Fakty i opinie

stat

Pomysły architektów na gdyńską marinę


Hotel, restauracje, punkty handlowe i pomieszczenia dla klubów żeglarskich mają znaleźć się w nowej gdyńskiej marinie zobacz na mapie Gdyni, która pierwszych żeglarzy ma przyjąć w 2017 roku. Gotowa jest już koncepcja architektoniczna oraz szczegóły inwestycji, której głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza dla miłośników żeglarstwa.Czy Gdyni potrzebna jest nowa zabudowa mariny?

tak, obecnie to miejsce nie spełnia żadnych standardów, cieszę się że wypięknieje 69%
raczej tak, ale nie wiem, czy nie zakłóci ona krajobrazu nabrzeża 11%
nie, bo będzie służyła nielicznym 20%
zakończona Łącznie głosów: 986
Wiadomo już wstępnie, jak nowa marina będzie wyglądała. Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną zostało Studio Kwadrat, kierowane przez Jacka Droszcza, zostawiając w pokonanym polu trzy inne pracownie. Jury konkursowe w uzasadnieniu podkreśliło m.in. umiejętne rozłożenie w budynku części spełniających różne funkcje.

- Ważne, że mamy perspektywę czasową w końcu, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Jako miasto mamy nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany i to miejsce zacznie tętnić życiem, bo na to zasługuje - wyjaśnia Marek Stępa.

Szacunkowy koszt całej inwestycji to 100 mln zł.

Budowa ma rozpocząć się już w 2015 roku i zakończyć po dwóch latach. Jednym z powodów jest wstępna chęć aplikowania Gdyni o organizację żeglarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Do tego potrzeba nie tylko miejsca do żeglowania, ale przede wszystkim solidnego zaplecza, które nowy obiekt ma spełniać.

Głównym inwestorem jest Polski Związek Żeglarstwa, będący równocześnie właścicielem prawa do wieczystego użytkowania gruntów, na których stanie obiekt. Związek, do niedawna skonfliktowany z klubami żeglarskimi, szukający na własną rękę inwestora, ostatecznie ugiął się pod presją. W listopadzie jako pierwsi napisaliśmy, że dzięki porozumieniu, do spółki, która zajmie się inwestycją oprócz PZŻ, wejdą: Jacht Klub Morski Gryf, Yacht Klub Polski Gdynia i Yacht Klub Stal oraz Centrum Wychowania Morskiego, czyli podmioty funkcjonujące obecnie przy nabrzeżu.

- Żeglarze mają mieszane odczucia w stosunku do Gdyni. Z jednej strony jest gdzie pożeglować, natomiast brakuje miejsc hotelowych. Cieszę się, że uda się nam to zmienić. Dobrze, że porozumienie zawarte jest też z klubami, dzięki czemu wesprą budowę i będą mogły działać na terenie obiektu - zaznacza Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Cały kompleks będzie miał 19 tys m kw. Po 1,2 tys. m kw. zostanie oddanych dla klubów żeglarskich z dodatkowym zapleczem i hangarami do przechowywania jachtów. Lepsze warunki uzyskają także adepci żeglarstwa, szkolący się w klubie Arka Gdynia, choć klub nie będzie współwłaścicielem obiektu.

Reszta budynku zostanie przeznaczona na działalność komercyjną z tzw. apart hotelem, w którym znajdzie się 200 pokoi. Oprócz tego miejsce w marinie zajmą kawiarnie, sklepy oraz punkt odnowy biologicznej i sale konferencyjne. Prawdopodobnie nie przybędzie miejsc do cumowania, które w przyszłości mają znaleźć się w Basenie Prezydenta zobacz na mapie Gdyni. Do takiego przeznaczenia terenu obliguje plan zagospodarowania terenu.

Opinie (236) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.