• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa propozycja nawierzchni Długiego Targu: gładsze kostki granitowe

Szymon Zięba
8 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Nawierzchnia Długiego Targu prosi się o remont. Przeprowadzenie go uniemożliwia brak porozumienia między urzędnikami. Nawierzchnia Długiego Targu prosi się o remont. Przeprowadzenie go uniemożliwia brak porozumienia między urzędnikami.

Są wykonane z granitu strzegomskiego i tym razem zostały poddane obróbce, która nadała im gładszą fakturę. Gdańscy urzędnicy przedstawili wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków kolejne próbki kamiennych kostek, jakie mogłyby zostać wykorzystane przy remoncie nawierzchni Długiego Targu. Poprzednia propozycja kamiennego budulca nie została zaakceptowana.



Jak powinna wyglądać nawierzchnia Długiego Targu?

Od kilku miesięcy trwają rozmowy między pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na temat remontu Długiego Targu.

Mimo tego, że zarówno miejscy urzędnicy jak i wojewódzki konserwator zgadzają się, że wymiana popękanych płyt, którymi wyłożono reprezentacyjny plac Śródmieścia jest konieczna, do tej pory nie udało się znaleźć porozumienia co do tego czym je zastąpić.

Pod koniec stycznia GZDiZ przekazał konserwatorowi próbkę budulca: kostek wykonanych z tzw. granitu strzegomskiego. Był to kamienny blok długi na 18 i szeroki na 12 centymetrów. Co ważne, został on wykonany na podstawie wytycznych PWKZ. Określił on jej rozmiar, kolor i materiał, z którego ma powstać.

  • Tak wyglądać może kostka, która zostanie wykorzystana do remontu nawierzchni Długiego Targu. Równą nawierzchnię zyskała dzięki tzw. groszkowaniu.
  • Tak wyglądała kostka z granitu strzegomskiego, która nie została zaakceptowana. Kamień, z którego ją wykonano został poddany tzw. płomieniowaniu, a faktura kostki była nierówna.
Ostatecznie jednak po "fizycznym" zaprezentowaniu kostki, nie została ona zaakceptowana przez konserwatora. Z tej decyzji zadowoleni są przedstawiciele GZDiZ.

- Kostka była daleka od naszych oczekiwań, dlatego z ulgą przyjęliśmy wiadomość, że konserwator materiału nie zaakceptował - podkreśla Michał Szymański, zastępca dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Ten sam kamień, ale różna obróbka



Teraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przedstawił konserwatorowi kolejną propozycję nawierzchni, która miałaby zastąpić dotychczasowe połamane płyty i kostkę na Długim Targu.

Nowa kostka ma poprawić komfort pieszych i spełnić wymogi konserwatorskie. Co ciekawe, także wykonana jest z granitu strzegomskiego i ma dokładnie takie same wymiary jak poprzednia propozycja.

Różni je natomiast sposób obróbki: granit z którego powstała kostka zaprezentowana w styczniu, był płomieniowany. Oznacza to, że kamień poddany został działaniu bardzo wysokiej temperatury. W efekcie tego procesu uzyskano chropowatą, nierówną powierzchnię, która przypomina naturalny przełom kamienia.

W drugim wariancie kamień poddano groszkowaniu. Dzięki temu powierzchnia kostki jest równa i szorstka. Bez wątpienia jest to wariant bliższy oczekiwaniom miejskich urzędników, którzy podkreślają istotność komfortu pieszych.

- Konserwator zapozna się z tą propozycją i wyda w tej sprawie decyzję - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Różne wizje na remont nawierzchni Długiego Targu



Osiągnięcie porozumienia w sprawie materiału, który miałby zastąpić wysłużone płyty na Długim Targu, pozwoli na "odmrożenie" tematu remontu traktu. Latem zeszłego roku wojewódzki konserwator zablokował planowane prace - sama inwestycja była w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na wykonawstwo.

Miejscy urzędnicy i Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków próbują znaleźć kompromis co do tego, jak wyglądać ma nawierzchnia Długiego Targu. To propozycje wariantów. Miejscy urzędnicy i Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków próbują znaleźć kompromis co do tego, jak wyglądać ma nawierzchnia Długiego Targu. To propozycje wariantów.
PKWZ nie zgodził się wówczas na remont nawierzchni z użyciem proponowanych materiałów, gdyż - jak podkreślił - byłoby to "działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy".

Czytaj też: Remonty historycznych ulic: tradycja czy wygoda

W drugiej połowie stycznia tego roku, rzecznik wojewódzkiego konserwatora poinformował, że powstaną wytyczne dla remontów nawierzchni ulic, chodników i placów w historycznym centrum Gdańska.

Marcin Tymiński - odnosząc się do Długiego Targu - wyjaśnił iż PKWZ proponuje w tym miejscu m.in. stworzenie komfortowego gładkiego pasa centralnego dla pieszych (miałby być przecinany jedynie obecnymi cienkimi liniami ciemnej kostki łupanej) i bliższe tradycyjnym formom pasy bruku łupanego wzdłuż elewacji Długiego Targu.

Miejsca

Opinie (195) ponad 10 zablokowanych

  • Co za baran proponuje prostokątną kostkę brukową, to wygląda jak brukbet z formy a nie jak średniowieczny bruk! (1)

    • 6 2

    • Dokładnie, historyczna kostka była zawsze sześcianem

      • 0 1

  • czy ja dobrze rozumiem ?!...

    ... miasto ma podziurawione ulice , na tych dziurach kierowcy niszczą zawieszenia swoich aut , a w magistracie jak zwykle tematy kręcą się w około jakiś dziwnych historii pod tytułem: jak poprawić coś, co nie trzeba poprawiać.... Jak nie wiadomo o co chodzi , to wiadomym jest , że chodzi o pieniądze. Jakoś trzeba żyć i na czymś wałki robić , to drugie ich motto widać z tego jest . A ciemny lud niech płaci. Jak głupi to tak ma....Noooo!... Bo kostkę granitową należy zamienić na inną granitową, aby była mniej granitowa, by była gładka jak asfalt. ech.... No to trochę historii. Adamowicz jak nastał na tron miejskiej władzy, to ugiął się pod presją mieszkańców śródmieścia i wyasfaltował tam ulice pokryte historycznym brukiem, by było przyjaźnie dla ruchu pojazdów i dla uszu mieszkańców . Minęła kadencja spokoju i w magistracie zaświtał pomysł taki: by interes się kręcił . Więc wpadli na pomysł taki, by na powrót wyasfaltowano ulice są wyłożyć brukiem. Podobnie było z Długim Targiem. Najpierw była kostka brukowa , potem wyłożyli go granitowymi płytami, które zamienili na betonową trelinkę, by ją wymienić na granitową mozaikę z płyt i bruku, która dzisiaj okazuje się być za bardzo granitowa, ponieważ nie przypomina gładkości lastryka, co powoduje , że paniusie w szpilkach mają problem z poruszaniem się po niej . No super !!! powód... na to, by wywalić w błoto parę milionów złotych z miejskiej kasy. A przypominam , że dziury w ulicach miasta jak były, tak są nadal niemal cały czas w tych samych miejscach już od dziesięcioleci. Adamowicza już nie ma , ale wałki są niemal te same. Można rzec, że temat sprawdzony , więc można się trzymać tego bez zbędnych obaw...szkoda słów nawet.

    • 8 2

  • Najpierw wymieńmy prezydenta, później pogadamy o pitolach

    • 5 1

  • Dziwne problemy !

    Jeśli mamy odtwarzać to co było dawnej, to musimy określić datę, który rok uznamy za właściwy jako wzorzec. Oczywiście, że wtedy otwieramy dyskusję czy mamy odtworzyć przedproża z początku 19 wieku czy może stan po likwidacji przedproży, czy też stan z 1945 roku......Osobiście uważam, że jedyną rozsądną propozycję jest nawierzchnia jak najbardziej przyjazna pieszym !! Bo to oni będą z tej nawierzchni korzystali. Silenie się na pseudo historyczne odtwarzanie czegoś, co w rzeczywistości było stanem zawsze tylko tymczasowym, aż do kolejnej przebudowy jest oczywistym bezsensem. Nawierzchnia ma być dla ludzi, nie tych, co żyli kilkaset lat temu, ale tych co żyją teraz.

    • 4 1

  • Dla mieszkańców ten bruk to temat najniższej potrzeby

    Ale UM angażuje w to spore siły. Dlaczego? Bo nie dziury w ulicach i bałagan z parkowaniem są priorytetem UM, a zadowolenie developerów.

    • 1 1

  • Ostatnie drzewa na długim targu wyciął ten głąb co naćpany w basenie się swoim utopił

    Kolega tygrysa i budynia

    • 0 1

  • Tu nie chodzi o wygodę przechodniów a o wygodę knajpiarzy i butdelarzy

    I ich całorocznych ogródków

    • 2 0

  • Bruk

    Ułożyć z kamienia tak żeby w szczeliny nią było można wzorzec noza mamy przecież 21 wiek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane