• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Nowe ławki z widokiem na morze stanęły na gdańskich plażach

Maciej Korolczuk
16 czerwca 2022, godz. 11:00 
Opinie (163)
Przed sezonem letnim Gdański Ośrodek Sportu ustawił na gdańskich plażach łącznie 27 ławek. Przed sezonem letnim Gdański Ośrodek Sportu ustawił na gdańskich plażach łącznie 27 ławek.

Po wielu miesiącach, a nawet latach oczekiwań na plażach w Gdańsku pojawiły się ławki. 27 siedzisk "z widokiem na morze" stanęło w 20 lokalizacjach w Sobieszewie, na Stogach, w Brzeźnie i Jelitkowie.Ustawienie ławek na plażach to:

Brak ławek i innych miejsc do siedzenia na trójmiejskich plażach to problem, który wraca każdej wiosny i lata, gdy na plażach robi się tłoczniej. Na deficyt takich miejsc - z jednej strony służących odpoczynkowi a z drugiej oczyszczeniu z piasku stóp po zejściu z plaży - uwagę zwracają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Trójmiasta.

Wyraźnie to było widać wiosną ubiegłego roku, gdy rozciągnięte na plaży rury do refulacji plaży okazały się hitem wśród spacerowiczów. Gdy rury nie było, mieszkańcy i turyści byli zdani na własny koc. Sporą popularnością - mimo ograniczonej wygody - cieszyły się też ażurowe stojaki na rowery albo betonowe kubiki służące też jako ograniczenie przed wjazdem na plażę.

  • Dotychczas, aby usiąść na plaży w innym miejscu niż na piasku, trzeba było mieć koc lub ręcznik albo skorzystać z miejsc jednego z barów plażowych.
  • Spacerowicze siadają też często na betonowych kubikach, służących jako ograniczenie przed wjazdem na plażę. Często jednak stoją one w przejściach między wydmami i nie są atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu.
  • Dużą popularnością cieszą się też metalowe i mało wygodne do siedzenia stojaki na rowery. O ile nie są akurat zajęte przez rowery.

Z niedoboru ławek z widokiem na morze wiosną 2021 roku zdał sobie sprawę zarządzający gdańskimi plażami Gdański Ośrodek Sportu i ogłosił konkurs na meble plażowe. Ostatecznie miasto zaprezentowało projekty sześciu studentek Akademii Sztuk Pięknych, jakie wpłynęły na konkurs. Projekty budziły mieszane uczucia. Zarzucano im m.in., że są niepraktyczne. Mimo to, konkurs rozstrzygnięto, ale miasto nie zdecydowało się na zakup i ustawienie ławek, które okazały się najlepsze.

- Projekty, jakie poznaliśmy w ramach zorganizowanego konkursu, traktowaliśmy jako cenną inspirację do pracy nad wdrożeniem nowych mebli miejskich. Chcemy, by nowe ławeczki służyły wszystkim grupom osób korzystających z gdańskich plaż. Analizowaliśmy różne rozwiązania, nie tylko te oparte o prace konkursowe, i szukaliśmy formy, która będzie spełniała oczekiwania użytkowników, m.in. z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, użyteczności i trwałości. Należy również pamiętać, że ławeczki muszą mieć wymagane atesty Państwowego Zakładu Higieny - tłumaczył wówczas Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy GOS.
Ławki miały się na plażach pojawić już wiosną, ale ich dostawa i ustawienie na plażach w Sobieszewie, na Stogach, w Jelitkowie i Brzeźnie nieco się opóźniło.

Zapowiedź udało się zrealizować w ostatnich dniach.

- Kończą się prace związane z montażem 27 nowych ławeczek plażowych. Dedykowane są w szczególności seniorom. Część z nich będzie dostosowana dla osób z ograniczoną mobilnością, umożliwiając zaparkowanie wózka inwalidzkiego - mówi Pawelec.
Nowe meble miejskie dostępne będą przy wejściach nr: 7, 11, 16 (SobieszewoMapka) 26 (StogiMapka), 41, 46, 48, 49, 50, 51, 52, po obu stronach molo (BrzeźnoMapka), 63, 64, 71, 72, 73, 74, 75, 78 (JelitkowoMapka).

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (163)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.