Fakty i opinie

stat

Nowe dojście do plaży i remont samolotu w Babich Dołach

artykuł historyczny
Strzeżona plaża na Babich Dołach to urokliwe miejsce, skąd można podziwiać m.in. torpedownię. Wkrótce powstanie tam nowe dojście nad morze.
Strzeżona plaża na Babich Dołach to urokliwe miejsce, skąd można podziwiać m.in. torpedownię. Wkrótce powstanie tam nowe dojście nad morze. fot. Jacek Plichta

Dzięki pieniądzom przeznaczonym na rewitalizację gdyńskich dzielnic, w Babich Dołach powstanie nowe dojście do plaży wzdłuż ul. Zielonej zobacz na mapie Gdyni oraz kanalizacja dla ul. Rybaków zobacz na mapie Gdyni. Jest też szansa, że w ramach budżetu obywatelskiego pojawią się środki na oczekiwany remont zabytkowego samolotu upamiętniającego tamtejszych lotników.Byłeś/aś na plaży w Babich Dołach?

tak, wielokrotnie, bo to piękne miejsce 45%
tak, ale tylko kilka razy więc na pewno tam wrócę 27%
nie, ale zamierzam się tam wybrać 18%
nie, to dla mnie za daleko 10%
zakończona Łącznie głosów: 1264
Początkowo Babie Doły - urokliwa dzielnica położona na uboczu Gdyni - nie miała wejść w skład terenów przeznaczonych do zaplanowanej rewitalizacji, na którą miasto przy wsparciu unijnym chce wydać ok. 100 mln zł. Urzędnicy dali się jednak przekonać mieszkańcom.

"Wyraźne głosy mieszkańców"

- Podczas procesu konsultacji granic obszarów rewitalizacyjnych głosy mieszkańców Babich Dołów docierały do nas bardzo wyraźnie. Oczekiwania lokalnej społeczności dotyczyły rozwoju samej dzielnicy, ale ukazywały też korzyści dla całej Gdyni, tworząc tu prawdziwie kurortowe warunki do spędzania czasu na przepięknej plaży - opowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Czytaj też: Chylonia się zmieni. Czas na konkurs architektoniczny

Najpilniejsze potrzeby związane są z przyziemnymi problemami mieszkańców i to one w pierwszej kolejności zdecydowały o włączeniu do programu rewitalizacji. Cieszyć mogą się mieszkańcy ul. Rybaków, gdzie zostanie zbudowana i wyremontowana kanalizacja.

- Mieszka tu stosunkowo niewiele osób, widać też podział na osiedle bloków mieszkalnych i obszar ulicy Rybaków, zabudowany przeważnie budynkami jednorodzinnymi - opowiada Sylwester Trzebiński, radny dzielnicy Babie Doły.
Łatwiejszy dostęp do plaży

Po rewitalizacji dzielnica ma stać się także atrakcyjnym miejscem do odpoczynku. Obecnie do plaży można dojść ul. Ikara zobacz na mapie Gdyni przechodząc przez osiedle, a później schodząc stromymi, choć wyremontowanymi ponad dwa lata temu zobacz na mapie Gdyni schodami zobacz na mapie Gdyni.

Niebawem będzie można łatwiej dojść na plażę w Babich Dołach.
Niebawem będzie można łatwiej dojść na plażę w Babich Dołach. graf. Trojmiasto.pl
Pieniądze z rewitalizacji umożliwią dojście do plaży wzdłuż ul. Zielonej, na terenach do niedawna administrowanych przez wojsko. Po raz kolejny pomogła determinacja mieszkańców. Po miesiącach korespondencji z ich udziałem, Agencja Mienia Wojskowego zdecydowała się przekazać Gdyni nieużywane od dawna tereny.

Trasa będzie rozpoczynała się przy pętli autobusowej, a zakończy na plaży. Miasto chce na ten cel przeznaczyć 1,5 mln z 4,7 mln zł zaplanowanych na działania rewitalizacyjne w Babich Dołach. Przy okazji powstanie nowy teren do rekreacji. Jego uprzątnięcie zaplanowano na 22 kwietnia przy okazji Dnia Ziemi, a w maju odbędzie się tam festyn.

Remont samolotu z budżetu obywatelskiego

W budżecie miasta zabrakło za to pieniędzy na remont samolotu TS-8 Bies, upamiętniającego lotników, który stoi przy ul. Ikara zobacz na mapie Gdyni. O sprawie pisaliśmy rok temu. Teren wraz z samolotem należy do Agencji Mienia Wojskowego, która nie chciała płacić za jego utrzymanie i remont proponując, by przejęło go miasto. Gdynia nie chciała przyjąć takiego podarunku, oczekując najpierw inwentaryzacji terenu i remontu samolotu.

Jak słyszymy od radnych dzielnicy, przedstawiciele firmy Boeing zadeklarowali niedawno wsparcie tego pomysłu kwotą 10 tys. zł. Z kolei miasto obiecało dołożyć 15 tys. zł.

- To wciąż za mało, więc zdecydowaliśmy się złożyć projekt remontu samolotu do budżetu obywatelskiego. Co najważniejsze, jest zgoda Agencji Mienia Wojskowego. Wniosek został wyceniony na 85 tys. zł. Sadząc po odzewie na inicjatywę w mediach społecznościowych, jestem dobrej myśli co do wyniku. Szkoda, że zabrakło większego zaangażowania miasta i musimy to robić w takiej formule. Przez to tracimy szansę na inne potrzebne inwestycje - kończy Trzebiński.

Samolot to symbol dzielnicy. Upamiętnia poległych lotników

Opinie (75) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.