Fakty i opinie

stat

Nowe ceny za wodę i ścieki w Gdańsku i Gdyni

W Gdańsku zmienia się właśnie taryfa za wodę i ścieki.
W Gdańsku zmienia się właśnie taryfa za wodę i ścieki. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Od czerwca zmieni się taryfa opłat za wodę i ścieki w Gdańsku obowiązująca przez kolejne trzy lata. W pierwszym roku mieszkańcy zapłacą mniej o trzy grosze za metr sześcienny. W kolejnych dwóch latach stawki będą wzrastać o 20 gr rocznie. Zmiany weszły w życie również w Gdyni.Wiesz ile płacisz za wodę i ścieki?

tak

54%

nie

46%
W Gdańsku od 2012 roku nie wprowadzono zmian w cenach wody i za odprowadzanie ścieków. Teraz płacimy za metr sześcienny wody 4,05 zł, a za odprowadzenie ścieków 5,76 zł, czyli łącznie 9,81 zł.

Wkrótce się to jednak zmieni. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zatwierdziło bowiem nowe stawki zaproponowane przez Saur Neptun Gdańsk na okres trzech lat. Zgodnie z nowymi przepisami, nie decyduje już o tym samorząd. Mimo to, pod koniec zeszłego roku wiceprezydent Piotr Grzelak deklarował, że w 2018 cena wody w mieście nie wzrośnie.

Nowe stawki dotyczą Gdańska oraz części Gdyni (Wielki Kack, ulice: Łosiowa, Sarnia i Jelenia).


  • Pierwszy rok: 4,15 zł (netto) za wodę i 5,63 zł (netto) za ścieki, razem 9,78 zł (3 gr taniej niż obecnie)

  • Drugi rok: 4,28 zł i 5,70 zł, razem 9,98 zł (17 gr drożej niż obecnie)

  • Trzeci rok: 4,38 zł i 5,80 zł, razem 10,18 zł (37 gr drożej niż obecnie)Taryfa staje się prawomocna 9 czerwca - mówi Magdalena Rusakiewicz, rzecznik SNG. - Podwyżka w drugim i trzecim roku uwzględnia wyłącznie dwa procent inflacji.
W 2017 roku spółka SNG sprzedała 27,4 mln m sześc. wody i odebrała 37,9 mln m sześc.
ścieków. Jeśli w kolejnych latach zużycie utrzyma się na podobnym poziomie, będzie to oznaczało, że:


  • w pierwszym roku przychód SNG spadnie o 1 mln 959 tys zł

  • w drugim wzrośnie o 9 mln 571 tys.

  • w trzecim wzrośnie o 20 mln 831 tys.


SNG przekonuje, że będzie stratne:

  • W pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy przychody do kwoty z roku obrachunkowego, który jest bazą wyliczenia taryf spadną o 6 147 104 zł

  • W drugim roku przychody do kwoty z roku obrachunkowego, na podstawie którego ustalana była taryfa spadną o 1 649 703 zł

  • W trzecim roku obowiązywania nowej taryfy przychody do kwoty roku obrachunkowego, na podstawie którego ustalana była taryfa wzrosną o 2 884 361 zł


Co oznacza, że dochody SNG w ciągu 3 latach obowiązywania taryf zaakceptowanych przez Wody Polskie spadną w sumie o 4,9 mln zł

Dlaczego?

- Stawki są wyliczane do kwoty bazowej, która w naszym wniosku taryfowym do Wód Polskich wynosiła 227 mln zł. I wszystkie propozycje cenowe odnoszą się właśnie do niej - wyjaśnia Rusakiewicz.
W Gdyni nowa taryfa obowiązuje od 18 maja. W ostatnim roku mieszkańcy za metr sześcienny wody płacili cenę netto 3,64 zł, a za odbiór ścieków 4,99 zł. Od maja obydwie stawki spadły o dwa grosze.

Zmienią się znów w drugim roku obowiązywania taryfy, kiedy trzeba będzie zapłacić 3,67 zł za wodę i 4,99 zł za ścieki. W trzecim roku stawki za wodę spadną do 3,63 zł za metr sześcienny zużycia, a ścieki pozostaną na tym samym poziomie - 4,99 zł za odbiór ścieków.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (520)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.