• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nocne przerwy w dostawie ciepła i wody w Gdańsku i Gdyni

MKo
15 marca 2023, godz. 14:00 
Opinie (87)
Usterkę sieci ciepłowniczej na Wileńskiej nasi czytelnicy odczuli i zgłosili w Raporcie już na początku marca. Usterkę sieci ciepłowniczej na Wileńskiej nasi czytelnicy odczuli i zgłosili w Raporcie już na początku marca.

Po dwóch tygodniach od wystąpienia awarii sieci ciepłowniczej na ul. WileńskiejMapka GPEC przystępuje do jej usunięcia. Ze względu na wyciek na trudnym technicznie terenie prace mogłyby potrwać nawet 36 godzin, dlatego zdecydowano o budowie bajpasu, który skróci czas utrudnień do dwóch kilkugodzinnych przerw. Pierwsza z nich dla mieszkańców Piecek-Migowa, Osowej i Matarni nastąpi w nocy z środy na czwartek. W środę doszło także do awarii, która pozbawiła ciepła mieszkańców Gdyni, Rumi i Redy.W twoim mieszkaniu następuje awaria ogrzewania i ciepłej wody. Co robisz?

Usterka ciepłownicza na magistrali przy zbiegu ulic Wileńskiej i Czubińskiego została zdiagnozowana w ostatnich dniach lutego, o czym pisali nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Jak informuje Jadwiga Grabowska z GPEC, wyciek znajduje się w trudnym technicznie terenie.

Usterka miała miejsce 4 m pod ulicą, w betonowej otulinie, dodatkowo na skarpie z kilkumetrowymi spadkami.

09:11 1 MARCA (aktualizacjaakt. 3 MARCA 07:11)

Nieudolne usuwanie awarii na ul. Wileńska/Czubińskiego w Gdańsku (18 opinii)

Już od nocy z niedzieli na poniedziałek bucha para z komory na ciepłociągu na ul. Wileńskiej - GPEC nie może ustalić przyczyny i poradzić sobie? Kto zapłaci za ciepło, które ucieka w powietrze. A mieliśmy oszczędzać... O godzinie 7 wychodzę z domu , a ekipy jeszcze nie ma, para bucha. Czy nie można by sprawniej usuwać takie awarie, aby obniżyć straty ciepła a zarazem koszty , które będą przerzucone na mieszkańców?
Już od nocy z niedzieli na poniedziałek bucha para z komory na ciepłociągu na ul. Wileńskiej - GPEC nie może ustalić przyczyny i poradzić sobie? Kto zapłaci za ciepło, które ucieka w powietrze. A mieliśmy oszczędzać... O godzinie 7 wychodzę z domu , a ekipy jeszcze nie ma, para bucha. Czy nie można by sprawniej usuwać takie awarie, aby obniżyć straty ciepła a zarazem koszty , które będą przerzucone na mieszkańców? Zobacz więcej


- Te elementy w połączeniu z dużą średnicą rur ciepłowniczych w tym miejscu spowodowały, że usunięcie usterki tradycyjną metodą zajęłoby nawet 36 godzin - wyjaśnia Grabowska.
W skali całego systemu ciepłowniczego (ponad 750 km w Gdańsku) wyciek przy ul. Wileńskiej okazał się jednak na tyle niewielki, że dał możliwość inżynierom Grupy GPEC na opracowanie technicznego rozwiązania, które pozwoli usunąć wyciek bez długotrwałej przerwy. Firma opracowała projekt bajpasa, czyli czasowego obejścia miejsca awarii. A dzięki niemu zamiast jednej długiej przerwy w dostawach ciepła i ciepłej wody będą dwie krótkie.

Wyższe rachunki za ogrzewanie w Trójmieście Wyższe rachunki za ogrzewanie w Trójmieście

O przerwach w dostawie ciepła GPEC informuje już na swojej stronie internetowej. O przerwach w dostawie ciepła GPEC informuje już na swojej stronie internetowej.

Pierwsza przerwa z środy na czwartekPierwsza nastąpi w nocy z środy na czwartek (z 15 na 16 marca). Rozpoczęcie prac planowane jest na godz. 22:00 i potrwa do godzin porannych.

- Po pierwszej przerwie nastąpią dalsze prace na miejscu awarii, m.in. przepchnięcie nowego odcinka sieci ciepłowniczej pod jezdnią. W tym czasie dostawy będą realizowane bez większych zakłóceń. W kolejnym tygodniu planowana jest druga i ostatnia około 10-godzinna przerwa w dostawach. Również w nocy - dodaje Grabowska. - Prace prowadzone w godzinach nocnych są najmniej uciążliwe dla większości mieszkańców. Przy prognozowanej pogodzie mieszkania nie zdążą się znacząco wychłodzić, a brak wody de facto odczuwalny będzie dopiero po godz. 22 i rano.
Plan ograniczeń dostaw ciepła? GPEC uspokaja Plan ograniczeń dostaw ciepła? GPEC uspokaja

Naprężenia sieci mogą uszkodzić także bajpasZabieg stosowany przez GPEC w tym konkretnym miejscu jest dużym wyzwaniem i niesie za sobą pewne ryzyko.

- Są nimi możliwe naprężenia sieci, które mogą spowodować uszkodzenia bajpasa. Będziemy stale je monitorować. W przypadku uszkodzenia bajpasa przystąpimy do usunięcia usterki w tradycyjny sposób - dodaje Grabowska.
Dodatkowo o przerwach w dostawie ciepła i wody mieszkańcy dzielnic objętych awarią (Matarnia, Morena i Osowa) zostaną poinformowani, otrzymując ulotki na klatkach schodowych i skrzynkach pocztowych.Przerwy w dostawie ciepła także w GdyniTakże w środę doszło do awarii w gdyńskiej elektrociepłowni. W związku z tym zdarzeniem przerwa w dostawie energii cieplnej do odbiorców z Gdyni, Rumi i Redy potrwa do późnych godzin wieczornych.

- Aktualnie trwają intensywne prace nad ponownym uruchomieniem systemu - czytamy w komunikacie.
MKo

Miejsca

  • GPEC Gdańsk, Juliusza Słowackiego 159B Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (87)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane