Fakty i opinie

Nowe drzewa nie tylko w centrum Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat Podwale Przedmiejskie zazieleni się

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska odbędzie się głosowanie nad rezolucją klubu Koalicji Obywatelskiej, która chce zobowiązać prezydent do zasadzenia nowych drzew w centrum Gdańska. Radni opozycji odbijają piłeczkę i składają swoją poprawkę do tego projektu. Proponują w niej ponad 20 dodatkowych lokalizacji, w których powinna pojawić się nowa zieleń.Czy w twojej okolicy brakuje drzew?

tak, bardzo 57%
trudno powiedzieć, ale zawsze mogłoby być ich więcej 25%
nie, jest ich wystarczająco dużo 18%
zakończona Łącznie głosów: 1130
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o projekcie rezolucji radnych Koalicji Obywatelskiej skierowanej do prezydent Gdańska. Dotyczyła ona zobowiązania jej do nasadzenia nowych drzew wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego w centrum Gdańska.

Radni KO wskazali, by projekt nowych nasadzeń objął ulice:

 1. Wały Piastowskie Mapka,
 2. Podwale Grodzkie Mapka,
 3. Wały JagiellońskieMapka,
 4. OkopowaMapka.

Chodzi o trasę od okolic Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, w linii prostej przy budynku LOT-u i Dworcu Głównym, do Zieleniaka.

Poprawka radnych PiS: 24 lokalizacje na nowe drzewa w całym GdańskuNa odpowiedź opozycyjnego klubu PiS w tej sprawie nie trzeba było długo czekać. Radni złożyli poprawkę do propozycji KO. Wnioskują w niej, by liczbę lokalizacji pod nasadzenia nowych drzew zwiększyć do 24 miejsc na terenie całego Gdańska, a nie tylko w jego ścisłym centrum.

Miejsca do nasadzeń nowych drzew wskazane w poprawce PiS:

 1. Wały Piastowskie,
 2. Podwale Grodzkie,
 3. Wały Jagiellońskie,
 4. Okopowa,
 5. Cienista,
 6. aleja Armii Krajowej,
 7. aleja Sikorskiego,
 8. aleja Grunwaldzka,
 9. Długie Ogrody,
 10. Toruńska,
 11. Podwale Przedmiejskie,
 12. Trakt Świętego Wojciecha,
 13. Stryjewskiego,
 14. Jana z Kolna,
 15. aleja Rzeczypospolitej,
 16. Obrońców Wybrzeża,
 17. Kołobrzeska,
 18. aleja Jana Pawła II,
 19. Marynarki Polskiej,
 20. aleja Macieja Płażyńskiego,
 21. aleja Vaclava Havla,
 22. aleja Pawła Adamowicza,
 23. Jabłoniowa,
 24. Dmowskiego.


Powyższe lokalizacje, jak wskazują radni PiS, to ulice wskazywane przez mieszkańców jako miejsca z niedoborem drzew.

- Poprawka naszego klubu do projektu rezolucji ws. nasadzeń drzew w Śródmieściu to odpowiedź na liczne prośby mieszkańców, by główne ulice, ciągi komunikacyjne w naszym mieście zostały obsadzone drzewami. Zaproponowaliśmy 25 takich ulic, ale podkreślamy również, by uwzględniać inne propozycje mieszkańców - informuje Przemysław Majewski, radny PiS. - Ostatnie upały jeszcze silniej pokazały, jak można obniżyć odczuwalne temperatury, gdy znajdujemy się w cieniu drzew, a przy okazji zabezpieczyć się nimi na wypadek ulewnych deszczy. Dlatego liczymy na to, że rządząca koalicja KO-WdG nie poprzestanie tylko na pomyśle nasadzeń wzdłuż Podwala Grodzkiego czy Wałów Jagiellońskich, ale poprze także naszą poprawkę, która kompleksowo chce zapewnić więcej terenów zielonych w Gdańsku, tak jak dzieje się to w Łodzi, gdzie ogłoszono nasadzenie ponad 20 tys. drzew przy tzw. "dwupasmówkach" - wskazuje.

Szukasz sadzonek drzew i krzewów? Oni pomogąRadni PiS podkreślają w uzasadnieniu poprawki, że zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców zasadne jest, by jak najwięcej ciągów komunikacyjnych zostało obsadzone drzewami celem poprawy mikroklimatu, estetyki i włączenia się w proces ogólnoświatowej walki ze zmianami klimatu.

Szykuje się rekordowo długa sesjaCzwartkowa sesja po raz pierwszy, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, odbędzie się w trybie stacjonarnym, w budynku Nowego Ratusza. Rezolucja ws. drzew znajduje się w ostatnim punkcie porządku obrad. Będzie to posiedzenie, które stanie pod znakiem udzielania wotum zaufania i absolutorium dla prezydent Gdańska.

Na czerwcowej sesji radni będą obradować stacjonarnie, po raz pierwszy po długiej pandemicznej przerwie. Czeka ich bardzo długie posiedzenie.
Na czerwcowej sesji radni będą obradować stacjonarnie, po raz pierwszy po długiej pandemicznej przerwie. Czeka ich bardzo długie posiedzenie. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Zanim to jednak nastąpi, zdany zostanie raport o stanie miasta za 2020 r. Odbędzie się też nad nim debata z udziałem 15 zgłoszonych wcześniej mieszkańców.

Z tego powodu radni przewidują, że jutrzejsza sesja może potrwać nawet do godz. 22 (zaczyna się o godz. 9). Niewykluczone jest też, że posiedzenie zostanie rozłożone na dwa dni. Jednym z branych pod uwagę scenariuszy jest przerwanie obrad w czwartek wieczorem i wznowienie ich w piątek rano.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »