Fakty i opinie

stat

Nowe centrum handlowe trzy miesiące przed otwarciem

Kończy się budowa kolejnego centrum handlowego we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Otwarcie Galerii Metropolia zaplanowane jest na drugą połowę października. W związku z nim konieczne będzie wprowadzenie nietypowych rozwiązań na peronie kolejowym.zakończona Łącznie głosów: 1779
Budynek o powierzchni handlowej wynoszącej 33,7 tys. m kw. powstaje w sąsiedztwie stacji kolejowej we Wrzeszczu. Żeby ułatwić klientom dojście do niego, inwestor - Przedsiębiorstwo Budowlane Górski - postanowił wybudować fragment peronu zobacz na mapie Gdańska (krawędź) po stronie nowego obiektu.

To oznacza, że w składach SKM jadących w kierunku Gdyni drzwi będą otwierały się po obu stronach. Będzie to sytuacja niespotykana na żadnym innym przystanku w Trójmieście.

Ponieważ kierownik pociągu nie będzie w stanie kontrolować sytuacji po obu stronach składu, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerom, wprowadzone zostanie nietypowe rozwiązanie.

- Pod schodami kładki prowadzącej do galerii znajduje się pomieszczenie, w którym będzie znajdowało się stanowisko dla pracowników kolei przeszkolonych przez SKM, ale będących na utrzymaniu centrum handlowego. Będą oni odpowiadali za bezpieczeństwo tej części peronu, po której nie będzie kierownika pociągu - wyjaśnia Jan Szczygielski, pełnomocnik inwestora Galerii Metropolia. - Taka sytuacja będzie miała miejsce do czasu, kiedy SKM nie wyposaży wszystkich swoich składów w system awaryjnego hamowania. Uruchamiałby on się w momencie, gdy pociąg ruszy, a ktoś będzie chciał ręcznie otworzyć drzwi.
Do rozwiązania pozostaje jeszcze jeden problem. Co zrobić w nocy, kiedy centrum już jest zamknięte, a pociągi nadal będą się zatrzymywać we Wrzeszczu?

- Mamy pewien pomysł, ale na razie dyskutujemy z SKM nad stroną techniczną tego rozwiązania, więc nie chciałbym zdradzać szczegółów - przyznaje Szczygielski.
Jak te rozwiązania sprawdzą się w praktyce, dowiemy się w trzecim tygodniu października, na kiedy zaplanowane jest otwarcie Galerii Metropolia. Obecnie wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe. Wykańczane są części wspólne, montowane są witryny sklepowe, niektórzy najemcy, jak sieć kinowa Helios, już wykonują prace na własną rękę.

Na czterech poziomach Galerii Metropolia powstanie w sumie ok. 150 sklepów oraz kino i siłownia. Na dachu przewidziany jest parking na kilkaset aut.

graf. Trojmiasto.pl
Budowa centrum handlowego wpływa także na zmianę układu drogowego w okolicy. Przebudowie i rozbudowie uległy ul. Kilińskiego i Nad Stawem zobacz na mapie Gdańska. Ta ostatnia obecnie łączy się z ul. Kościuszki, a w niedalekiej przyszłości ma przejść tunelem pod al. Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdańska aż do ul. Hynka zobacz na mapie Gdańska.

- Projekt jest gotowy i wkrótce zostanie przekazany miastu. Ta część inwestycji będzie realizowana w oparciu o ZRID [zgoda na realizację inwestycji drogowej - red.] bowiem narusza, co prawda w niewielkim stopniu, ale jednak, plany zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów - wyjaśnia pełnomocnik inwestora Galerii Metropolia. - Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku.
Większą część kosztów tego przedsięwzięcia ma pokryć PB Górski, ale miasto także się do niego dorzuci. Niewykluczone, że partycypować w tym będą także deweloperzy, którzy budują domy po zaspiańskiej części al. Żołnierzy Wyklętych. Powstaje tam zobacz na mapie Gdańska m.in. osiedle Impuls firmy deweloperskiej Euro Styl, a do zagospodarowania części byłego pasa startowego zobacz na mapie Gdańska szykuje się Budimex Nieruchomości.

Opinie (249) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.