Nocny maraton na Świętojańskiej

27 czerwca 2006 (artykuł sprzed 17 lat)
Idealne warunki do biegania, znakomita frekwencja i wysoki poziom sportowy to najkrótsza charakterystyka I Nocnego Maratonu Świętojańskiego. To bezprecedensowa impreza, nie tylko w 80-letniej historii Gdyni, ale także w historii polskiej lekkiej atletyki. Jak zapewniają organizatorzy nigdzie w kraju nie biegano na tak długim dystansie jeszcze nocą.

W ramach I Nocnego Maratonu odbył się też półmaraton, sztafeta maratońska oraz bieg na 10 km zaliczany do klasyfikacji Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych. Sygnał do startu wystrzałem z armaty dał Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Na starcie stanęło wielu czołowych polskich zawodników. Siły najlepiej rozłożył Przemysław Rojewski z Klubu WAKOZ Luzino i to on najszybciej pokonał dystans 42 km 195 m. Zwycięzca zainkasował 2500 złotych.

Wśród kobiet całe podium zajęły zawodniczki z Pomorza. Wygrała Lucyna Pączek (AGRO-KOCIEWIE Starogard Gdański). Jej czas to 3:09,49. Niewiele ponad minutę po triumfatorce na mecie zameldowała się Aleksandra Narkowicz z Sopotu, a trzecia była przedstawicielka gospodarzy Kamila Pierzyńska.

W Nocnym Biegu Świętojańskim na 10 km, rozgrywanym już po raz drugi,
triumfował Adam Dobrzyński. Wśród kobiet ton rywalizacji nadawały siostry Tuwalskie z Grabowca. Ostatecznie Elżbieta wyprzedziła Małgorzatę.

Na starcie I Nocnego Maratonu Świętojańskiego stanęło 550 zawodników i zawodniczek z całej Polski. Start do biegów zaplanowano na godzinę 21, a ostatni zawodnicy kończyli bieg około 3 nad ranem. Warto dodać, że przez całą noc biegaczy dopingowali kibice. Pod wrażeniem tego dopingu był były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Wołodko. - Już od dłuższego czasu biegam maratony, to był mój 22 maraton. Jestem bardzo zadowolony z tego występu, bo po pierwsze ukończyłem bieg, a po drugie kibice mnie dopingowali. To było bardzo miłe. Impreza udana, myślę, że niedługo ten bieg zaliczać się będzie do czołowych polskich maratonów - powiedział Kołodko.

• Mistrzostwa Ełropy 2006r.

nasi polacy uporali się z wszystkim i bardzo dobrze im poszło natych ME mamy bardzo durzo medali zebrane z NE