• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybrano wariant rozbudowy ul. Nowej Koziorożca na Osowie

Maciej Naskręt
4 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Tak może wyglądać ul. Nowa Koziorożca. Wizualizacja została przygotowana przez część mieszkańców. Tak może wyglądać ul. Nowa Koziorożca. Wizualizacja została przygotowana przez część mieszkańców.

Przyszła ul. Nowa Koziorożca w Osowej będzie krętą drogą, by kierowcy nie dociskali pedału gazu. Tak zdecydowali urzędnicy po konsultacjach z mieszkańcami. Sprawdzamy, co jeszcze zmieni się w Osowej.



Jak oceniasz pomysł budowy ul. Nowej Koziorożca?

Po spotkaniu urzędników z mieszkańcami Osowy, poświęconym planowanej budowie ulicy tzw. Nowej Koziorożca oraz analizie przedstawionych tam czterech wariantów przebiegu drogi, miasto zleciło realizację ul. Nowej Koziorożca według wariantu III - przewiduje on powstanie tzw. ulicy meandrującej z pasami zielni. Wykluczono tym samym budowę pełnowymiarowej ulicy na wzór ul. Wodnika.

- Ten wariant ma połączyć różne oczekiwania mieszkańców, dotyczące m.in. spowolnienia tej ulicy. W tym przypadku pasy jezdni zawężone zostaną do szerokości 2,75 m każdy. Zagospodarowany zostanie teren zieleni, a do tego powstanie wyodrębniony chodnik - wyjaśnia Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Od strony północnej powstanie zielona przestrzeń z chodnikiem i dopuszczeniem ruchu rowerowego. Będzie to ulica o statusie "tempo 30", czyli z ograniczoną prędkością. Od strony południowej będzie możliwość włączenia tamtejszych ulic w ul. Koziorożca.

Co ważne, ulica będzie miała budowę meandrującą, a więc wybudowana zostanie droga z naturalnymi technicznymi utrudnieniami, które uniemożliwią kierowcom rozwijanie większych prędkości.

Domy na sprzedaż Gdańsk Osowa. Jak się mieszka w Osowej?



Planowana ulica Nowa Koziorożca w Gdańsku. Planowana ulica Nowa Koziorożca w Gdańsku.

Nowa Koziorożca to część większego projektu



Budowa ulicy Nowa Koziorożca związana jest z zadaniem pod nazwą "Przebudowa ulicy Kielnieńskiej w Gdańsku na odcinku do obwodnicy do wiaduktu kolejowego".

Należy podkreślić, że projekt ten jest realizowany niezależnie od wykonywanego od kilku lat projektu o nazwie "Budowy dróg i kanalizacji deszczowej w Gdańsku Osowej". Zakresy obu projektów nie pokrywają się ze sobą, ale są wobec siebie komplementarne.

Warunkiem niezbędnym przystąpienia do modernizacji ulicy Kielnieńskiej jest budowa wspomnianej Nowej Koziorożca.

Wariant z ulicą o bardzo uspokojonym ruchu wydaje się zdaniem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdański rzeczywiście kompromisowy w sytuacji, gdy miasto i tak nie posiada wizji rozwoju transportu zbiorowego na Osowej, która byłaby wstanie spożytkować korzyści płynące z samego buspasa.

- Jednocześnie sam przedstawiony kształt planowanej drogi, zawężenie pasów i spowolnienie ruchu poprzez meandrowanie ulicą faktycznie jest skutecznym sposobem na zachowanie lokalnego charakteru takiej ulicy, która nie będzie zachęcać kierowców do korzystania z niej jako tranzytowego skrótu w masowy sposób. Proponowany układ poprawi komunikację w różnych formach w swojej okolicy, a jeśli dopilnowane zostaną obietnice nasadzenia tam zieleni może ona stać się również stosunkowo atrakcyjną przestrzenią publiczną - uważa Paweł Mrozek z FRAG.

Kolejne inwestycje lada dzień



W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnych dróg i kanalizacji deszczowej w Gdańsku Osowej. W zakresie inwestycji oprócz nowych nawierzchni i chodników jest także budowa sieci wodociągowych.

Pod koniec 2018 roku zakończono dwie duże inwestycje w Gdańsku Osowej, a już niebawem rozpoczną się prace na kolejnych ulicach w tej części miasta. Po ulicy Nowy Świat i Planetarnej, które udało się już wybudować, niebawem rozpoczniemy prace na ul. Koziorożca, Keplera i Zeusa.

Ulica Koziorożca, która przejdzie w tym roku modernizację. Ulica Koziorożca, która przejdzie w tym roku modernizację.

Zmiany na ul. Koziorożca zobacz na mapie Gdańska



Zakres prac na ul. Koziorożca obejmuje odcinek od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca. Przewidziano budowę jezdni o łącznej szerokości 6 metrów. Wybudowane zostaną ronda na skrzyżowaniach: ul. Koziorożca z ul. Junony, ul. Koziorożca z ul. Jednorożca i z ul. Nową Koziorożca, ul. Nowej Koziorożca i z ul. Niedziałkowskiego. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Niedziałkowskiego z ul. Starą Koziorożca. Powstaną także obustronne chodniki na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Junony. Na pozostałym fragmencie ulicy przewidziano chodnik jednostronny po wschodniej stronie ulicy, a po zachodniej stronie ulicy powstanie ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

Ułożona zostanie instalacja wodociągowa, kanalizacja deszczowa, gazowa i teletechniczna. Ponadto wzdłuż ul. Koziorożca pojawią się elementy tzw. "małej architektury" i oświetlenie.

Roboty przewidziano również na ul. Zeusa. Prace odbywać się będą na odcinku od ul. Junony do Nowego Światu. Mieszkańcy ul. Zeusa zyskają nie tylko nową nawierzchnię jezdni o szerokości 5,5 m (2 x 2,75 m) i chodniki, ale również kanalizację deszczową i oświetlenie. Zarówno na ul. Zeusa jak i ul. Koziorożca wykonana zostanie sieć gazowa. Także na ul. Zeusa pojawią się ławki i kosze. Przetarg dotyczy także ul. Keplera (Nowej Spadochroniarzy), która zyska nową sieć wodociągową.

Oferty w przetargu poznamy 3 kwietnia. Prace potrwają do końca 2020 roku.

Gdańsk inwestuje w przebudowę Osowy



- Inwestycja jest ostatnim elementem zadania inwestycyjnego pn.: "Budowa układów drogowych wraz z kanalizacją deszczową oraz zbiornikiem retencyjnym Osowa II w Gdańsku - Osowej", które współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W ramach tego zadania za 25 mln zł wybudowano ul. Nowy Świat. Wybudowano około 1,6 km drogi wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa. Jednym z elementów inwestycji była także budowa zbiornika retencyjnego Osowa II. Ma on pojemność około 15 tys. metrów sześciennych.

Zbiornik w Osowej powstał na końcu ul. Koziorożca, jadąc na południe od ul. Junony. Zbiornik został zagospodarowany jako staw miejski ze ścieżką rekreacyjną, oświetleniem, roślinnością i aranżacją małej architektury tak, aby służyć mieszkańcom Osowej jako miejsce spacerów i rekreacji. W ostatnim czasie w Osowej zakończył się także remont ul. Planetarnej.


Osowski deptak



Ponadto w tym tygodniu ogłoszony został przetarg na realizację zadania z Budżetu Obywatelskiego 2018 "Osowski deptak 2.0 - miejsce spacerów i spotkań". Zadanie obejmuje rewitalizację miejsca, zwanego przez osowian deptakiem, a znajdującego się przy ul. Siedleckiego, równolegle do budynku Szkoły Podstawowej nr 81.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną chodniki. Wzdłuż deptaku ustawione zostaną donice z zielenią, ławki i stojaki rowerowe. Przewidziano także utworzenie plenerowej biblioteczki. Prace potrwają do końca sierpnia 2019 roku.

Opinie (129) 1 zablokowana

  • W tytule na osowie a w tekscie w osowej Panie Naskret, zdecyduj sie Pan, troche nie wypada byc takim ignorantem, przeciez nie od dzisiaj pan pisze na tym portalu.

    • 6 0

  • Moim zdaniem doskonały pomysł z brakiem zatok dla autobusów (3)

    Zatoki autobusowe powinny być zlikwidowane na wszystkich drogach, jednocześnie w okolicach przystanków powinien obowiązywać zakaz wyprzedzania.

    Dzięki temu kierowcy samochodów nie wyprzedzaliby autobusów, co miałoby kilka zalet.
    Po pierwsze autobus jechałby szybciej, bo w czasie kiedy stoi na przystanku, przed nim zrobiłaby się luka między pojazdami którą potem by wykorzystał dojeżdżając do kolejnego przystanku - dzięki temu nie stałby w korku. Również nie byłoby problemów z kierowcami notorycznie łamiącymi prawo przez nieumożliwienie kierowcy autobusu włączenie się do ruchu.

    Po drugie zniknąłby jeden z argumentów przeciwników transportu zrównoważnonego - że autobus porusza się wolniej, bo prędkość pozostałych pojazdów dostosowałaby się do prędkości pojazdów komunikacji zbiorowej.

    • 5 13

    • Daj się leczyć

      • 2 2

    • Reterdowo

      • 1 1

    • Nie

      Nie jesteśmy gotowy mentalnie na takie rozwiązanie nie my. Dochodziło by do wypadków, króle ulicy wyprzedzali by na 2 i 3 ciego na czołowe z przeciwległym pasem.

      • 0 0

  • Ten autobus na chodniku a obok metr od autobusu ławka ? Co to ma być ?

    Skąd taki kuriozalny pomysł ? To jakas żenada. Jak ktos siedząc na ławce mocniej wyciągnie nogi to autobus je zmiażdzý . To powinna byc ulica Inwalidów a nie Koziorożca

    • 8 1

  • Konflikt pieszych, rowerzystów i kierowców na 100%, droga na kręta zamiast prostej - anty EKO

    Urzędnicy chyba robią wszystkim na złość :D

    Na prawdę nieźle to jest popier***ne , gdzie chodnika, gdzie jakaś sensowna przestrzeń.

    To jeszcze wykonawca sp**li żeby były wszędzie kałuże i mamy Gdański standard

    • 3 3

  • Co z Wenus?? (1)

    Zapomniana ulica należąca do Osowej, przez która nie da sie przejechać, aby nie uszkodzić zawieszenia.

    • 6 3

    • tyyyylko koni tyyylko koni

      tyyyylko koni tylko koni żal!

      • 1 0

  • Ale na tych ławeczkach będą siedzieć ludzie, a autobus będzie im przejeżdżał po stopach czy jak?

    • 6 3

  • Chore

    • 5 1

  • Tak sobię myślę (1)

    Jeżeli ktoś decyduje się zamieszkać w mieście to czemu mu przeszkadzają autobusy, tramwaje, ulice, rowery, ludzie i hałasy? Przecież miasto to duża ilość różnych ludzi z różnymi potrzebami na małej przestrzeni. Nie da się kupić nieruchomości w dobrej miejskiej lokalizacji i żyć jak na uboczu w górach. A niektórzy na siłę i w brew innym próbują. Może lepiej wieś gdzieś daleko. Tam autobus przed furtką pięć razy w godzinie nie będzie przyjeżdżać.

    • 5 5

    • Więc odpowiadam - abstrahując od tego przypadku - Nie każde miejsce w mieście jest takie samo i ma takie samo przeznaczenie. Jeśli nagle drastycznie zmienia się przeznaczenie i plany to ludzie mówią nie.

      • 3 3

  • Yyyyyy

    Nie powinno być w Osowej?

    • 1 1

  • Kierowcy!

    Tutaj właśnie na przetargu poszedł gruby wałek, a na remonty drog6w Gdańsku kasy nie ma

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane