• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nocne spacery po mieście

27 grudnia 2000 (artykuł sprzed 22 lat) 
Już od tygodnia kolejne zabytki Gdańska cieszą efektownym oświetleniem. Na wieczornym spacerze możemy zachwycać się iluminacją Kościóła Świętej Trójcy, Muzeum Narodowego oraz gmachu Nowego Ratusza. Do wykonania iluminacji kościoła Świętej Trójcy, Muzeum Narodowego i Nowego ratusza użyto 165 reflektorów różnej mocy i rodzaju. Koszt całej inwestycji zamknął się kwotą 670 tysięcy złotych. Oświetlenie funkcjonować będzie od zmierzchu do późnych godzin nocnych.

Do tej pory oświetlane były: Kościół Mariacki, Ratusz Głównomiejski, Dwór Artusa, Katedra Oliwską, Pałac Opatów, Złota Brama, Zielona Brama i Żuraw.
Pierwsze budowle w mieście wyposażono w oświetlenie jeszcze na początku lat 70.
W latach 80. zaprzestano oświetlania obiektów. Dopiero w roku 1995 powrócono do iluminowania gdańskich zabytków, rozpoczynając od Żurawia. W kolejnych latach oświetlono bądź zmodernizowano oświetlenie blisko 20 zabytkowych obiektów.

Aktualnie trwają przygotowania do ziluminowania w 2001 roku Ratusza Staromiejskiego, Kaplicy Królewskiej i Dworu Artusa, od strony ulicy Chlebnickiej. Następnie oświetlone zostaną: Zbrojownia i Baszta Jacek wraz z otaczającymi ją murami obronnymi.

Iluminowane zabytki niewątpliwie zachęcą do wieczornych spacerów po Starym Mieście mieszkańców Gdańska jak i przyjezdnych turystów. Być może ożywi to życie nocne naszego miasta na które wciąż narzekają właściciele pubów i restauracji, a koszt oświetlenia no coż.. na pewno nie jest wysoki zważywszy na atrakcyjność inwestycji.Opinie (16) 1 zablokowana

 • Nocne spacery???

  Bez wątpienia podswietlone zabytki dodadzą uroku Głównemu Miastu. Ale nie wiem, czy zrekompensuje to strach przed pracującymi tam w nocy bandytami, niesmak wobec pętajacych sie tam obrzępów z tzw. marginesu społecznego tudzież niechęć mieszkańców Głównego Miasta wobec turystów i spacerowiczów.

  • 0 0

 • Zgadzam się z przedmówcą...

  Nocne spacery po Trójmieście umożliwiają obecnie bliższe zapoznanie się z efektownym oświetleniem... oddziału chirurgii w szpitalu.

  • 0 0

 • Swiatlo

  zapewne oswietlone zabytki gdanskiej starowki beda ladniej wygladac lecz czesto nocne spacery sa niebespieczne..... wiec wole ogladac starowke w ciagu dnia,zawsze bezpieczniej

  • 0 0

 • ql!

  niezle, nie zwrocilem uwagi, czy palac opatow po zamknieciu Parku Oliwskiego tez jest ostwietlony? :P

  • 0 0

 • A po spacerować w nocy po Gdansku?

  Żeby oglądać zabytki? Ha ha

  Coraz bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że wszyscy otrzymujący zgodę na działalność gospodarczą/handolową w Gdańsku podpisują w zamian zobowiązanie, że dołożą wszelkich starań, by zniechęcić każdego do ponownych odwiedzin - czy to dzięki cenom, czy też poprzez maksymalne skrócenie czasu pracy... nawet takie Multikino (nie mówiąc o innych kinach w Gdańsku) zlało wczoraj klientów... no cóż, znowu Silver Screen w Gdyni było górą.. gratuluję!!

  • 0 0

 • Chleba i Igrzysk

  Stara prawda mówi, że ludziom, by byli zadowoleni wystarczą dwie rzeczy - chleb i igrzyska raz na jakis czas. A władze, jak nie potrafią dać jedenego w ilości wystarczającej nadrabiają drugim. I tak się dzieje teraz w naszym kraju. Nie ma chleba, to mamy pięknie podświetlone zabytki. Tak jest w biednym Elblągu, tak zaczyna się robić w także nie najlepiej prosperującym Gdańsku. Oczywiście, miasto musi ładnie wyglądać, ale najpierw ludzie muszą być "syci chlebem" żeby mogli dopcenić uciechy duchowe

  • 0 0

 • odp

  bardzo dobra inwestycja

  • 0 0

 • Odp: Chleba i igrzysk

  Bez przesady, takie biedne to nasze miasto nie jest. Właściwie to jest jednym z bogatszych w Polsce. Wystarczy porównać średnie zarobków: drugie po Warszawie (choć sporo niższe) i na równi z Poznaniem, no i oczywiście ceny....
  A oświetlenie się przyda - Główne Miasto musi być reprezentacyjne... Nawet w ... dostać jakoś milej w ładnym świetle niż po ciemnicy... :-)

  • 0 0

 • Może jeszcze cisza za dnia?

  W ciągu dnia pod Wielkim Młynem i pod Katownią znajdują się stoiska z kasetami i płytami, wyposażone w głośnik nastawiony na pełen regulator, z nieodłącznym rytmem: "DUP - DUP - DUP - DUP". Szczególnie pięknie współgra to z dzwonami carillionu w Kościele vis-a-vis Młyna... A i niepowtarzalny charakter starówki jest zachowany... Aż się chce stać i podziwiać majestatyczną Katownię.. Pamiętam, że kiedyś lubiłem patrzeć na wodę przepływającą obok Wielkiego Młyna, postać chwilę... żal.

  • 0 0

 • W nawiązaniu do powyższego...

  Fakt, aż smutno się robi...
  Może by im tak kraść baterie z tych "bumboksów", albo zakazać sprzedaży R20 w rejonie Starego i Głównego Miasta. W ostateczności można zalać im to radio wodą i udawać, że dziś śmigus dyngus... Wyglądają na tępych - może uwierzą... :-)

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane