównie zimą - stan wody. Na plażach szczątki te traktowane są jak odpady i usuwane.

MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane