• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Nowa Politechniczna: budynek ocaleje, ale mieszkańcy muszą się wyprowadzić

Krzysztof Koprowski
29 czerwca 2022, godz. 11:30 
Opinie (162)
Najnowszy artykuł na ten temat Nowa linia tramwajowa do Wrzeszcza a ulewy
Budynek Do Studzienki 24 stoi w rezerwie terenowej. Istnieje możliwość jego zachowania podczas budowy trasy tramwajowej pod warunkiem, że lokatorzy zostaną wykwaterowani. Budynek Do Studzienki 24 stoi w rezerwie terenowej. Istnieje możliwość jego zachowania podczas budowy trasy tramwajowej pod warunkiem, że lokatorzy zostaną wykwaterowani.

Życie w miejscach przewidzianych na bardziej lub mniej odległe w czasie inwestycje, wymaga nerwów ze stali. Mieszkańcy budynku przy ul. Do Studzienki 24Mapka w zeszłym roku zostali poinformowani przez magistrat, że ich budynek nie zostanie zburzony pod budowę trasy tramwajowej. Teraz okazuje się, że choć budynek pozostanie na swoim miejscu, to lokatorzy już nie - zostaną wykwaterowani.Jak oceniasz komunikację urzędników z mieszkańcami?

Budowa trasy tramwajowej Nowa Politechniczna, a także sama rezerwa terenowa, czyli obszar, na którym ma powstać ta trasa, od lat wywołuje wiele kontrowersji.

Tym razem za sprawą tylko jednego pisma urzędnicy podnieśli ciśnienie u lokatorów aż kilku budynków.

W zeszłym tygodniu jeden z lokatorów budynku komunalnego pod adresem Do Studzienki 24 upublicznił wiadomość, jaką otrzymał od Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Informacja ta błyskawicznie obiegła fejsbukowe grupy dyskusyjne, a także kilkukrotnie została przesłana do nas przez czytelników - za co dziękujemy.

Pismo zamieszczone przez najemcę lokalu w budynku Do Studzienki 24. Nie publikujemy odnośnika do oryginalnego wpisu ze względu na pełne dane osobowe. Pismo zamieszczone przez najemcę lokalu w budynku Do Studzienki 24. Nie publikujemy odnośnika do oryginalnego wpisu ze względu na pełne dane osobowe.

Ciągła zmiana decyzji odnośnie do przyszłości kamienicyJak czytamy w piśmie, lokal najemcy w przedmiotowym budynku znalazł się "na trasie kolidującej z planowaną linią [tramwajową - dop. red.], co wiąże się z koniecznością wykwaterowania mieszkańców do lokali zamiennych".

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jeszcze w ubiegłym roku urzędnicy zapowiadali korekty przebiegu szyn tramwajowych, aby ocalić właśnie budynek Do Studzienki 24.

- W najbliższych latach nie ma w planach miasta wyburzenia budynku przy ul. Do Studzienki 24 - mówiła w marcu dla Gazety Wyborczej Trójmiasto Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zaplecze budynku Do Studzienki 24 (po lewej), gdzie wyburzone zostaną widoczne na zdjęciu przybudówki pod tory tramwajowe. Zaplecze budynku Do Studzienki 24 (po lewej), gdzie wyburzone zostaną widoczne na zdjęciu przybudówki pod tory tramwajowe.

Budynek może ocaleje, ale mieszkańcy muszą go opuścićMiesiąc później urzędnicy znowu zmienili zdanie, twierdząc, że "prawdopodobnie jedynymi budynkami po stronie parzystej ul. Do Studzienki, które nie zostaną wyburzone i znajdują się poza rezerwą pod pas drogowy pomiędzy ul. Pileckiego a Traugutta, są budynki: Traugutta 86 (mieszkalny) oraz sklep posiadający wejście od ul. Do Studzienki".

Planowany przebieg całej trasy tramwajowej Nowej Politechnicznej (Gdańsk Południe - Wrzeszcz) z Piecek-Migowa (Moreny) do Wrzeszcza.
Planowany przebieg całej trasy tramwajowej Nowej Politechnicznej (Gdańsk Południe - Wrzeszcz) z Piecek-Migowa (Moreny) do Wrzeszcza.
W toku kolejnych prac projektowych wykazano jednak, że istnieje możliwość ominięcia budynku Do Studzienki 24 od strony Politechniki Gdańskiej, co pozwoliło odetchnąć z ulgą mieszkańcom. Okazuje się jednak, że dotychczasowe wypowiedzi urzędników były... nieprecyzyjne.

- W ramach planowanej inwestycji mieszkańcy budynku Do Studzienki 24 podlegają przekwaterowaniu do innych lokali. Wykwaterowanie budynku nie jest jednak jednoznaczne z jego wyburzeniem - informuje Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego.

[Artykuł z 2021 r.] Wyburzą kamienice pod drogę, która nie powstanie?  • Narożny budynek Do Studzienki 17 oraz sąsiednia kamienica pod numerem 19 także znalazły się na liście budynków do wykwaterowania.
  • Kamienica pod numerem 19, która znalazła się na liście budynków do wykwaterowania.

Budynki poza rezerwą terenową także do wyburzenia?Ale to nie jest jedyne zaskoczenie. W piśmie pojawiły się także numery domów po przeciwnej stronie ulicy, które dotychczas nie były nigdy planowane do rozbiórki - 17 oraz 19.

- Przy planowaniu inwestycji brane były pod uwagę różne koncepcje, w tym uwzględniające przyległą infrastrukturę. Na chwilę obecną ustalono, że budynki nr 17 i 19 przy ul. Do Studzienki nie będą podlegały wykwaterowaniu. Mieszkańcy tych budynków zostali o tym fakcie powiadomieni - zapewnia przedstawicielka magistratu.
Urzędnicy jednocześnie mówią, że nie są planowane inne wyburzenia lub wykwaterowania poza numerami wymienionymi w piśmie do mieszkańca. A w przypadku gdyby doszło do kolejnych zmian, mieszkańcy będą o tym powiadomieni.

Materiał z kwietnia 2021 r.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (162)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.