- 1 Fałszywy mandat za przejście "na czerwonym" (110 opinii)
- 2 Klif w Orłowie co roku cofa się o metr (76 opinii)
- 3 23 mln zł na remont ulic na Dolnym Mieście (44 opinie)
- 4 Czyj to garaż? - pytają urzędnicy (144 opinie)
- 5 Pobili mieszkańców i okradli dom (171 opinii)
- 6 Elektrownia na Westerplatte po nowemu (74 opinie)
Nordycki a chiński. Historia niezwykłego budynku Łazienek Południowych
Dziś kojarzone głównie jako "chiński hotel" w Sopocie, przed laty stanowiły jeden z symboli miasta. Prezentujemy historię Łazienek Południowych, architektonicznej perełki, którą jeden z budowniczych Sopotu - Paul Puchmüller - zaprojektował wzorując się na średniowiecznych skandynawskich kościołach.
Przez turystów, ale też i mieszkańców Trójmiasta, często nazywane są "hotelem chińskim". Ta potoczna nazwa ma pewne uzasadnienie, bowiem w połowie lat 90. ubiegłego wieku budynek rozbudowała spółka Min-Hoong, tworząc w tym miejscu działający do dziś Zhong Hua Hotel.
Mylnie jednak sama architektura budynku Łazienek Południowych jest przez niektórych kojarzona z zabudową o charakterze orientalnym. Mylnie dlatego, że obiekt ten wzniesiono w konwencji stylu staronordyckiego, wzorowanego na średniowiecznych skandynawskich kościołach zwanych stavkirke.
Dzieło jednego z budowniczych Sopotu
Nie powinno to zresztą dziwić, bo na przełomie XIX i XX wieku był to bardzo popularny trend w architekturze, przynajmniej w krajach północnej Europy. A Łazienki Południowe powstały właśnie w tym okresie.
Co prawda wcześniej w tym miejscu istniały już zarówno przebieralnie, jak i specjalne pomosty, ale miały one raczej prowizoryczny charakter.
Sam zachowany do dziś budynek powstał w roku 1907, a zaprojektował go (podobnie jak budynek pierwszych Łazienek Północnych) Paul Puchmüller, architekt uznawany za jednego z "budowniczych Sopotu".
Spacer po Sopocie? Sprawdź ranking sopockich restauracji
Łazienki Południowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że zlokalizowano je na południe od molo, tak naprawdę położone są jednak w centralno-wschodniej części Sopotu, nad brzegiem morza. Od północy, południa i wschodu sąsiadują z plażą i wydmami, a od zachodu z parkiem Północnym.
Ośrodek wypoczynkowy... dla Hitlerjugend
Korpus główny drewnianego budynku jest symetryczny, złożony z kilku spiętrzonych brył. Jego formę architektoniczną w ten sposób opisuje Narodowy Instytut Dziedzictwa:
- Środkowa część budowli jedno- i dwukondygnacyjna, nakryta dachem dwuspadowym i pulpitowym. Po bokach ujęta dwoma dwukondygnacyjnymi wieżami, nakrytymi dachami czterospadowymi. Dachy wież zwieńczone latarniami, przykrytymi daszkami powtarzającymi formę dachów wieżowych. W elewacjach frontowych wież wykusze. Na obu skrajach budynku aneksy, węższe i niższe od głównego korpusu budynku, nakryte dachami półszczytowymi. W elewacji frontowej (zachodniej) na osi ganek głównego wejścia do budynku, a na dachu wieżyczka zegarowa. Pierwotnie, z obu stron elewacji frontowej ciągnęły się rzędy kabin-przebieralni (z wejściami od strony morza), zakończone narożnymi, parterowymi pawilonami. Podobne trzy rzędy kabin z pomostami przylegały prostopadle do wsch. elewacji budynku (od strony morza). Obecnie kabiny po stronie zach. zostały zastąpione galeriami, a kabiny po stronie wsch. skrzydłami hotelowymi, o formie nawiązującej do głównego korpusu budynku. Zachowano narożne pawilony - czytamy w materiałach NID.
Początkowo Łazienki Południowe posiadały - zlokalizowane od strony morza - kabiny-przebieralnie oraz pomosty. Wszystko było podzielone na osobne segmenty dla pań, panów i rodzin.
W części budynku bliższej promenadzie spacerowej przed wojną mieściły się restauracje i kawiarnie, znajdował się tam również zakład fryzjerski.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 roku, w Łazienkach Południowych ówczesne niemieckie władze stworzyły zaś... schronisko wycieczkowe dla jednostek Hitlerjugend.
Aktualnie trwa remont budynku
Po wojnie w budynku mieściła się m.in. restauracja, ale też punkt informacji turystycznej. Obiekt przeszedł gruntowny remont w latach 1994-1997. Od tego czasu działa tam hotel.
Aktualnie budynek przechodzi zresztą mniejszy remont - przed poprzednim sezonem wyremontowano jedno z hotelowych skrzydeł, aktualnie trwają prace w drugim, które mają się zakończyć do czerwca.
Opinie wybrane
-
2023-02-05 20:20
(1)
Bardzo się cieszę ze sopocka perełka odzyskała swój blask. Pamiętam czasy, gdy lumpy żłopały piwsko w centralnym budynku, a pomosty straszyły próchnem...Szkoda że niszczejące atrakcje likwidowano np. wchodzące w morze pomosty, huśtawki i belki do huśtania zainstalowane w morzu, trampolinę znajdującą się obok bocznej ostrogi mola.... I morze było czyste, przy gładkiej tafli można było zobaczyć flądrę na dnie na głębokości 5 metrów...i dwa miesiące wakacji na plaży i w wodzie...
- 30 4
-
2023-02-06 09:52
tja, 5 metrów...
- 1 4
-
2023-02-05 15:44
(7)
Jest taka partia w Polsce która teraz takie obiekty upodobała sobie na cele szerzenia jedynie słusznej idei dobrej zmiany.Czas na hotel patriotyczny.
- 41 45
-
2023-02-05 16:08
(2)
Oy tak PoKonani.
- 12 11
-
2023-02-05 17:14
Eh
Swiniacjusz, tu taki goopi jestes
- 10 9
-
2023-02-06 10:45
Czyżby pan Chilicki dostał "dotację" na biuro?
Milion? Dwa? Pięćdziesiąt?
- 1 0
-
2023-02-05 17:23
Niemcy zawsze się na czymś wzorują (2)
- 0 5
-
2023-02-05 19:31
Dlatego Polski rząd jeździ ich autami?
- 9 3
-
2023-02-06 10:38
Ruski cepie ,z pcimia . Na szczescie nie wzoruja sie na ruskim mirze .
- 2 1
-
2023-02-05 17:51
Grubo wjechało już
Odizoluj się od polityki na jakiś czas
- 7 3
-
2023-02-05 12:16
Ogrodzenie powinno być wzdluż linii brzegowej... (1)
A więc w danym przypadku w kształcie rąbu, Niedlugo to nie będzie tam przejscia, wystarczy spojrzec na południową część ....
- 14 23
-
2023-02-05 21:43
Ortografia
Rombu nie rąbu
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.