Gdańsk zyskał dwa nowe punkty widokowe: we Wrzeszczu i Św. Wojciechu
Na terenie parku Oruńskiego, obok zbiornika wodnego Stara Orunia, powstanie wieża widokowa. Obiekt ma mieć co najmniej 20 metrów wysokości. Wkrótce ruszą prace projektowe, które potrwają pół roku.
Odwiedzasz nowe punkty widokowe?
- W związku z brakiem możliwości realizacji inwestycji na wskazanej we wniosku działce wybrano uzgodnioną z wnioskodawcą lokalizację zastępczą. Zmiana lokalizacji skutkuje koniecznością opracowania nowej dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do rozpoczęcia prac budowlanych - czytamy na stronie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Nowym miejscem jest wzniesienie (ok. 40 m n.p.m.) w pobliżu ukrytego w skarpie zbiornika wodnego Stara Orunia, którego podziemia można zwiedzać od lata 2018 roku.
DRMG właśnie ogłosiła zaproszenie do złożenia oferty na wykonawstwo projektu oraz pełnienie nadzoru autorskiego.
Wybrany wykonawca będzie miał sześć miesięcy na opracowanie dokumentacji.
Projekt obejmie:
- wieżę widokową o stalowej konstrukcji z zadaszeniem, której minimalna wysokość wyniesie 20 m i znajdą się na niej co najmniej dwa punkty widokowe na różnych poziomach - dokładna wysokość powinna wynikać ze studium analizy krajobrazu
- zagospodarowanie terenu wokół wieży widokowej powiązane z istniejącym zagospodarowaniem terenu zbiornika wodnego (stoły piknikowe, ławki, kosze, nawierzchnie, oświetlenie/podświetlenie)
- zaprojektowanie podjazdu dla niepełnosprawnych na punkt widokowy
- dojazd do wieży widokowej od ul. Kampinoskiej wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem
- poprawę dojścia do wieży widokowej od ul. Nowiny wraz z oświetleniem
- uporządkowanie terenu umożliwiające stworzenie miejsc do parkowania dla zwiedzających
Oferty można składać do 17 stycznia.