Fakty i opinie

stat

Nowa Bulońska i tramwaj za ponad 190 mln zł

Najnowszy artukuł na ten temat

Dwa miesiące utrudnień na al. Adamowicza

Przebieg ul. Nowej Bulońskiej wraz z linią tramwajową.

Siedem firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na przedłużenie ul. Bulońskiej zobacz na mapie Gdańska do skrzyżowania z ulicami Jabłoniową i Warszawską zobacz na mapie Gdańska. Za wybudowanie jednej nitki jezdni i linii tramwajowej wykonawcy chcą od 191 mln do 282 mln zł. Pasażerowie i kierowcy będą mogli skorzystać z nowej trasy latem 2019 roku.Czekasz na realizację Nowej Bulońskiej?

tak, dla mnie to najważniejsza inwestycja najbliższych lat 37%
tak, chociaż bez Nowej Politechnicznej nie będzie pełnego efektu 32%
nie, bez obu jezdni ta inwestycja nie ma sensu 12%
nie, nie mieszkam w tej części miasta 19%
zakończona Łącznie głosów: 1926
Do realizacji inwestycji zgłosiło się początkowo 16 podmiotów. We wstępnej fazie kwalifikacji odpadła jedna firma - Most z Sopotu. Ostatecznie oferty złożyło siedem z nich (lista na końcu tekstu).

Z tego grona najkorzystniejsza okazała się propozycja konsorcjum spółek NDI z Sopotu oraz ich partnerów: Balzola Polska i Construcciones Promociones Balzola z Hiszpanii, która opiewała na 191,7 mln zł.

Kolejna oferta była aż o 46 mln zł wyższa (237,8 mln zł), złożyło ją konsorcjum Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones SA i Coalvi S.A.

Z kolei najwyżej swoje usługi wyceniło konsorcjum Mosty Łódź, TOR-KAR-SSON i WPRD Gravel - 282,6 mln zł.

Inwestor, czyli DRMG, gotów jest wyłożyć na ten cel 193 mln zł.

O wyborze zadecyduje w 60 proc. cena, a w 40 proc. przedłużenie minimalnego okresu gwarancji. W przypadku tego drugiego kryterium, wszyscy dołożyli do 24 miesięcy dodatkowe trzy lata.

- Wykonawcę wybierzemy na początku przyszłego roku - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Prace na dobre ruszą wiosną. Zgodnie z zapisami przetargowymi realizacja ma się zakończyć do 31 lipca 2019 roku.

Nowa Bulońska to droga o długości 2,7 km, która połączy Szadółki i Zakoniczyn z Moreną. Skorzystają z niej także mieszkańcy Jasienia i Ujeściska.

graf. Trojmiasto.pl
Trasa rozpocznie się na skrzyżowaniu ul. Bulońskiej i ul. Myśliwskiej zobacz na mapie Gdańska, skąd pobiegnie w kierunku południowym, by połączyć się na Jasieniu z ul. Kartuską zobacz na mapie Gdańska, przecinając wcześniej ul. Stolema zobacz na mapie Gdańska. Trasa będzie kończyć się węzłem przesiadkowym, który powstanie w rejonie skrzyżowania ulic Warszawskiej i Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska.

Na razie powstanie tylko jedna, zachodnia jezdnia, która będzie rozchodzić się na dwie nitki na obu biegunach inwestycji, by wpasować się w istniejący układ drogowy.

Wzdłuż drogi powstanie dwutorowa trasa tramwajowa z pięcioma przystankami, która biec będzie po wschodniej stronie nowej jezdni.

W ramach inwestycji powstanie też 2,9 km dróg dojazdowych do Nowej Bulońskiej oraz droga dla rowerzystów.

Warto pamiętać, że w przyszłości, dzięki Nowej Bulońskiej oraz planowanej Nowej Politechnicznej, uda się połączyć linią tramwajową Południe Gdańska z Wrzeszczem bez konieczności przejazdu przez centrum miasta.
graf. Trojmiasto.pl

Oferty złożone w przetargu na budowę Nowej Bulońskiej:

  1. NDI S.A. i NDi Sp. z o.o. - 191,7 mln zł

  2. Aldesa Polska i Coalvi - 237,8 mln zł

  3. Firma Gotowski i Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. - 241,5 mln zł

  4. Trakcja PRKIT i AB Kauno - 255,4 mln zł

  5. Budimex - 264 mln zł

  6. MTM i Rajbud - 270,4 mln zł

  7. Mosty Łódź S.A., Tor-kar-sson i  WPRD Gravel - 282,6 mln zł

Opinie (205) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.