Fakty i opinie

stat

Nowe latarnie na płk. Dąbka. Co z przebudową?

Korki w okresie wakacyjnym nieco ustąpiły, ale kierowcy nie mają wątpliwości, że powrócą już we wrześniu.
Korki w okresie wakacyjnym nieco ustąpiły, ale kierowcy nie mają wątpliwości, że powrócą już we wrześniu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni była remontowana, a na początku roku staną tam dodatkowe latarnie. Na większy zakres związany z poszerzeniem ulicy nie ma jednak - póki co - szans, choć to właśnie na tę inwestycję mieszkańcy Obłuża i Pogórza czekają najbardziej.Czy remont ul. płk. Dąbka pomógł w rozładowaniu korków?

tak, jeździ się lepiej, choć wciąż jest tłoczno

13%

nie, potrzebna jest kompleksowa przebudowa ulicy

72%

nie, bo poszerzanie ulic nigdy nie likwiduje korków, tylko je przesuwa

15%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 530
Droga, którą codziennie przemierzają samochody, nie tylko mieszkańców Gdyni, ale także Kosakowa, to jedna z najważniejszych ulic w górnej części Gdyni. Szybka jazda skutkuje jednak niebezpieczeństwem na dwupasmowej i pozwalającej na łamanie przepisów drodze. Druga strona medalu to notoryczne korki przy skrzyżowaniu z Trasą Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. By ulżyć kierowcom i pieszym, w minionych latach postanowiono zainwestować w remont i modernizację drogi.

Doraźne remonty

Udało się m.in. przesunąć przystanki autobusowe i wykonać zatoki dla autobusów po obu stronach ul. płk. Dąbka. Pomogło także przesunięcie postoju taksówek, dzięki czemu został wydłużony prawoskręt dla jadących od strony Kosakowa w stronę Trasy Kwiatkowskiego. Dwa lata temu z kolei prace trwały w rejonie ulic Ledóchowskiego i Maciejewicza zobacz na mapie Gdyni. W zakres robót został włączony remont nawierzchni wraz z modernizacją kanalizacji deszczowej. Odświeżone zostało również oznakowanie na jezdni.

Mieszkańcy Obłuża i Pogórza zmiany przyjęli z umiarkowanym zadowoleniem. Wielu zarzucało bowiem, że na drodze nie jest bezpiecznie - w dostateczny sposób nie są chronieni zwłaszcza piesi. Urzędnicy odpowiadali, że został zamontowany fotoradar, oświetlono przejścia dla pieszych, powstała sygnalizacja przy Galerii Szperk oraz rondo na końcu ulicy, obiecując jednocześnie reakcję na kolejne zgłoszenia.

Oświetlenie po kilku latach

Mieszkańcy liczyli, że kolejną inwestycją będzie oświetlenie wyremontowanej ulicy w rejonie wjazdu na lotnisko zobacz na mapie Gdyni, gdzie na drodze nietrudno nawet po zmroku spotkać przechodzących pieszych - przede wszystkim działkowców. Jeszcze rok temu miasto deklarowało, że inwestycja powinna pochodzić z budżetu rady dzielnicy, ale wiosną zdecydowano inaczej.

Efekty w postaci latarni na odcinku ok. 200 metrów powinny być widoczne na początku przyszłego roku. Trwa ostatni etap procedury przetargowej, w której sprawdzane są oferty. Cena za prace budowlane nie powinna przekroczyć 300 tys. zł.

- Cieszymy się, że wreszcie ta inwestycja zostanie zrealizowana, bo jest tutaj naprawdę niebezpiecznie, a walczyliśmy o nią od kilku lat. Działkowcy skracają sobie drogę, kierowcy z kolei jadą po zmodernizowanej ulicy szybko, więc na pewno bezpieczeństwo wzrośnie - nie ma wątpliwości Jan Gumiński z Rady Dzielnicy Obłuże.
Oświetlenie ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszych, o których przypominają m.in. znaki drogowe.
Oświetlenie ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszych, o których przypominają m.in. znaki drogowe. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Poszerzenie, gdy będzie lotnisko

Przy okazji kolejnych mniejszych inwestycji przewija się kwestia poszerzenia ulicy za ul. Kwiatkowskiego do pętli przy ul. Maciejewicza zobacz na mapie Gdyni. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na ten cel została zabezpieczona rezerwa terenowa, na początku XXI wieku opracowano dokumentację projektowo-kosztorysową, a miasto otrzymało pozwolenie na budowę. Według szacunków przebudowa miała kosztować ok. 13 mln zł, ale ostatecznie pieniądze, by ją zrealizować, nie znalazły się w budżecie.

- Wiemy, że potrzebna jest całkowita przebudowa układu komunikacyjnego, która jest związana z dodatkowymi pasami na obydwu jezdniach, jednak - póki co - nie mamy możliwości wykonania takiej inwestycji - mówił dwa lata temu Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.
W najbliższych miesiącach na rozpoczęcie nie ma co liczyć. Determinantem miało być otwarcie dla ruchu cywilnego lotniska w Kosakowie i to właśnie pod kątem tych zamierzeń była wykonywana dokumentacja. Samoloty cywilne na lotnisku wciąż nie lądują, a kierowcy stoją w coraz większych - mimo modernizacji - korkach. Miasto podkreśla, że dopóki sytuacja z lotniskiem nie zostanie wyjaśniona, inwestycja nie ruszy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (160)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.